Mnoho hongkongských prodemokratických aktivistů vnímalo parlamentní volby plánované na 19. prosince jako přelomovou událost pro hnutí, které se rozhodlo postavit sílící nadvládě pevninské Číny nad Hongkongem.
Prodemokratičtí politici se domnívali, že v hlasování získají většinu, která jim dá možnost více ovlivňovat budoucnost této bývalé britské kolonie. Místo toho, aby teď pořádali předvolební shromáždění, je ale mnoho aktivistů zatčených a čeká na soud. Další uprchli z hongkongského území, píše agentura Reuters.
"Všechno se přihodilo tak rychle. Uběhl rok a skoro žádní demokraté už nezbývají. Všichni jsou buď ve vězení, nebo v exilu," řekl 25letý Sunny Cheung, který žádá o azyl ve Spojených státech, aby unikl pronásledování. "Proto se musíme držet svých zásad a nezapomínat na historii, zvlášť když tolik vůdčích osobností demokratického hnutí obětovalo svou svobodu a je nyní za mřížemi," dodal.
Hongkongské parlamentní volby byly plánovány na 20. září 2020, ale kvůli pandemii covidu-19 byly odloženy. V únoru policie obvinila 47 hongkongských prodemokratických politiků ze spiknutí s cílem svrhnout vládu, protože se v červenci 2020 zúčastnili nezávisle organizovaných primárek, při kterých měli být vybráni demokratičtí kandidáti pro parlamentní volby. Vlády Hongkongu a Pekingu v té době varovaly, že tím mohou porušit zákon.
Krátce po jejich zatčení čínský parlament oznámil zásadní změny volebního systému ve prospěch propekingských sil, včetně zmenšení počtu přímo volených poslanců z poloviny na zhruba čtvrtinu. Kandidáty na poslance nově nominuje volební výbor, kde většina členů je věrná komunistické vládě v Pekingu.
Hongkongská ministryně spravedlnosti Teresa Chengová tento týden v prohlášení uvedla, že "věk, profese a původ kandidátů jsou podstatně rozmanitější než v předchozích volbách". Hongkongská vůdkyně Carrie Lamová prohlásila, že "volby budou letos vyváženější a kandidáti budou lépe reprezentovat občany". "Zvoleni budou ti, kdo budou městu vládnout vlastenecky," dodala.
Třiatřicet prodemokratických aktivistů, kteří jsou od primárek zadržováni, se neobjeví před soudem dřív než v březnu. V listopadu soud jejich případ odročil, mimo jiné, aby dal čas na překlad téměř 10.000 stránek důkazů předložených prokuraturou. Obhájci demokratů uvedli, že prokuratura ještě obvinění plně nezveřejnila, takže je těžké poskytovat klientům právní rady.
Lidé, kteří jsou drženi ve vazbě, mají nárok na dva návštěvníky denně i zásilky jídla. Někteří se pustili do psaní esejí a knih, na což dostanou příděl dvou psacích per měsíčně. Další se věnují četbě či studiu; měsíčně mohou požádat o šest knížek. Čtrnáct lidí zadržených v souvislosti s demokratickými primárkami, mezi nimiž jsou i bývalí poslanci a právníci, bylo propuštěno na kauci.
Několik demokratů, kteří s agenturou Reuters mluvili, vyzvalo navzdory rizikům hongkongské voliče, aby volby ignorovali nebo do uren vhodili prázdné lístky. Úřady v posledních týdnech zatkly deset lidí, které viní z nabádání voličů k odevzdání prázdných volebních lístků.
"Nemůžeme dělat moc, ale toto je chvíle, kdy lze projevit odpor," prohlásil jeden z demokratů s odkazem na bojkot voleb.
V místních volbách koncem roku 2019 demokraté získali 90 procent z téměř 500 křesel, která byla ve hře. Volební účast dosáhla rekordních 71 procent. Parlamentních voleb se ale žádná z hlavních opozičních stran neúčastní, protože hlasování je podle nich nedemokratické.
Hongkongské úřady se snaží účast ve volbách podpořit mimo jiné organizováním bezplatné dopravy k volebním místnostem či výzvami na sociálních sítích. "Chtějí přimět k hlasování co nejvíc lidí, aby ukázali, že v Hongkongu nejsou žádné problémy a že všechno je normální," uvedl Cheung.
Ze 153 kandidátů, kteří se ucházejí o 90 křesel, je naprostá většina věrná Pekingu a jen pár je označováno za umírněné. Vysoký čínský představitel Sia Pao-lung, který má v Pekingu na starosti záležitosti Hongkongu a Macaa, nedávno prohlásil, že "destabilizující síly" se nebudou moci hlasování účastnit a volby budou "pozitivní".
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.