Hypotéky čeká zpřísnění zákonnou formou, nedostanou je až desítky procent žadatelů

Dubnové zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték dále sníží šance klientů na jejich získání. Nedosáhnou na ně až desítky procent žadatelů, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. Přispěje k tomu podle nich i další zvýšení úrokových sazeb. Česká národní banka (ČNB) od dubna zpřísní limity úvěrových ukazatelů pro poskytování hypoték.

bydlení, ilustrační fotografie

Zpřísnění podmínek poskytování hypoték však bude poprvé zákonnou formou, dosud bylo pouze formou doporučení ČNB. Poměr hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) tak ČNB od dubna snížila na 80 procent z předchozích 90 procent a zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték. Lidé do 36 let však budou mít mírnější limity.

"Přísnější podmínky ztíží nebo znemožní přístup k hypotéce až desetině žadatelů. Přitom už nyní na ně nedosáhne zhruba třetina žadatelů. Kvůli zpřísnění podmínek a dalšímu růstu úroků ČNB na hypotéku brzy nedosáhne celá polovina žadatelů," uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

"Zpřísnění parametrů ČNB bude mít dopad na klienty žádající o hypotéku. Reálně se jim sníží možnost dosáhnout na požadovaný úvěr, kdy v době vysokých cen nemovitostí, vysokých úroků budou mít možnost půjčit si ještě méně. Reálně se to dotkne 15 až 20 procent současných žadatelů o úvěr," řekl ČTK analytik společnosti Patron Daniel Horňák.

Určitou část lidí nová regulace z možnosti vzít si hypoteční úvěr diskvalifikuje, souhlasil i manažer 4fin Jan Schwarzbach. Na druhou stranu podle něj většina bank daná úvěrová pravidla ČNB již aplikuje delší dobu, takže regulace u těchto parametrů nemusí mít příliš velký vliv. Větší dopad bude mít snížení maximálního LTV, tedy poměru půjčované částky vůči zástavě nemovitostí. Povinnost naspořit pětinu částky už může být pro mnoho lidí skutečně složité, podotkl.

Zakladatel EMA data Jiří Paták upozornil na to, že časovanou bombou je refixace úrokových sazeb pro 150.000 českých domácností v průběhu roku 2022. Nejčastěji mají sazby 2,5 procenta a hypotéku dva miliony Kč. Po zvýšení sazeb na pět procent to představuje navýšený výdaj o 50.000 Kč ročně, vypočetl.

Zvýšení úrokových sazeb ČNB se promítne do dalšího zdražení hypotečních úvěrů, což povede k jejich nižší dostupnosti a snížení průměrného úvěru, míní šéfredaktor portálu Poradci-sobě.cz Petr Zámečník. To se podle něj projeví i na realitním trhu, kde odpadne část poptávky od domácností, které k nákupu bytu či rodinného domu potřebují hypotéku. Tím se sníží tlak na růst cen, dodal.

Analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba očekává růst hypotečních sazeb k šesti procentům, kdy se pro většinu kupujících stanou nemovitosti při rekordních cenách a úrokových sazbách nedostupné. Reálně může podle něj zamrznout trh nemovitostí. Řada lidí má rozestavěné nemovitosti a kvůli raketovému nárůstu cen staveních materiálů nebudou schopni je dostavět a budou stavby zakonzervovávat. Již nyní se objevují nabídky na prodej rozestavěných nemovitostí, poznamenal.

Banky v Česku loni poskytly hypotéky za rekordních 430 miliard korun, což bylo o 69 procent více než v roce 2020. Na tiskové konferenci začátkem letošního ledna to řekl člen představenstva ČSOB Jan Sadil. Poptávku po bydlení podle něj hnaly nahoru především nízké úrokové sazby a obava z jejich zvyšování. Hypoteční banka ze skupiny ČSOB je lídrem trhu. Úrokové sazby na konci loňského roku dosáhly podle něj čtyř procent a budou dále růst i letos. Sníží se poptávka po nemovitostech, růst jejich cen to však kvůli vysoké inflaci, energiím i nedostatku materiálů nezastaví, dodal Sadil.

Témata: hypotéky | bydlení

Související:

Nejnovější