Ministr Jurečka navrhl úpravu v dávce pro ukrajinské uprchlíky

Uprchlíci z Ukrajiny asi budou moci žádat po půl roce od udělení dočasné ochrany o dávku v částce životního minima. K vládní novele zákona zvaného lex Ukrajina k ubytovávání a registraci běženců i po skončení nouzového stavu to dnes navrhl připojit ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Půjde podle jeho úpravy o 4250 korun měsíčně pro dospělé a o 3050 korun za měsíc pro děti.

Marian Jurečka

Důvodem pozměňovacího návrhu je prodlužování konfliktu na Ukrajině, která čelí ruské invazi, a tím i pobytu běženců v Česku.

Pokud by dávku pobíralo 150.000 lidí s dočasnou ochranou a z nich by byla polovina dětí, měsíční náklady by představovaly celkem 547,5 milionu korun, stojí v podkladech.

Pozměňovací návrh ministr vložil do sněmovního systému jen několik minut před dnešním začátkem pokračování schůze dolní komory. Pozastavili se nad tím poslanci ANO a SPD Aleš Juchelka a Radek Koten. Jurečka se za postup omluvil. Klub ANO si vyžádal dvacetiminutovou přestávku k prostudování úpravy.

Nyní uprchlíci mají nárok na 5000 korun v měsíci udělení víza dočasné ochrany. O stejnou částku mohou žádat dalších pět měsíců. Senát bude tento týden schvalovat zpřísnění. Předpokládá, že běženci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky už na tuto humanitární dávku nedosáhnou. Od druhého měsíce bude podpora navíc svázána s trvalým pobýváním v Česku.

Nynější Jurečkův pozměňovací návrh předpokládá, že pro nárok na dávku vyplácenou po půl roce bude klíčové posouzení příjmových, sociálních a majetkových poměrů žadatele. "Pokud tyto poměry neumožní zajištění základních životních potřeb, bude dávka náležet," stojí ve zdůvodnění úpravy. Žádost bude nutné podávat každý měsíc. Jurečka uvedl, že bez úpravy by se běženci dostali po šesti měsících plně do českého sociálního systému.

Vládní novela stanoví, že ministerstva a další úřady budou i po skončení nouzového stavu vyčleňovat budovy pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny. Kraje mají s obcemi nadále zajišťovat běžencům nouzová přístřeší a bydlení. Pokračovat bude i současný systém registrace uprchlíků.

Předloha prakticky přejímá některá mimořádná opatření vyhlášená na základě nouzového stavu, který skončí s červnem. Sněmovna ji projednává ve stavu legislativní nouze. V závěrečném kole má novelu schvalovat ještě dnes.

Novela zakotví poskytování ubytování uprchlíkům podle pravidel lex Ukrajina jako veřejnou službu. Nouzové bydlení by nemělo trvat déle než tři měsíce a pobyt v nouzovém přístřeší v podobě stanů či tělocvičen déle než měsíc. Kraje budou moci ubytovávat běžence nadále také v prostorách, které nejsou určeny pro bydlení, a uzavírání smluv s poskytovateli ubytování nebude zadáním veřejné zakázky.

Paušální náhrada poskytovaná ubytovatelům se bude i podle zákona pohybovat od 200 do 350 korun za osobu a noc. Konkrétní výši stanoví vládní nařízení podle druhu ubytování a poskytovatele.

V kodaňském nákupním centru se střílelo, několik mrtvých

03.07.2022 22:03 Aktualizováno Po střelbě v kodaňském nákupním centru Fields zůstalo dnes na místě více mrtvých a také několik…

Účty britské armády na Twitteru a YouTube napadli hackeři

03.07.2022 22:01 Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace…

Ukrajinské jednotky údajně ztratily Lysyčansk, zničily ruskou základnu v…

03.07.2022 21:54 Aktualizováno Proruské síly podle Moskvy dobyly ukrajinské město Lysyčansk, a plně tak ovládají celou Luhanskou…

V italských Alpách se zřítil ledovec, nejméně šest lidí zemřelo

03.07.2022 20:48 Aktualizováno V blízkosti vrcholu hory Marmolada v italských Alpách se dnes uvolnil obrovský kus ledovce, nejméně…

Zemřel Dmitrij Kolker, ruský vědec, kterého na Sibiři zadržela ruská tajná…

03.07.2022 20:39 Zemřel ruský vědec Dmitrij Kolker, kterého tento týden na Sibiři zadržela ruská tajná služba FSB a…

Po ruském ostřelování ukrajinského Slovjansku zůstalo několik zraněných a…

03.07.2022 18:25 Aktualizováno Východoukrajinské město Slovjansk dnes zasáhlo silné ostřelování z několika raketometů, při kterém…

Kreml: Západ spoléhá na to, že válka na Ukrajině bude pokračovat

03.07.2022 16:50 Západ spoléhá na to, že válka na Ukrajině bude pokračovat, a nedovoluje Kyjevu přemýšlet o míru.…

Turecko zadrželo ruskou loď převážející obilí ukradené na Ukrajině

03.07.2022 16:36 Turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela obilí, o němž Kyjev tvrdí, že bylo…

Po útoku žraloka zemřela další žena, Egypt uzavřel část pobřeží Rudého…

03.07.2022 16:10 Aktualizováno Po útoku žraloka, který v pátek u egyptského letoviska Hurgada smrtelně zranil 68letou Rakušanku,…

Scholz: Občané si musejí v životě poradit, s vyššími účty za topení ale…

03.07.2022 15:56 Německý kancléř Olaf Scholz označil rostoucí náklady na vytápění za sociální výbušninu. Řekl to v…

Související:

Nejnovější