Mnohé země světa ve zprávách předkládaných OSN hlásí méně emisí skleníkových plynů, než ve skutečnosti produkují. Rozdíl mezi skutečnými a přiznanými emisemi se na globální úrovni pohybuje v řádu miliard tun a za rok 2019 odpovídal 16 až 23 procentům celkového množství skleníkových plynů vypuštěných do atmosféry. Na základě analýzy dat nahlášených OSN a vlastních propočtů to o víkendu napsal deník The Washington Post (WP).
"Plán záchrany světa před nejhoršími důsledky klimatických změn je postavený na datech. Ale data, na která svět spoléhá, nejsou přesná," shrnuje svá zjištění americký list. Reportéři dospěli k závěru, že součet emisí, k nimž se světové vlády nehlásí, dosahuje ročně minimálně 8,5 miliardy tun a může činit až 13,3 miliardy tun. I na spodní hranici jde o objem vyšší než je roční produkce Spojených států, na horní hranici se pak odhad blíží emisím Číny.
Jako obzvláště zarážející příklad problémů s evidencí emisí uvádí WP Malajsii, jejíž loňská zpráva Rámcové konvenci OSN o změnách klimatu (UNFCCC) prý působí jako "hlášení z paralelního vesmíru". Naznačuje totiž, že stromy v Malajsii pohlcují oxid uhličitý čtyřikrát rychleji než podobné porosty v sousední Indonésii. Tento předpoklad zemi umožnil na papíře vymazat většinu emisí vyprodukovaných v roce 2016, píše WP.
"Ve výsledku se z toho všeho stávají tak trochu pohádky," míní Philippe Ciais, který společně s kolegy ve francouzské Laboratoři klimatických a environmentálních věd mapuje emise skleníkových plynů za pomoci satelitních systémů. "Mezi světem hlášení a světem skutečných emisí začínáme mít výrazné nesrovnalosti," pokračoval.
The Washington Post při snaze tyto nesrovnalosti zachytit porovnával roční součet emisí založený na datech ze systému OSN s úhrny z "jiných vědeckých souborů dat" popisujících globální emise skleníkových plynů. Deník konstatuje, že monitorovat jejich produkci je velmi složitý úkol, ovšem dodává, že systém zavedený OSN dělá tuto snahu ještě obtížnější.
Současná pravidla podle nedělního článku například nevyžadují žádná atmosférická nebo satelitní měření, která bývají označována jako přístup "shora dolů". Místo toho se používá metoda "od země nahoru", neboli sčítání emisí různých lidských aktivit za pomoci "emisních faktorů", při kterém mohou snadno nastat chyby. Zásadní problém vidí WP také v systému odečítání emisí, které údajně absorbovaly lesy a další porosty. Podle analýzy deníku lze asi 60 procent celkového rozdílu mezi skutečnými a přiznanými emisemi přičíst právě způsobu, jakým země pracují s vlivem nezastavěné půdy.
Již zmíněná Malajsie například podle WP v roce 2016 vyprodukovala 422 milionů tun skleníkových plynů, což by ji řadilo mezi 25 největších znečišťovatelů toho roku. "Jelikož ale Malajsie tvrdí, že její stromy pohlcují obrovská množství CO2, její emise nahlášené Organizaci spojených národů jsou jen 81 milionů tun," píše list.
S informacemi přišel v době klimatické konference COP26, na níž delegace z celého světa jednají o cestě k takovému omezení škodlivých emisí, které by ještě umožnilo pomýšlet na udržení globálního oteplování okolo hranice 1,5 stupně Celsia nad úrovní z předindustriálních časů. "Neznáme-li stav emisí dnes, nemůžeme vědět, zda emise snižujeme významným a smysluplným způsobem," komentoval situaci profesor ze Stanfordovy univerzity Rob Jackson, který vede iniciativu s názvem Global Carbon Project mapující globální uhlíkové emise.
Agentura UNFCCC v reakci na otázky ohledně evidence emisí připisovala pozorovanou mezeru mezi oficiálními údaji a realitou "aplikaci různých formátů hlášení" a nejednotě v "rozsahu a včasnosti hlášení". Mluvčí Alexander Saier ukazoval na rezervy na straně rozvojových zemí a uznal, že "je třeba udělat víc".
Zimní počasí ještě neřeklo poslední slovo. Příští týden se do Česka mohou vrátit nejen mrazy, ale podle ČHMÚ.cz i sněžení, a to i ve středních polohách.
Nečekaný vývoj nastává poté, co Eva Feuereislová oznámila definitivní rozchod s Jaromírem Soukupem. Některé indicie naznačují, že Plastic Queen spojila síly s jinou Soukupovou bývalkou, konkrétně s Agátou Hanychovou. Není přitom žádným tajemstvím, že obě dámy se neměly zrovna v lásce.
Princ Harry rezignoval na pozici v charitě, kterou sám pomáhal zakládat. Mohou za to spory mezi zakladateli organizace a předsedkyní představenstva. Informovala o tom britská BBC.
Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?
Se zesnulým Aloisem Švehlíkem se během kariéry potkala řada skvělých českých herců. Jednou takovou osobností je Veronika Žilková, kterou tak včerejší smutná zpráva nemohla nezasáhnout.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, oslavila britský Den matek sdílením své rodinné tradice na Instagramu. V příspěvku zveřejnila fotografii domácího koláče ozdobeného plátky pomeranče a jedlými květy, s popiskem: "Naše rodinná tradice. Mothering Sunday ve Velké Británii."
Hokejovou Spartu zasáhla během bojů v extraligovém play-off smutná zpráva. Pražský klub a celý český hokej totiž přišel o jednu ze svých legend. Ve věku 78 let zemřel bývalý skvělý útočník a mistr světa Jiří Kochta. Stalo se tak po dlouhém boji s nemocí.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Dominika Gottová se ve Finsku drží stranou zájmu, což jí vyhovuje, protože v Česku by jako dcera legendárního zpěváka Karla Gotta byla pod neustálým drobnohledem. Ze severu Evropy nyní přišly zajímavé novinky o jejím zdravotním stavu.
Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů.
Návrat Pavla Nedvěda do českého fotbalu, který by jistě potěšil i jeho snoubenku Daru Rolins, se přiblížil. Někdejší kapitán reprezentace figuruje ve skupině zájemců o vstup do prvoligového fotbalového klubu v Hradci Králové.
Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let.