Kreml je odhodlán přijmout nezbytná opatření, pokud budou v Polsku jaderné zbraně

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov, foto: Kremlin.ru
Marek Novotný 22. dubna 2024 17:34
Sdílej:

Ruské ministerstvo obrany přijme všechna nezbytná opatření k zajištění bezpečnosti Ruska v případě rozmístění jaderných zbraní na polském území. Na brífinku v Moskvě to v pondělí prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Kreml takto reagoval na slova polského prezidenta Andrzeje Dudy, který v nedávno zveřejněném rozhovoru pro polský deník Fakt připustil možnost rozmístění jaderných zbraní aliance NATO na polském území.

Duda v rozhovoru pro portál Fakt.pl, který vznikl během jeho nedávné návštěvy ve Spojených státech amerických, řekl, že program sdílení jaderných zbraní je už nějaký čas tématem polsko-amerických rozhovorů.

"O tomto tématu jsem se bavil několikrát. Musím přiznat, že jsem vyjádřil naši připravenost. Rusko stále více militarizuje Kaliningrad a nedávno poslalo své jaderné zbraně do Běloruska. Pokud se naši spojenci rozhodnou poslat jaderné zbraně v rámci programu i na naše území, aby se posílilo východní křídlo NATO, tak jsme na to připraveni," uvedl polský prezident.

Americké jaderné zbraně jsou momentálně v rámci programu umístěny ve čtyřech evropských zemích. Konkrétně jde o Belgii, Německo, Itálii a Holandsko. Sdílení jaderných zbraní je součástí politiky jaderného zastrašování, členským zemím aliance bez nich poskytuje jaderné hlavice.

Duda také v nedávném rozhovoru pro litevskou televizi vyzval ostatní členské státy NATO ke zvýšení produkce munice jako prostředku k odstrašení potenciálních ruských útoků. Podle jeho slov je nezbytné, aby Evropa spojila síly s USA a zvýšila výrobu munice, hlavně dělostřeleckých granátů, s cílem zajistit bezpečnost regionu.

Polsko avizovalo připravenost umožnit rozmístění amerických jaderných zbraní na svém území i v červnu 2023, kdy tehdejší polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že v reakci na rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku má Polsko zájem o rozmístění amerických jaderných zbraní.

Morawiecki tehdy vyzval všechny členské státy NATO, aby se zúčastnily programu sdílení jaderných zbraní. Dodal, že konečné rozhodnutí sice bude záviset na USA a partnerech v NATO, ale jménem Polska deklaroval, že chce "jednat rychleji".

Americké jaderné zbraně jsou na základě mise Sdílení jaderných zbraní vyslány od listopadu 2009 do Belgie, Německa, Itálie a Nizozemska. Polsko požádalo o zařazení do programu 30. června 2023.

Stalo se