Množství škodlivých programů, které útočily na počítače, se letos zvýšilo téměř o čtvrtinu

Množství škodlivých programů, které útočily na počítače tuzemských uživatelů, se letos zvýšilo téměř o čtvrtinu. Nejžádanějším cílem byly přihlašovací údaje do bankovních služeb a uživatelská hesla. Stejně jako v předešlých letech se útočníci cíleně zaměřují na ČR prostřednictvím česky psaných e-mailových spamů. Vyplývá to z údajů antivirové firmy Eset.

hackeři, Photo by Kevin Ku

"V Česku jsme i letos mohli pozorovat především aktivitu škodlivého kódu typu spyware nebo backdoor. Oba dva typy jsou využívané ke krádeži dat a účtů uživatelů, případně k budování tzv. botnetových sítí, kdy napadené počítače útočníci postupem času monetizují nebo je využívají k dalšímu šíření škodlivého kódu,“ uvedl vedoucí pražského výzkumného oddělení Esetu Robert Šuman.

Na uživatele operačního systému Windows útočil nejvíce špiónský program Agent Tesla prostřednictvím cílených e-mailových spamů v češtině. V porovnání s daty ze začátku roku vzrostl objem jeho detekcí až dvojnásobně. Kybernetické hrozby pro platformu Android, u nichž bezpečnostní experti evidovali proti loňskému roku několikanásobný nárůst, byly nejčastěji zastoupené bankovním programem Cerberus. Proti původnímu očekávání výrazně klesl objem hrozeb pro kryptoměny, který koreluje s aktuálními výkyvy na trhu.

Ačkoli Česká republika nebývá z celosvětového hlediska primárním cílem kybernetických útoků, kampaně s využitím češtiny, které se letos pravidelně objevovaly, potvrzují, že útočníci vedle dalších zemí cílí na české prostředí záměrně.

"Letošní rok jsme se setkávali spíše s e-mailovými spamy, kde bylo textu málo a ve kterých byla přiložena infikovaná příloha. Ta byla nejčastěji s příponou .exe a útočníci se snažili uživatele mást názvy odkazujícími na finanční transakce a platby. V posledních měsících roku 2021 jsme tak mohli často vidět názvy příloh jako faktura nebo účtenka," dodal Šuman.

Nárůst zaznamenali bezpečnostní analytici Esetu také u tzv. dropperů, škodlivého kódu, který v sobě jako obálka doručí do zařízení další škodlivější kód. Droppery mají velké množství verzí a často mění podobu. Droppery v Česku nejčastěji šíří bankovní malware Cerberus, který ohrožuje internetové bankovnictví uživatelů platformy Android. V porovnání s lednovými čísly letošního roku byl objem detekovaných dropperů v listopadu až šestinásobný.

Mobilní zařízení letos dále nejčastěji ohrožovaly reklamní škodlivé programy. Proti trojským koňům nebo spyware však adware v českém prostředí od začátku letošního roku kontinuálně klesá, meziročně zhruba o 15 procent. Stabilní hodnoty detekovaného reklamního malwaru a škodlivých aplikací je u platformy macOS. Podle dostupných dat se aktivita adwaru na začátku každého čtvrtletí roku 2021 vždy výrazně zvýšila a ve zbytku roku zůstávala kontinuálně vysoká.

Témata: hackeři

Lékaři: Teplejší léta mohou vést k vyššímu výskytu rakoviny kůže

16.08.2022 13:49 Vyšší letní teploty způsobené klimatickou změnou mohou přispět k nárůstu počtu případů potenciálně…

Vědci spojují dlouhý covid se sníženou hladinou hormonu kortizolu

12.08.2022 21:59 Americký tým výzkumníků tento týden publikoval výsledky svého pátrání po stopách takzvaného…

Disney předstihl v počtu předplatitelů Netflix

11.08.2022 14:06 Mediální a filmová společnost Walt Disney předstihla v počtu předplatitelů streamovacích služeb…

Vědci připravili pro česká města doporučení, jak zvládat horké vlny

05.08.2022 16:58 Vědci připravili sadu doporučení, která mají městům v Česku pomoci zvládnout vlny veder. Popsali…

V červnu na zařízení s Androidem nejvíce útočil program Andreed a trojský…

17.07.2022 08:24 V Česku v červnu nejvíce na zařízení s Androidem útočil reklamní program Andreed. Následuje trojský…

Uživatelé Twitteru se dnes v některých zemích včetně Česka potýkali s…

14.07.2022 20:59 Aktualizováno Uživatelé internetové sítě Twitter se dnes v některých zemích krátce potýkali s částečnými výpadky…

Netflixu se kvůli prodeji reklamního prostoru spojí s Microsoftem

14.07.2022 10:48 Společnost Microsoft bude Netflixu spravovat technologii pro prodej reklamního prostoru.…

Počet útoků hackerů na tuzemské e-maily se letos ztrojnásobil

13.07.2022 16:52 Počet útoků hackerů na e-mailové servery se od začátku roku ztrojnásobil. Zatímco v lednu…

Vědci vyzkoušeli k hojení ran chemikálii, oproti antibiotikům léčí za…

13.07.2022 16:35 Izraelští vědci vyzkoušeli přírodní chemikálii k hojení ran a ve srovnání s léčbou antibiotiky…

První snímky pořízené teleskopem Jamese Webba. Zachycují vesmír 1,5…

12.07.2022 21:45 Aktualizováno Americká vesmírná agentura NASA dnes se svými partnery z evropské vesmírné agentury ESA a kanadské…

Související:

Nejnovější