ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, očekávají analytici

Bankovní rada ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, tedy na nejvyšší úrovni od roku 1999. Očekává to většina analytiků, které ČTK oslovila. Sedmiprocentní sazby platí od 22. června, pro jejich zachování se v uplynulém týdnu vyslovili v médiích i viceguvernérka Eva Zamrazilová a člen rady Jan Frait.

Česká národní banka

"Zářijové zasedání bankovní rady bude patrně patřit k těm méně vzrušujícím. Nejnovější ekonomická data poskytují stávající pětičlenné většině bankéřů dostatek argumentů pro to, aby sazby dále nezvyšovala. Nadále sice platí, že česká inflace je a dlouho i zůstane enormně zvýšená, ovšem po nedávné změně metodiky ekonomické prognózy ČNB to nebude představovat překážku pro zachování sazeb na stávající úrovni," soudí hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Také analytik XTB Jiří Tyleček očekává, že většina členů rady stejně jako v srpnu přehlasuje viceguvernéra Marka Moru a člena rady Tomáše Holuba, kteří patří mezi stoupence zvyšování sazeb. "ČNB se nachází v komfortní situaci. Bankovní rada začala prudce zvyšovat sazby už před rokem a nyní se podle mnohých parametrů nacházejí na odpovídající úrovni. Měnová politika je relativně přísná a inflační tlaky by měly postupně odeznívat," uvedl.

Petr Jablonský z PwC očekává zachování úrokových sazeb, přestože by podle něj bylo vhodné jejich zvýšení o 0,75 až o jeden procentní bod. "Do budoucna zásadní budou inflační očekávání, a to jak zaměstnanců, tak společností," uvedl s tím, že očekává zachování zvýšené míry inflace minimálně dva roky. Upozornil také na to, že nedávná zvýšení úrokových sazeb v USA v eurozóně vytvářejí tlak na kurz koruny.

Podle Hradila jsou jedinými ekonomickými riziky, která by mohla přimět bankéře ke zvýšení sazeb, uvolněná rozpočtová politika české vlády a robustní trh práce. Na riziko proinflačních tlaků kvůli fiskální politice upozornil i Tyleček. "Schodek státního rozpočtu na příští rok bude pravděpodobně vyšší než plánovaných 270 miliard korun," uvedl. Podle analytiků ale tato rizika bankovní rada nebude brát jako natolik významná, aby kvůli tomu přistoupila ke zvyšování sazeb.

Ředitel úseku investic ve společnosti Tesla Tomáš Jícha se domnívá, že by ČNB mohla dokonce přistoupit ke snížení úrokových sazeb. Upozornil, že guvernér Aleš Michl nikdy nepatřil mezi stoupence zvyšování sazeb. "Kromě toho se ale podle mého názoru ukazuje, že vysoké úrokové sazby jako brzda růstu inflace nefungují. V neposlední řadě ani ČNB nemůže být zcela lhostejný dopad vysokých cen energií a růstu cen obecně na rodiny s hypotékami," uvedl.

Bankovní rada ČNB 22. června zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Důvodem byl vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Bylo to poslední měnověpolitické jednání pro guvernéra Jiřího Rusnoka, kterého v červenci vystřídal Michl. Při prvním měnověpolitickém jedání pod jeho vedením rada v srpnu rozhodla o ponechání výše sazeb.

Témata: ČNB

Obchodní bilance v říjnu podeváté v řadě skončila schodkem

07.12.2022 15:05 Aktualizováno Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem 26,8 miliardy korun, který byl meziročně o deset…

HDP letos podle komory vzroste o 2,4 procenta, příští rok bude stagnovat

07.12.2022 12:32 Česká ekonomika letos přes vysoké náklady na energie vzroste o 2,4 procenta. Příští rok bude…

Eurostat: Ekonomika EU rostla ve třetím čtvrtletí proti odhadům rychleji

07.12.2022 11:30 Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle sezonně přepočtených údajů o 0,4…

Stavebnictví se vrátilo k růstu, průmyslová výroba oproti září klesla

07.12.2022 09:59 Stavební výroba v Česku se v říjnu vrátila k růstu, meziročně reálně vzrostla o jedno procento a…

Firma Donalda Trumpa byla u soudu shledána vinnou z daňového podvodu

06.12.2022 22:58 Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v…

Klienti ČEZ už dostávají nové zálohy, část je má i přes zdražení stejné

06.12.2022 14:12 Zákazníci největšího dodavatele elektřiny v Česku společnosti ČEZ už dostávají nové zálohy za…

Maloobchodní tržby nadále klesají, v říjnu o více než 9 procent

06.12.2022 10:12 Aktualizováno Tržby v maloobchodě v Česku meziročně klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta…

Firmy s tržbami do dvou milionů korun mají čas na odhlášení z odvodů DPH…

05.12.2022 16:22 Firmy s tržbami do dvou milionů korun, které od nového roku už nebudou podléhat odvodům daně z…

Reálná mzda klesla v Česku o 9,8 procenta, nominálně rostla na 39.858 Kč

05.12.2022 10:12 Reálná mzda v Česku po zahrnutí inflace klesla ve třetím čtvrtletí meziročně o 9,8 procenta, stejně…

Tržby obchodníků během druhého adventního víkendu vzrostly proti začátku…

04.12.2022 17:22 Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15…

Související:

Nejnovější