ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, očekávají analytici

Bankovní rada ČNB zřejmě ve čtvrtek ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, tedy na nejvyšší úrovni od roku 1999. Očekává to většina analytiků, které ČTK oslovila. Sedmiprocentní sazby platí od 22. června, pro jejich zachování se v uplynulém týdnu vyslovili v médiích i viceguvernérka Eva Zamrazilová a člen rady Jan Frait.

Česká národní banka

"Zářijové zasedání bankovní rady bude patrně patřit k těm méně vzrušujícím. Nejnovější ekonomická data poskytují stávající pětičlenné většině bankéřů dostatek argumentů pro to, aby sazby dále nezvyšovala. Nadále sice platí, že česká inflace je a dlouho i zůstane enormně zvýšená, ovšem po nedávné změně metodiky ekonomické prognózy ČNB to nebude představovat překážku pro zachování sazeb na stávající úrovni," soudí hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.

Také analytik XTB Jiří Tyleček očekává, že většina členů rady stejně jako v srpnu přehlasuje viceguvernéra Marka Moru a člena rady Tomáše Holuba, kteří patří mezi stoupence zvyšování sazeb. "ČNB se nachází v komfortní situaci. Bankovní rada začala prudce zvyšovat sazby už před rokem a nyní se podle mnohých parametrů nacházejí na odpovídající úrovni. Měnová politika je relativně přísná a inflační tlaky by měly postupně odeznívat," uvedl.

Petr Jablonský z PwC očekává zachování úrokových sazeb, přestože by podle něj bylo vhodné jejich zvýšení o 0,75 až o jeden procentní bod. "Do budoucna zásadní budou inflační očekávání, a to jak zaměstnanců, tak společností," uvedl s tím, že očekává zachování zvýšené míry inflace minimálně dva roky. Upozornil také na to, že nedávná zvýšení úrokových sazeb v USA v eurozóně vytvářejí tlak na kurz koruny.

Podle Hradila jsou jedinými ekonomickými riziky, která by mohla přimět bankéře ke zvýšení sazeb, uvolněná rozpočtová politika české vlády a robustní trh práce. Na riziko proinflačních tlaků kvůli fiskální politice upozornil i Tyleček. "Schodek státního rozpočtu na příští rok bude pravděpodobně vyšší než plánovaných 270 miliard korun," uvedl. Podle analytiků ale tato rizika bankovní rada nebude brát jako natolik významná, aby kvůli tomu přistoupila ke zvyšování sazeb.

Ředitel úseku investic ve společnosti Tesla Tomáš Jícha se domnívá, že by ČNB mohla dokonce přistoupit ke snížení úrokových sazeb. Upozornil, že guvernér Aleš Michl nikdy nepatřil mezi stoupence zvyšování sazeb. "Kromě toho se ale podle mého názoru ukazuje, že vysoké úrokové sazby jako brzda růstu inflace nefungují. V neposlední řadě ani ČNB nemůže být zcela lhostejný dopad vysokých cen energií a růstu cen obecně na rodiny s hypotékami," uvedl.

Bankovní rada ČNB 22. června zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na sedm procent. Důvodem byl vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní. Šlo o sedmé nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Bylo to poslední měnověpolitické jednání pro guvernéra Jiřího Rusnoka, kterého v červenci vystřídal Michl. Při prvním měnověpolitickém jedání pod jeho vedením rada v srpnu rozhodla o ponechání výše sazeb.

Témata: ČNB

Agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled úvěrového hodnocení Francie

03.12.2022 14:13 Agentura S&P Global Ratings zhoršila výhled úvěrového hodnocení Francie ze stabilního na negativní,…

Skupina G7 se připojila k EU v maximální ceně ruské ropy 60 dolarů za barel

03.12.2022 08:21 Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se dohodly na zavedení maximální ceny za ruskou…

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně o 1,7 procenta

02.12.2022 13:20 Aktualizováno Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 1,7 procenta.…

Světové ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly

02.12.2022 11:30 Světové ceny potravin v listopadu osmý měsíc za sebou klesly, a ještě více se tak vzdálily rekordu…

Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči Googlu a dalším platformám

01.12.2022 19:16 Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči poskytovatelům informačních služeb na internetu při…

Indie se může do konce dekády stát třetí největší ekonomikou světa

01.12.2022 13:40 Indie se do konce desetiletí může stát třetí největší ekonomikou světa, předstihne Japonsko a…

Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily

01.12.2022 08:42 Ceny paliv v ČR se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího…

ČNB nezměnila limity pro poskytování hypoték ani sazbu na ochranu…

30.11.2022 16:29 Česká národní banka (ČNB) dnes ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené…

ČEZ zvýší zaměstnancům mzdy o 10 procent. Každému dá prémii 60 tisíc

30.11.2022 15:50 Energetická společnost ČEZ v příštím roce navýší svým zaměstnancům mzdy o deset procent.…

Inflace v eurozóně v listopadu překvapivě klesla na 10 procent

30.11.2022 11:38 Míra inflace v eurozóně v listopadu klesla na deset procent z říjnové hodnoty 10,6 procenta. Ve…

Související:

Nejnovější