Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich náboženským aktivitám a potlačuje jejich práva a svobody. Vyplývá to z nové zprávy jihokorejského ministerstva pro sjednocení, která byla dnes zveřejněna.
Zpráva, která má 450 stránek, byla vypracována na základě svědectví sesbíraných v letech 2017 až 2022 od více než 500 Severokorejců, kteří utekli ze své vlasti. "Zdá se, že právo severokorejských občanů na život je značně ohroženo," říká ministerstvo pro sjednocení, které má na starosti styky se sousední zemí. "Popravy jsou často prováděny za činy, které neospravedlňují trest smrti, včetně drogových zločinů, distribuce jihokorejských médií a náboženské či pověrčivé aktivity," píše se dále ve zprávě.
Jak k tomu poznamenala agentura Reuters, zjištění jihokorejské vlády nemohla nezávisle ověřit, nicméně tvrzení ve zprávě odpovídají i vyšetřování OSN a zprávám nevládních organizací. Severní Korea jakoukoli kritiku nedodržování práv svých občanů odmítá s tím, že jde o součást spiknutí s cílem svrhnout její režim.
Jihokorejská zpráva přináší detaily porušování lidských práv v KLDR, v zajateckých táborech i na jiných místech, včetně veřejných poprav a mučení. K úmrtím a mučení často dochází ve vězeňských zařízeních a někteří lidé jsou popraveni okamžitě poté, co byli přistiženi při pokusu překročit hranici do Jižní Koreje, uvedlo ministerstvo.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol uvedl, že cílem zprávy je informovat mezinárodní společenství o ohavných zločinech, ke kterým v Severní Koreji dochází. KLDR si podle něj nezaslouží "jediný cent" ekonomické pomoci, i vzhledem k tomu, že pokračuje ve svých jaderných aktivitách.
Přístup konzervativního prezidenta Juna se liší od přístupu jeho liberálního předchůdce Mun Če-ina, který čelil kritice za to, že činil severokorejskému režimu ústupky a snažil se vylepšit vztahy se severním sousedem. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení hodnotí situaci lidských práv v KLDR každý rok.
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.