Elektroniku čeká další zdražování, ceny čipů dál rostou

Spotřební elektroniku a další výrobky, které spoléhají na polovodiče, patrně už brzy čeká další zdražování. Výrobci čipů a firmy, které jim dodávají díly, se totiž chystají zvýšit ceny, protože jim rostou vstupní náklady - od surovin až po lidskou práci. Upozorňují na to analytici, které oslovil server finanční televize CNBC.

Ilustrační fotografie.

K dalšímu zdražování se chystají firmy jako Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), Samsung či Intel. Všechny patří k největším výrobcům čipů nebo součástí, které jsou k výrobě polovodičů nezbytné. "Výrobci těchto zařízení už zvýšili ceny o deset až 20 procent," řekl analytik společnosti Bain Peter Hanbury. "Letos očekáváme další kolo zvyšování cen, ale už menší, zhruba o pět až sedm procent," dodal.

Výrobci mikročipů a souvisejících zařízení zdražují částečně proto, že si to mohou dovolit. Vliv na růst cen má ale i fakt, že i sami výrobci mají vyšší vstupní náklady a musejí financovat svou vlastní expanzi, protože poptávka po čipech se zvyšuje.

"Ceny chemikálií, které se používají při výrobě (čipů) už se zvýšily o deset až 20 procent," řekl Hanbury. "Kromě toho je nedostatek zaměstnanců, kteří jsou potřeba k výstavbě nových provozů na výrobu polovodičů, a s tím se zvyšují i mzdy."

Tchajwanská společnost TSMC za poslední méně než rok už podruhé upozornila klienty, že plánuje zvýšit ceny. S odkazem na své zdroje to před dvěma týdny napsal japonský list Nikkei Asia. Firma podle nich plánuje zvýšit ceny o jednotky procent, zdůvodňuje to obavami z dalšího zvýšení inflace, růstem nákladů a plány na další rozšíření svých aktivit. Mluvčí firmy serveru CNBC řekl, že TSMC se ke stanovování cen svých výrobků nevyjadřuje.

Konkurenční společnost Samsung se chystá zvýšit ceny za výrobu čipů až o 20 procent, informovala tento měsíc agentura Bloomberg. Ani Samsung ale nechtěl své plány ohledně zvyšování cen komentovat. Americký rival Intel na požadavek o komentář nereagoval.

"Protože polovodičů je stále nedostatek, mohou si výrobci účtovat příplatek," poznamenal Hanbury. Zákazníci se podle něj nadále snaží zajistit si dodávky, což samo o sobě tlačí na růst poptávky, a tedy i na ceny. Společnost Bain podle Hanburyho očekává, že situace se alespoň u některých typů polovodičů začne zlepšovat do konce roku.

Analytik společnosti Forrester Glenn O'Donnell řekl, že růst cen mikročipů by za současných ekonomických podmínek neměl nikoho překvapit. On sám očekává, že ceny těchto produktů se zvýší o deset až 15 procent, zhruba v souladu s inflací. V posledních dvou letech přitom zájem o polovodiče podpořila pandemie, kdy lidé museli kvůli nařízeným uzávěrám zůstávat doma a více využívali elektroniku, například počítačové hry. Výrobci pak začali zvažovat, zda mají čipy nejprve dodávat automobilkám, nebo výrobcům spotřební elektroniky.

"Výrobci čipů se potýkají s nárůstem svých vlastních problémů v dodavatelských řetězcích, což ještě zhoršuje válka na Ukrajině," řekl O'Donnell. "Poptávka zůstává vysoká, zatímco nabídka je omezená," pokračoval analytik. "Výrazně se zvyšují i ceny energií, včetně elektřiny. A výroba čipů vyžaduje obrovské množství elektrické energie," dodal.

Navzdory sílící krizi, která zvyšuje životní náklady, firmy využívající čipy ve svých výrobcích by mohly začít vyšší náklady přenášet na spotřebitele. "Vyšší ceny mikročipů znamenají další napětí pro všechny ty zákazníky v poslední fázi dodavatelského řetězce, kteří buď tyto vyšší ceny budou muset přenést na své zákazníky, což bude za současných podmínek těžké, anebo akceptovat nižší ziskovost," řekl Hanbury.

O'Donnell očekává, že dražší budou počítače, automobily, hračky, spotřební elektronika, domácí spotřebiče a mnoho dalších výrobků. "Marže jsou u těchto výrobků napjaté už teď, takže (prodejci) nebudou mít jinou možnost, než zvýšit ceny," řekl.

Analytik globálního trhu polovodičů ve společnosti Accenture Syed Alam řekl, že rozsah zvýšení cen bude u každého výrobku záviset na tom, jak velkou část v něm tvoří polovodiče. Záležet bude i na schopnosti výrobců, jak dokážou snižovat své vlastní náklady, a také na konkurenčním prostředí v jednotlivých kategoriích výrobků.

V některých odvětvích už se ale začíná projevovat slabší poptávka, takže je těžké přenášet vyšší náklady na spotřebitele. "Třeba na trhu smartphonů je slabší poptávka, takže tam nebude možné ty vyšší náklady moc přenášet (na zákazníky)," řekl Hanbury.

Podíl hypoték po splatnosti se i v květnu opět snížil

03.07.2022 08:13 Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v květnu opět snížil. U…

Rusko válku a sankce nezvládá. Ekonomika se hroutí

01.07.2022 16:32 Pokud jako důkaz dopadů západních sankcí na ruskou ekonomiku nestačí fakt, že rozlohou největší…

Schodek státního rozpočtu na konci června klesl na 183 miliard

01.07.2022 15:25 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard korun z květnových 189,3 miliardy…

Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu

01.07.2022 15:20 Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad…

Volvo postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektrických aut

01.07.2022 12:19 Aktualizováno Švédská automobilka Volvo Cars postaví na východě Slovenska závod na výrobu elektrických aut.…

Inflace v eurozóně byla opět rekordní, v červnu zrychlila na 8,6 procenta

01.07.2022 11:23 Meziroční růst cen v eurozóně v červnu opět překonal rekordní hranici a zrychlil na 8,6 procenta.…

Michl chce dosáhnout cenové a finanční stability, prioritou bude snížení…

01.07.2022 11:20 Aktualizováno Guvernér České národní banky Aleš Michl, který do funkce nastoupil dnes, se přihlásil ke dvěma…

OKD prodlouží těžbu uhlí nejméně do konce roku 2023

30.06.2022 16:06 Aktualizováno Společnost OKD prodlouží těžbu uhlí přinejmenším do konce roku 2023. Má dostatek energetického i…

Obchody zůstanou na červencové svátky otevřené, nápor čekají před nimi

30.06.2022 13:32 Obchody budou na státní svátky 5. a 6. července většinou otevřené. Tyto dny nejsou mezi vybranými v…

Česká ekonomika stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta

30.06.2022 09:57 Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta.…

Související:

Nejnovější