Ministr kultury Martin Baxa dnes rezignoval na funkci primátora Plzně, nahradil ho Pavel Šindelář

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes rezignoval na funkci primátora Plzně. Už loni v listopadu při oznámení nominací na členy vlády premiéra Petra Fialy (ODS) uvedl, že se v případě jmenování ministrem primátorského křesla vzdá.

Martin Baxa

V čele čtvrtého největšího města v Česku stál šestačtyřicetiletý Baxa s přestávkou déle než sedm let. Plzeňští zastupitelé dnes v tajné volbě zvolí nového primátora, kterým se s největší pravděpodobností stane dosavadní první náměstek primátora, jednačtyřicetiletý Pavel Šindelář (ODS).

"Tak, jak jsme to v životě všichni zažili, přijde nějaká křižovatka, na které člověk musí přijmout nějaké rozhodnutí. Pro mě tou křižovatkou byly podzimní parlamentní volby a před dvěma měsíci nominace na člena vlády. Není možné vykonávat současně funkci primátora města Plzně a člena vlády. Nebylo to pro mě rozhodnutí nijak jednoduché," řekl Baxa. Funkce na magistrátu pro něj byla dosud nejdelším pracovním poměrem, uvedl. Na radnici pracoval od roku 2010, v předchozím zaměstnání, na Masarykově gymnáziu, byl původně středoškolský učitel Baxa na plný úvazek zaměstnaný pět let. "Chci sloužit našemu městu na jiném místě, než je naše radnice," dodal Baxa.

Baxa byl primátorem v letech 2010 až 2014. Při prvním zvolení byl v pětatřiceti letech nejmladším primátorem v historii Plzně. Poté byl jedno volební období prvním náměstkem primátora a od podzimu 2018 až dosud opět primátorem.

Komunální volby v roce 2018 v Plzni vyhrála ANO, která vstoupila do koalice s ODS, TOP 09 a ČSSD. Tyto čtyři strany mají v zastupitelstvu se 47 členy 33 hlasů. ODS je v Plzni nejúspěšnější stranou. Na vedení města se podílí déle než 25 let, primátora má kromě jednoho čtyřletého volebního období od roku 1994.

Novým primátorem Plzně je jednačtyřicetiletý Pavel Šindelář z ODS

Novým primátorem Plzně se dnes stal jednačtyřicetiletý dosavadní technický náměstek Pavel Šindelář (ODS). Šindelář byl jediným navrženým kandidátem. V tajné volbě dostal 33 z 37 hlasů.

Ve své řeči před volbou Šindelář označil za priority bezpečnost ve městě a oznámil, že během několika týdnů bude připravena městská vyhláška zakazující konzumaci alkoholu na veřejnosti ve vybraných lokalitách, kde se nyní zdržují skupiny bezdomovců či zahraničních agenturních pracovníků. Další prioritou je pro něj projekt doplnění vysychajícího Boleveckého rybníka vodou z Berounky či vyřešení největší nepovolené stavby ve městě - zdevastovaného sedmipodlažního objektu bývalého autosalonu Carimex z 90. let minulého století, který se za víc než 20 let nepodařilo odstranit.

Šindelář se stal od roku 1989 devátým člověkem na postu primátora Plzně. Původní profesí právník se stal technickým náměstkem primátora v březnu 2014 po odvolání předchozího náměstka Petra Runda (ODS). Funkci zastával dosud. Od loňského března do října byl také poslancem. Dostal se tam z pozice náhradníka poté, co hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) rezignovala na poslanecký mandát.

Témata: Martin Baxa

Státní zástupce podal stížnost na soudní rozhodnutí v kauze otravy Bečvy

16.05.2022 16:12 Aktualizováno Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy…

Česko se chce podílet na vyšetřování možných zločinů na Ukrajině

16.05.2022 16:08 Česká republika chce se státy paralelně vyšetřujícími možné válečné zločiny na Ukrajině koordinovat…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Aktualizováno Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Ministerstvo pracuje na tarifu, který má pomoci s cenami energií

16.05.2022 15:17 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem…

Bartoš: Měli bychom vnímat krizi i jako příležitost

16.05.2022 14:41 Aktualizováno O krizi by se podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) mělo mluvit i jako o…

Ministerstvo průmyslu vytvoří státního obchodníka s energiemi

16.05.2022 13:59 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má…

Do stanového městečka v Praze odešlo 17 lidí. Stovky uprchlíků zůstaly na…

16.05.2022 13:45 Vybudování stanového městečka v pražské Troji nevyřešilo nevyhovující situaci na hlavním nádraží. Z…

Silničáři začali opravovat nejvytíženější komunikaci v Česku, Barrandovský…

16.05.2022 11:30 Stavební práce na opravě Barrandovského mostu v Praze začaly dnes ráno. Silničáři frézují vozovku…

Fiala opět navštíví Berlín, tentokrát na pozvání německého hospodářského…

16.05.2022 10:49 Český premiér Petr Fiala 8. června opět navštíví Berlín, tentokrát přijede na pozvání německého…

V Česku už dostalo víza od počátku války 343.215 uprchlíků

16.05.2022 09:44 V neděli Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 937 víz dočasné ochrany, téměř stejně jako před týdnem.…

Související:

Nejnovější