Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému tlumočil rozhořčení České republiky nad porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko dopustilo uznáním nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Novinářům to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Tento týden Rusko uznalo povstaleckou Doněckou a Luhanskou republiku a prezident Vladimir Putin nařídil vyslat do těchto republik ruskou armádu, která tam podle něj má zajistit mír.
Dvě samozvané republiky se nacházejí na území Ukrajiny, Rusko porušilo její územní suverenitu a proti tomu česká diplomacie důrazně protestovala, sdělil ministr.
Země Evropské unie se kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny v úterý jednomyslně shodly na přijetí sankcí vůči Moskvě. Oznámily je také Spojené státy, Británie, Austrálie či Japonsko.
Velvyslanec odmítl obvinění z agrese a porušení mezinárodního práva
Ruský velvyslanec v Praze Alexandr Zmejevskij během dnešního předvolání na české ministerstvo zahraničí odmítl "nepodložená obvinění" Moskvy z agrese vůči Ukrajině i tvrzení české strany a jeho západních spojenců, že Rusko uznáním samozvaných republik proruských separatistů na území Ukrajiny porušilo mezinárodní právo.
Ruské velvyslanectví v prohlášení Česku doporučilo, aby místo vyhrožování dalšími sankcemi stejně jako další "sponzoři" Kyjeva spíše usilovali o to, aby "zkrotili agresivní zápal ukrajinské strany a nasměrovali situaci k politickému a diplomatickému řešení". Ruští diplomaté poukázali na odpovědnost západních zemí, které podle nich sedm let povzbuzovaly Kyjev, aby neplnil minské dohody, zabíjel civilisty a páchal teroristické útoky na území obou republik. Připomněli i nedávné rozhodnutí Česka dodat Ukrajině víc než 4000 dělostřeleckých granátů, "čímž se Praha tak chlubí".
Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek dnes v Černínském paláci tlumočil ruskému velvyslanci rozhořčení České republiky nad porušením mezinárodního práva, kterého se Rusko dopustilo uznáním nezávislosti dvou separatistických republik na východě Ukrajiny. Česko podporuje tvrdé sankce vůči Moskvě s cílem odradit ho od další agrese vůči sousední zemi.
"Důrazně jsme odmítli jako nepodložená obvinění Ruska z přípravy 'agrese vůči Ukrajině' a fámy o vstupu ruských jednotek na ukrajinské území," uvádí se ve vyjádření ruské ambasády v Praze.
Velvyslanec dnes předal zástupcům ministerstva zahraničí materiály, které podle Ruska jasně svědčí o porušování minských dohod ze strany Ukrajiny, i desítky fotografií obětí zločinů, které podle velvyslanectví spáchali ukrajinští vojáci a nacionalisté na civilistech v obou samozvaných republikách na Donbasu. "Situaci, kdy došlo k hrubému porušení jazykových, vzdělávacích a kulturních práv části obyvatel země, by měli znát i Češi ze svých vlastních historických zkušeností," uvedlo ruské velvyslanectví.
Tento týden Rusko uznalo povstaleckou Doněckou a Luhanskou republiku a prezident Vladimir Putin nařídil vyslat do těchto republik ruskou armádu, která tam podle něj má zajistit mír. Dvě samozvané republiky se nacházejí na území Ukrajiny, Rusko porušilo její územní suverenitu, proti čemuž dnes česká diplomacie na setkání s ruským velvyslancem důrazně protestovala.
Země Evropské unie se kvůli porušení svrchovanosti Ukrajiny jednomyslně shodly na přijetí sankcí vůči Moskvě. Sankce oznámily také Spojené státy, Kanada, Británie, Austrálie či Japonsko.
Legendární britský zpěvák Elton John, známý nejen svými ikonickými hity, ale také angažovaností v charitativních aktivitách, přiznal, že kvůli problémům se zrakem nemůže vidět svůj nový muzikál The Devil Wears Prada, který měl premiéru v londýnském West Endu. Sedmasedmdesátiletý umělec přiznal, že ztráta zraku na jednom oku a výrazné zhoršení vidění na druhém mu znemožnily naplno si užít výsledek své práce.
Na konci léta šokovalo českou veřejnost úmrtí populárního herce Karla Heřmánka. Největší ranou byl jeho nečekaný odchod pro rodinu. Až s odstupem tří měsíců se jeden z pozůstalých rozhodl promluvit o tom, jak rodina momentálně funguje.
Situace v Jižní Koreji je nadále mimořádně chaotická a zároveň ukazuje sílu tamní demokracie. Po bouřlivé noci, kdy prezident Jun Sok-jol vyhlásil a následně zrušil stanné právo, dochází podle BBC k dalším významným politickým událostem.
Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.
Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit.
Největší změny zpravidla nastávají na Nový rok, ale Pražská integrovaná doprava je načasovala o měsíc dříve. Zásadní změny nastaly od neděle 1. prosince u spojů mezi hlavním městem a okolím. Novinky jsou to všelijaké, cestující si musí zvykat na linky úplně nové či jedoucí pod novými čísly nebo na jiné autobusy.
Vzhledem k aktuální geopolitické situaci, válce na Ukrajině a zvýšenému napětí v oblasti Baltského moře věnují země severní Evropy, především pobaltské státy a jejich skandinávští sousedé, stále větší pozornost přípravám svých občanů na případnou krizi či válku.