Hnutí SPD dá dvě stížnosti k Ústavnímu soudu (ÚS) kvůli projednávání novely pandemického zákona ve stavu legislativní nouze a kvůli možnému porušení zákona o jednacím řádu. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl předseda klubu Radim Fiala.
Poslanci SPD chtějí podle něj obstruovat jen pandemický zákon a zavedení korespondenční volby, jsou ale připraveni jednat například o státním rozpočtu. Šéf poslanců ODS Marek Benda trvá na tom, že jednací řád porušen nebyl.
Dolní komora se dosud nedostala ani k hlasování o podobě programu. V úterý se o to postaral šestihodinovým vystoupením předseda SPD Tomio Okamura, který podobně jako v noci jeho straničtí kolegové navrhoval doplnění či změny programu. Jednání poznamenal spor o to, zda vládní většina ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů prosadila noční jednání dolní komory v souladu s jednacím řádem. Kromě SPD měli námitky i zástupci ANO.
Fiala dnes potvrdil, že SPD chce postup napadnout u Ústavního soudu. Stížnost chce podat kvůli projednávání novely ve stavu legislativní nouze, k čemuž podle něj není důvod, a také pro "flagrantní porušení zákona o jednacím řádu". Kritizoval, že návrh na prodloužení jednací doby přes noc nepřednesl zástupce předkladatelů na mikrofon, že se o něm hlasovalo uprostřed Okamurova projevu a po 20:00, přičemž možné to bylo do 19:00.
Benda novinářům řekl, že ÚS se k přezkoumávání jednání Sněmovny staví opatrně. "Několikrát konstatoval, že byl porušen jednací řád, přesto zákony na to konto nerušil," uvedl. Obdobně se dnes vyjádřili i ústavní právníci oslovení ČTK. Soud podle nich v minulosti opakovaně konstatoval, že hodnotí dodržování ústavních principů při přijetí zákona, nikoliv aplikaci konkrétních ustanovení jednacího řádu Sněmovny.
K žádnému porušení zákona podle Bendy navíc nedošlo. "Všechny kroky, které provedl předsedající, byly v souladu se zákonem," uvedl. SPD by u Ústavního soudu mohla napadnout jen to, že konkrétní norma byla schválena v rozporu s ústavou, přitom žádná zatím schválena nebyla, doplnil Benda. "Hnutí SPD občas píše všude možně všechno možné, protože nemají představu, co instituce umí," podotkl.
Pokud by Ústavní soud potvrdil, že byl porušen zákon o jednacím řádu, bude SPD sbírat podpisy pro odvolání předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), dodal Fiala.
Předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) uvedl, že respektuje to, že většina musí mít právo prosadit svůj názor. "Ale oni jdou cestou, že porušují zákon tím způsobem, že nám vzali rozpravu o tom, zda je vůbec stav legislativní nouze," poznamenal. Kritizoval i situaci z úterního večera, kdy se podle něj "pokoutně doručil procedurální návrh".
Zdá se, že vztahy mezi králem Karlem III. a jeho mladším synem, princem Harrym, se pomalu lepší. Po nedávném jednání ohledně Harryho ochrany pro případný návrat do Spojeného království je usmíření čím dál pravděpodobnější.
Clare Waight Keller, designérka, která stojí za svatebními šaty Meghan Markleové, vyjádřila svůj názor na vývoj šatníku vévodkyně ze Sussexu. V novém rozhovoru pro The Telegraph uvedla, že se Meghanin vzhled „velmi vyvinul“ k tomu, co je k vidění dnes.
Zima se pomalu hlásí o slovo a na scénu přichází vysoké boty, které vykouzlí příjemný tepelný komfort i pro naše kotníky. Dokud jsou venkovní teploty ještě v těch mírnějších mezích, stojí za to provětrat kotníkové botasky, které jsou takovým mezičlánkem mezi podzimní a zimní obuví. Letošní sezóna je navíc ve znamení neotřelých módních kombinací, a tak jsme si pro vás připravili přehled toho nejžhavějšího, co váš vkus zahřeje i v chladnějších teplotách.
Zpěvačka Taylor Swift se v novém rozhovoru pro americkou The Late Show with Stephen Colbert ohlédla za uplynulým rokem, který označila za „dobrý“. Konkrétně vyzdvihla dva zásadní milníky svého života: zasnoubení se svým snoubencem Travisem Kelcem a navrácení všech práv k jejímu hudebnímu katalogu.
Hudební magnát Simon Cowell (66), který má za sebou neuvěřitelných 200 milionů prodaných nahrávek a miliony dolarů na kontě, se i po šedesátce drží ve vysokém tempu. U příležitosti spuštění jeho nové Netflix show The Next Act, ve které hledá největší boyband planety, poskytl Cowell velmi otevřený rozhovor. Odhalil v něm své největší podivnosti, přiznal plastiky i odhalil detaily ze svého přísného životního stylu.
Česko se v pátek odpoledne rozloučilo s moderátorem Patrikem Hezuckým, který na den přesně před týdnem podlehl vážné nemoci. Bylo mu 55 let. Neveřejného smutečního obřadu se zúčastnilo mnoho kolegů zesnulého a dalších osobností tuzemského šoubyznysu. V lednu se ještě uskuteční benefiční koncert v pražské O2 areně.
Poslednímu rozloučení s moderátorem Patrikem Hezuckým předcházel na stejném místě jiný smuteční obřad. Lidé na něm dali sbohem oscarovému kostýmnímu výtvarníkovi Theodoru Pištěkovi, jehož proslavila spolupráce s legendárním režisérem Milošem Formanem.
Poslední hodiny zbývají do začátku neveřejného posledního rozloučení s Patrikem Hezuckým, který zemřel na den přesně před týdnem. Bylo mu 55 let. Lidé budou moci obřad sledovat na obrazovkách před smuteční síní a nejspíš tak uslyší i řeč jediného člověka, který se na místě chopí slova.
Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Až odpoledne proběhne smuteční obřad, na kterém se nejbližší a přátelé rozloučí s Patrikem Hezuckým, který zemřel na den přesně před týdnem. Loučení ale začalo hned v pátek ráno ve vysílání Evropy 2. Z éteru se přitom opět ozval i hlas Leoše Mareše.
Do konce letošního roku zbývá jen pár týdnů a také jen pár dílů Všechnopárty. V očích diváků přitom stále visí otazník nad tím, zda bude Karel Šíp se svým pořadem na obrazovkách České televize pokračovat i v roce 2026. Veřejnoprávní TV už sice odhalila jarní programové schéma, ale o oblíbené talk show v něm chybí jakákoliv zmínka.
I víkendové počasí bude připomínat spíš podzim, ačkoliv od prosince probíhá meteorologická zima. Přes Česko sice v noci ze soboty na neděli přejde studená fronta, ale ochlazením se neprojeví. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).