Za půldruhého měsíce válčení na Ukrajině pochopitelně závratně narostly ekonomické škody, které tragédie přináší. Vedle ztrát na životech zejména civilního ukrajinského obyvatelstva, které nelze vyčíslit, jsou pochopitelně druhořadé. Nicméně stojí za zajímavost je vyčíslit. Kolik tedy Rusové vlastně kvůli válce už Ukrajině dluží?
Válečné ekonomické ztráty je třeba rozdělit do dvou základních kategorií, říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
První kategorii představuje poničená infrastruktura. Zničeno nebo srovnáno se zemí například bylo zhruba 7000 budov, jak v dnešním rozhovoru pro Financial Times vyčísluje ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Podle jeho slov dosavadní ztráty na poničené infrastruktuře odpovídají 270 miliardám dolarů, tedy zhruba 6,1 bilionu korun. To je skoro celý roční hrubý domácí produkt České republiky. Rusové tedy za měsíc a půl zničili na Ukrajině infrastrukturu v hodnotě takřka odpovídající hodnotě veškerého zboží a služeb, které se v Česku ročně vyprodukují.
Druhou kategorii představují ztráty na ekonomickém výkonu země. Kvůli válce toho totiž tamní obyvatelstvo méně vyrobí a vyprodukuje, méně nakoupí a spotřebuje, méně investuje, méně sklidí či zaseje, méně vyveze. Ochromený je kvůli válce například provoz v černomořských přístavech, a tedy ukrajinský vývoz zemědělských plodin. Tato ekonomická ztráta letos dosáhne 155 miliard dolarů, neboli 3,5 bilionu korun, jak plyne z výpočtu kvantitativního ekonoma Viktora Tsyrennikova, ředitele Promontory Financial Group.
Dohromady tedy zatím Rusové Ukrajině způsobili škodu za zhruba 9,6 bilionu korun.
Vědci se domnívají, že lidstvo by v budoucnu mohlo použít jadernou bombu k odvrácení asteroidu ohrožujícího Zemi. Tento scénář byl testován v laboratoři, uvedl server The Guardian.
Jiří Krampol se zase na nějaký čas ztratil z očí, ale v nemocnici tentokrát neskončil. Známý herec a bavič se letos přestěhoval na novou adresu, kde si stále ještě zvyká. Jak momentálně vypadá jeho každodenní život?
Po pádu režimu Bašára Asada a obsazení Damašku syrskými rebely pokračuje zoufalé pátrání po pohřešovaných Syřanech, kteří byli vězněni v nechvalně známé vojenské věznici Saydnaya, označované Amnesty International jako „lidská jatka“. Rebelové, kteří zařízení dobyli o víkendu, osvobodili tisíce zadržených, avšak přetrvávají spekulace, že by ve věznici mohly být další skryté cely.
Mezi celebrity, které se v posledních dnech potýkaly se zdravotními problémy, patřila i Eva Burešová. Dokonce se musela omluvit z jednoho muzikálového představení. Druhý den už ale byla z nejhoršího venku i díky některým zaručeným receptům.
V Česku nejsou moc populární debaty o penězích, lidé se o výdělcích neradi baví. Ani Marek Eben se o svých honorářích mockrát veřejně nezmínil. Jednou ale udělal výjimku. Na co musel známý moderátor reagovat?
Rozhodnutí, zda zvolit předčasný důchod nebo regulérní důchod, závisí na několika faktorech, které by měl každý zvážit individuálně. Každá možnost má své výhody i nevýhody, a klíčové je pochopit rozdíly mezi nimi.
Český lev už připravuje další ročník filmových cen, který bude zase něčím jiný. Například bude večerem provázet nový moderátor. Organizátoři už v prosinci oznámili, kdo to bude. Nejspíš budete překvapeni, protože nejde o některou z osvědčených moderátorských tváří.
Charakter počasí by se v průběhu začínajícího týdne měl proměnit, naznačuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Zprvu bude pod mrakem, v dalších dnech by se však mělo vyjasňovat. Nový sníh se udrží jen někde.