Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.
K dalšímu zdražování se chystají firmy jako Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), Samsung či Intel. Všechny patří k největším výrobcům čipů nebo součástí, které jsou k výrobě polovodičů nezbytné. "Výrobci těchto zařízení už zvýšili ceny o deset až 20 procent," řekl analytik společnosti Bain Peter Hanbury. "Letos očekáváme další kolo zvyšování cen, ale už menší, zhruba o pět až sedm procent," dodal.
Výrobci mikročipů a souvisejících zařízení zdražují částečně proto, že si to mohou dovolit. Vliv na růst cen má ale i fakt, že i sami výrobci mají vyšší vstupní náklady a musejí financovat svou vlastní expanzi, protože poptávka po čipech se zvyšuje.
"Ceny chemikálií, které se používají při výrobě (čipů) už se zvýšily o deset až 20 procent," řekl Hanbury. "Kromě toho je nedostatek zaměstnanců, kteří jsou potřeba k výstavbě nových provozů na výrobu polovodičů, a s tím se zvyšují i mzdy."
Tchajwanská společnost TSMC za poslední méně než rok už podruhé upozornila klienty, že plánuje zvýšit ceny. S odkazem na své zdroje to před dvěma týdny napsal japonský list Nikkei Asia. Firma podle nich plánuje zvýšit ceny o jednotky procent, zdůvodňuje to obavami z dalšího zvýšení inflace, růstem nákladů a plány na další rozšíření svých aktivit. Mluvčí firmy serveru CNBC řekl, že TSMC se ke stanovování cen svých výrobků nevyjadřuje.
Konkurenční společnost Samsung se chystá zvýšit ceny za výrobu čipů až o 20 procent, informovala tento měsíc agentura Bloomberg. Ani Samsung ale nechtěl své plány ohledně zvyšování cen komentovat. Americký rival Intel na požadavek o komentář nereagoval.
"Protože polovodičů je stále nedostatek, mohou si výrobci účtovat příplatek," poznamenal Hanbury. Zákazníci se podle něj nadále snaží zajistit si dodávky, což samo o sobě tlačí na růst poptávky, a tedy i na ceny. Společnost Bain podle Hanburyho očekává, že situace se alespoň u některých typů polovodičů začne zlepšovat do konce roku.
Analytik společnosti Forrester Glenn O'Donnell řekl, že růst cen mikročipů by za současných ekonomických podmínek neměl nikoho překvapit. On sám očekává, že ceny těchto produktů se zvýší o deset až 15 procent, zhruba v souladu s inflací. V posledních dvou letech přitom zájem o polovodiče podpořila pandemie, kdy lidé museli kvůli nařízeným uzávěrám zůstávat doma a více využívali elektroniku, například počítačové hry. Výrobci pak začali zvažovat, zda mají čipy nejprve dodávat automobilkám, nebo výrobcům spotřební elektroniky.
"Výrobci čipů se potýkají s nárůstem svých vlastních problémů v dodavatelských řetězcích, což ještě zhoršuje válka na Ukrajině," řekl O'Donnell. "Poptávka zůstává vysoká, zatímco nabídka je omezená," pokračoval analytik. "Výrazně se zvyšují i ceny energií, včetně elektřiny. A výroba čipů vyžaduje obrovské množství elektrické energie," dodal.
Navzdory sílící krizi, která zvyšuje životní náklady, firmy využívající čipy ve svých výrobcích by mohly začít vyšší náklady přenášet na spotřebitele. "Vyšší ceny mikročipů znamenají další napětí pro všechny ty zákazníky v poslední fázi dodavatelského řetězce, kteří buď tyto vyšší ceny budou muset přenést na své zákazníky, což bude za současných podmínek těžké, anebo akceptovat nižší ziskovost," řekl Hanbury.
O'Donnell očekává, že dražší budou počítače, automobily, hračky, spotřební elektronika, domácí spotřebiče a mnoho dalších výrobků. "Marže jsou u těchto výrobků napjaté už teď, takže (prodejci) nebudou mít jinou možnost, než zvýšit ceny," řekl.
Analytik globálního trhu polovodičů ve společnosti Accenture Syed Alam řekl, že rozsah zvýšení cen bude u každého výrobku záviset na tom, jak velkou část v něm tvoří polovodiče. Záležet bude i na schopnosti výrobců, jak dokážou snižovat své vlastní náklady, a také na konkurenčním prostředí v jednotlivých kategoriích výrobků.
V některých odvětvích už se ale začíná projevovat slabší poptávka, takže je těžké přenášet vyšší náklady na spotřebitele. "Třeba na trhu smartphonů je slabší poptávka, takže tam nebude možné ty vyšší náklady moc přenášet (na zákazníky)," řekl Hanbury.
Kylie Kelce, manželka bývalého hvězdného hráče NFL Jasona Kelceho a švagrová Travise Kelceho, jen výjimečně komentuje vztah slavné zpěvačky Taylor Swift s jejím švagrem. Ve čtvrteční epizodě vlastního podcastu Not Gonna Lie však udělala výjimku – a dala najevo, že patří do tábora fanoušků Taylor Swift.
Festival Rubicon, plánovaný na příští víkend v Bratislavě, byl oficiálně zrušen poté, co se stal terčem ostré kritiky kvůli tomu, že měl vystoupit kontroverzní rapper Kanye West, vystupující nyní pod jménem Ye. Uvedl to server Politico.
Britský princ William měl mít vážné pochybnosti o záměrech Meghan Markle už od samého začátku jejího vztahu s princem Harrym. Podle několika královských expertů měl budoucí král „prohlédnout“ Meghaniny úmysly ještě před svatbou v roce 2018.
Ministerstvo vnitra se stalo terčem hackerského útoku, do kterého může být zapojena cizí státní moc. Případem se zabývají policisté i pracovníci NÚKIB. Úřad teď podniká všechny potřebné kroky k posílení zabezpečení.
Téměř každý rok patřila Jiřina Bohdalová k tuzemským hvězdám karlovarského filmového festivalu. Z letošního ročníku zbývá ještě několik dní, ale nejslavnější česká herečka tentokrát nedorazí. Akci úplně vynechá i její dcera Simona Stašová, která původně do Varů přijet chtěla. Názor ale z pochopitelných důvodů změnila.
Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru.
Karlovarský filmový festival je v plném proudu a nechybí na něm ani slovenský režisér, který na plátně oživí nejslavnějšího českého zpěváka. Karla Gotta si v novém filmu Duchoň, jehož premiéra je naplánovaná na srpen, zahrál Vojta Kotek. Jak to filmaře napadlo?
Benzin u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu dál mírně zlevnil, nafta naopak lehce zdražila. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla o sedm haléřů na 34,28 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 33,07 koruny za litr a byla o čtyři haléře dražší než před týdnem. V příštím týdnu by měl benzín cenově stagnovat, nafta však zdraží, o 15 haléřů na litr.
Všechny informace naznačují, že stanice metra Staroměstská na lince A zůstane uzavřená po celý zbytek července. Vyplývá to i z vyjádření náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti). Požárem, který vedl k uzavření stanice, se zabývá policie.
Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva. Zemřel Karel Malík, zakladatel a dlouholetý člen známé skupiny Echt! a básník.
Příjemné a spíše chladnější počasí má pokračovat i v první polovině příštího týdne, ačkoliv se přece jen nepatrně oteplí. Nejvyšší teploty se ale zastaví pod třicítkou, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva.