Fiala a Rakušan zradili ČR, řekl Babiš na schůzi k migračnímu paktu

Andrej Babiš
Andrej Babiš, foto: Tomáš Tkáčik / INCORP images
Marek Novotný 18. dubna 2024 13:02
Sdílej:

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí.

Rakušan ve čtvrtek s odkazem na slova eurokomisařky Yly Johanssonové zopakoval, že žádné povinné relokace součástí paktu nejsou. "Česko a další země hostící ukrajinské uprchlíky budou moci využít výjimky ze solidárního mechanismu. Prosím, nešiřme manipulace a strach," napsal na sociální síti X.

"Fiala s Rakušanem bez jakéhokoli přehánění vyměnili naši bezpečnost, kulturu a způsob života za neřízenou migraci, explozi kriminality a rozklad naší společnosti," řekl Babiš na půdě Sněmovny a pakt označil za jed, který povede k "asistované sebevraždě Evropy a její kultury".

Zatímco západní Evropu už podle Babiše nelze zachránit, Česko a další země střední či východní Evropy se mohou nelegální migraci bránit. "Prvním krokem je ve volbách do Evropského parlamentu odmítnout progresivistické vítače, ekofanatiky a sociální inženýry, kteří chtějí násilně vylepšovat, v uvozovkách, náš svět," apeloval na voliče.

Babiš prohlásil, že odmítání migrantů z odlišných kultur je projevem pudu sebezáchovy. "To musí být jasné každému, kdo vidí, co se děje v západoevropských městech," dodal.

Podle premiéra Fialy se největší zrady na Česku dopustil naopak Babiš. "Ochotou obětovat naši bezpečnost, prosazováním zájmů Viktora Orbána místo zájmů ČR, zanedbáním odpovědného hospodaření a zadlužováním naší země a namísto toho starostí o dotace pro Agrofert, ignorováním energetické bezpečnosti a zachováním naší závislosti na Rusku a celkovým chaosem, který po něm zůstal," zmínil na síti X.

Očekává se, že ani tentokrát nebude schválen návrh programu mimořádné schůze, což se po pětihodinové úvodní diskuzi stalo také koncem února.

Stalo se