I přes malý počet prokázaných případů se podle odborníků koronavirová varianta omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky. V zaslaném stanovisku to dnes uvedli členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala.
Podle nich je nutné prodloužit nouzový stav, maximálně urychlit podávání třetích dávek, testovat dvakrát týdně ve školách i firmách, a to i očkované. Doporučují také distribuovat lidem zdarma kvalitní antigenní testy a spustit kampaň, která bude lidem vysvětlovat nutnost dodržovat levná opatření, jako je nošení respirátorů.
Podle členů skupiny se v oficiálních datech odráží stav epidemie covidu se zpožděním. "Pokud se omikron v Česku šíří podobně dobře jako v jiných evropských zemích, a není důvod si myslet, že tomu tak není, tak skutečně nakažených je několikanásobek a jejich počet se bude rychle zvyšovat," upozornil imunolog Zdeněk Hel.
Protože je omikron nakažlivější než předchozí varianty, je podle odborníků potřeba nastavit takové krizové řízení a rozhodování, které má odpovídající rychlost a flexibilitu. Skupina považuje za nutné prodloužení nouzového stavu, který vláda v demisi vyhlásila na 30 dní na konci listopadu.
Odborníci nejprve doporučují opatření, která jsou levná a méně omezující, tedy nošení respirátorů a větší testování. Pokud by došlo na horší scénáře vývoje epidemie, může být podle nich nutné i omezení otevírací doby, velikosti akcí a shromažďování. Pro případ rychlého nárůstu vlny a přetížení PCR testování, doporučuje distribuovat lidem kvalitní antigenní testy zdarma.
I kdyby měla varianta omikron lehčí průběh u nakažených, může podle odborníků dojít k zahlcení nemocnic. "Když se omikron šíří v populaci, kde velká většina nakažených nějakou předchozí imunitu má, dá se čekat mnoho mírných případů, zvlášť pokud je to populace mladá. Bohužel z toho nic neplyne pro závažnost onemocnění u někoho z rizikové skupiny, kdo se ani neočkoval, ani nemoc neprodělal," uvedl člen skupiny Jan Kulveit, který se zabývá matematickým modelováním epidemií. Varoval před tím, aby spekulace o mírných průbězích nevedly lidi k odkládání očkování.
Skupina také upozorňuje na to, že v Česku používané protilátkové léky na covid-19 nejsou proti omikronu účinné. Vhodná budou spíše antivirotika, některá už ministerstvo zdravotnictví objednalo. Vedoucí MeSES Petr Smejkal dodal, že by lidé neměli spoléhat na léčbu a nechat se očkovat, a to i třetí posilující dávkou.
ECDC: Jen očkování nebude proti omikronu stačit, je třeba zavést další opatření
Vzhledem k rychlému šíření varianty koronaviru omikron je třeba naléhavě jednat a přijmout další pandemická omezení. Podle agentury AFP to dnes uvedlo Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC), které zdůraznilo, že samotné očkování již nebude stačit.
"V současné situaci nám samotné očkování neumožní zabránit dopadům varianty omikron, protože není čas vyplnit stále existující mezery ve vakcinaci," uvedla ředitelka ECDC Andrea Ammonová.
ECDC rovněž zvýšilo své hodnocení zdravotních rizik nové varianty na "velmi vysoké". Doporučilo rychlé zavedení řady opatření, včetně návratu k práci na dálku a zvýšené opatrnosti během svátků a cestování. Prioritou by podle ECDC mělo zůstat nošení ochranných roušek, vyhýbání se davům lidí na veřejných místech, větrání či důkladná hygiena.
"V nadcházejících měsících je naléhavě nutné přijmout důrazná opatření ke snížení přenosu, zmírnění velké zátěže na zdravotnické systémy a ochraně nejzranitelnějších osob," dodalo ECDC, které zastřešuje 27 zemí EU, Norsko, Lichtenštejnsko a Island.
Středisko uvedlo, že nová varianta "s velkou pravděpodobností" povede k dalším hospitalizacím a úmrtím nad rámec těch, které již předpovědělo v souvislosti s šířením dosud dominantní varianty delta.
Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý varovala, že se varianta omikron šíří "takovou rychlostí, jakou jsme dosud u žádné jiné varianty nezaznamenali", a vyzvala k využití všech nástrojů k zastavení šíření koronaviru.
ECDC také uvedlo, že je důležité nadále trasovat kontakty potvrzených nebo pravděpodobných případů omikronu, testovat i očkované a izolovat nakažené.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.