Kraje ocenily doklady o překročení hranic Ukrajiny jako podmínku pro dávku

Kraje podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK/ČSSD) vítají změnu ve vyplácení dávek uprchlíkům z Ukrajiny ve výši 5000 korun. Nárok na ni mají mít pouze žadatelé, kteří doloží razítko o překročení hranic Ukrajiny a schengenského prostoru.

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Povinnost prokázání dokladu před registrací v krajských centrech platí ode dneška, řekl Netolický ČTK po jednání hejtmanů s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN). V krajském centru v Pardubicích dávku větší skupině žadatelů, kteří se neprokázali dokladem o přestoupení hranic, podle Netolického nevyplatili už v sobotu. Systém podle něj povede k ukončení takzvané sociální turistiky, kdy o dávku jezdili žádat i lidé žijící v Maďarsku či Rumunsku.

Rakušan podle Netolického dnes hejtmanům nepředstavil návrh na změnu dávky na naturální, jak o záměru dříve mluvil. Návrh je problematický pro ministerstvo práce a sociálních věcí, uvedl Netolický. Dodal ale, že "vidí snahu problémy řešit". Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Mariana Jurečky (KDU-ČSL) má podle něj návrh na zavedení naturální dávky za příliš komplikovaný, místo toho přišlo s koeficienty postupného snižování dávek.

Hejtmani dnes s Rakušanem dál diskutovali také o situaci v Praze, která si stěžuje na vyšší zatíženost uprchlíky. "Nemám pocit, že by byla nějak dramaticky vyhrocena z hlediska uzavírání krajského asistenčního centra v Praze, protože pan primátor (Zdeněk Hřib) vnímá, že se situace řeší, že snaha o jakousi koordinaci v rámci celé ČR existuje," uvedl. Požadavku Prahy na větší koordinaci rozumí. "Ne všechny kraje jsou stejně zatížené, což ukazuje aplikace, do které jsme získali přístup a která obsahuje denně aktualizovaná data o uprchlících po registracích a také, jaká je nabídka ubytovacích zařízení," uvedl. Nejzatíženější je podle Netolického hlavní město a Středočeský kraj, ale i Pardubický kraj se dostal na hranici kapacity.

O vládních opatřeních bude pražský krizový štáb jednat ve středu ráno. Mluvčí ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Jakub Veinlich ČTK řekl, že na dnešní schůzce na jednání hejtmanů a ministerstva o povinných relokacích nedošlo. Rakušan bude o uprchlících jednat s Hřibem ještě samostatně a problém bude řešit také Asociace krajů. Ta se sejde ve středu na pravidelné schůzce v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 345 203 lidem z Ukrajiny, v pondělí jich přibylo 1988. Cizinecké policii se přihlásilo 244 tisíc osob, 2252 jen za včerejší den.

Témata: kraje | uprchlíci

Expracovnice úřadu vlády viněná z podvodu přistoupila na dohodu

04.07.2022 16:52 Aktualizováno Bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády ČR, která podle policie připravila podvodem úřad o téměř osm…

Starostové a nezávislí si zvolí vedení v Hradci Králové, Rakušan má podporu

04.07.2022 16:06 Mimořádný sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 23. července v hotelu Aldis v…

Střelec v nákupním centru v Kodani zabil tři lidi, čtyři jsou v kritickém…

04.07.2022 16:03 Aktualizováno Střelec v nákupním centru v Kodani v neděli večer zabil tři lidi a několik dalších lidí zranil,…

Hygienici zaznamenali devátý případ opičích neštovic v Česku

04.07.2022 15:59 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil devátý případ opičích neštovic v ČR. Informoval o tom dnes v…

Fiala se v Praze sejde s chorvatským premiérem Plenkovičem

04.07.2022 15:30 Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Praze sejde se svým chorvatským protějškem Andrejem…

Česko prosazuje na jednáních v OSN snížení protiizraelské agendy

04.07.2022 15:10 Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské…

U Karlštejna kvůli utržené části skalního převisu nad tratí neprojedou…

04.07.2022 14:42 Provoz na železniční trati mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku bude opět zastaven.…

Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo 87 procent…

04.07.2022 13:18 Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo minulý týden vyšetření 87 procent…

Fiala chce do obnovy Ukrajiny zapojit české firmy

04.07.2022 10:43 Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné dělat vše pro to, aby se do poválečné rekonstrukce…

Policisté vyšetřují požár v Zápech u Prahy, nevylučují možnost úmyslného…

04.07.2022 10:04 Při vyšetřování příčin rozsáhlého víkendového požáru haly v Zápech u Prahy, který podle předběžných…

Související:

Nejnovější