Přední zemědělské a potravinářské firmy by mohly do roku 2030 ztratit až čtvrtinu hodnoty, pokud se nepřizpůsobí novým vládním požadavkům a chování spotřebitelů v souvislosti se změnami klimatu. Vyplývá to ze studie vydané v rámci kampaně Race to Zero, kterou zaštiťuje OSN. Na dílčí výsledky výzkumu dnes ještě před zveřejněním upozornila agentura Reuters.
Výzkum se zabýval tím, jak se by se mohlo dařit 40 velkým společnostem, které zahrnují zemědělské producenty i maloobchodní prodejce potravin, ve scénářích považovaných za klíčové pro snižování emisí. Výzkum bere v úvahu možnost, že vlády zpoplatní emise uhlíku nebo že spotřebitelé sníží spotřebu masa.
Ze studie například vyplývá, že pokud by firmy nepřijaly nové postupy, jejich hodnota by se do roku 2030 snížila v průměru asi o sedm procent, což odpovídá přibližně 150 miliardám dolarů (3,7 bilionu Kč) ve formě ztrát investorů. Zpráva zároveň uvádí, že stejné společnosti mají v této souvislosti i nové příležitosti, jako je maso rostlinného přístupu anebo obnova lesů.
Studie žádné konkrétní názvy firem neuvádí. Výzkumníci použili údaje společnosti Vivid Economics, která je součástí poradenské firmy McKinsey. Podrobněji bude výzkum představen na summitu Climate Week, který se od roku 2009 každoročně koná v New Yorku souběžně se zasedáním Valného shromáždění OSN. Zástupci mezinárodních firem, států a občanské společnosti se na něm věnují opatřením v oblasti klimatu.
Zjištění výzkumu podle zastánců kampaně Race to Zero ukazují důležitost předchozích problémů investorům a společnostem, aby z portfolií a podnikání vyřadily komodity spojené s produkty, jako je dobytek, palmový olej a sója, které přispívají k odlesňování. Více než stovka světových lídrů se loni zavázala, že do konce desetiletí zastaví a zvrátí odlesňování a degradaci půdy.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“