Teroristická organizace Islámský stát (IS) oficiálně oznámila úmrtí svého dosavadního vůdce abú Husajna Husajního Kurajšího. Potvrdila tak jarní prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Podle Erdogana byl Kurajší zabit během akce tureckých tajných služeb na severu Sýrie. Potvrzení o Kurajšího smrti zaznělo z úst mluvčího Islámského státu v nedatované audionahrávce, kterou organizace zveřejnila na sociální síti Telegram. Novým vůdcem IS byl jmenován abú Hafs Hášimí Kurajší, uvedla televize ABC News.
Verze ohledně úmrtí abú Husajna Husajního Kurajšího se liší mezi IS a tvrzeními tureckého prezidenta. Podle Islámského státu byl jejich vůdce zabit na severozápadě Sýrie během střetu s džihádistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je bývalou odnoží syrské Al-Káidy. K úmrtí došlo v průběhu přímé konfrontace s HTS v jedné z oblastí provincie Idlib, kde se pokoušela tato skupina Kurajšího zatknout.
IS byl založen v roce 2013 bývalými členy Al-Káidy, kteří se rozhodli osamostatnit se a vytvořit vlastní radikální hnutí. Organizace získala na popularitě a získávala stále více území v Iráku a Sýrii, čímž se stala jednou z nejvýznamnějších teroristických skupin na světě.
IS měl za cíl vytvořit islámský chalifát, kde by vládl islámský zákon a kde by se uplatňovaly tvrdé tresty podle šaría. Jeho vedení prohlašovalo, že by měl být vůdcem celého muslimského světa.
IS během své existence získal kontrolu nad rozsáhlými územími v Iráku a Sýrii. Jeho vojenské tažení bylo spojeno s masovými popravami, únosy, znásilněními a násilným vyháněním nesouhlasících či jinověrců. Skupina byla známá svým brutálním zpracováním videí těchto činů, která šířila na internetu za účelem šíření strachu.
Teroristé ale začali ztrácet území poté, co byl zahájen mezinárodní vojenský zásah. Byla osvobozena významná města, která byla dříve pod jejich kontrolou, a byl zlikvidován jeho finanční systém. Jeho násilná taktika a zneužívání náboženství však měly i nadále negativní dopad.
Kolem roku 2019 byl Islámský stát téměř úplně poražen a ztratil většinu svého území. Nicméně organizace stále existuje v podobě menších buněk a teroristických aktivit. IS také využíval internet a sociální média k radikalizaci jednotlivců a rekrutaci nových bojovníků.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.
Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena?