Na hory zamířili o Vánocích lyžaři, hlavní nápor se čeká na přelomu roku

Tisíce lyžařů vyrazily během vánočních svátků na hory, využít mohli sjezdovky, běžky i skialpy. I přes oblevu na Štědrý den hlásila většina skiareálů dobré podmínky, nynější mrazy využívají provozovatelé k zasněžování. Hlavní nápor čekají v nadcházejícím týdnu, přelom roku patří k návštěvnickým vrcholům zimní sezony.

Lyžování, ilustrační fotografie.

Zatímco loni se areály kvůli epidemii koronaviru po jediném týdnu provozu hned po Vánocích uzavřely, nyní jsou přístupné pro lidi po očkování nebo po prodělání nemoci. Neočkovaní lyžaři od 12 do 18 let se mohou prokázat negativním PCR testem na covid, mladší děti žádný doklad nepotřebují.

Provozovatelé největších skiareálů v Libereckém kraji jsou se zájmem návštěvníků zatím spokojeni. "Návštěva je úměrná tomuto datu a lidí přibývá," řekl dnes ČTK Pavel Bažant ze společnosti Ski bižu, jež provozuje tři největší střediska Jizerských hor. V Bedřichově je zatím v provozu jen dětský vlek, další části tohoto areálu otevřou 28. prosince. Od úterý by měl být kompletně otevřený i Tanvaldský Špičák. Na Ještědu v Liberci bude díky zasněžování od pondělí v provozu sjezdovka F10 pro sportovní oddíly a pracuje se na zprovoznění sjezdovky Liberecká. Zatím mohou lyžaři na Ještědu využívat vedle dětského hřiště i 1,5 kilometru dlouhou páteřní sjezdovku Nová Skalka. V krkonošské Rokytnici nad Jizerou mají lyžaři zatím k dispozici necelou třetinu z více než 21 kilometrů sjezdových tratí. Otevřená je i nejdelší sjezdovka v kraji, což je tříkilometrová modrá z vrcholu Lysé hory.

Plno bylo o víkendu i na magistrále pro běžkaře v Jizerských horách. Přírodního sněhu je ale v nižších partiích Jizerských hor zatím stále málo a některé úseky magistrály se rolbou ani neupravují, například kolem Krásné Máří.

Také lyžařská střediska na jihu Čech navštívily během vánočních svátků denně stovky lyžařů. Sněhové podmínky byly díky dřívějšímu technickému zasněžování i nové vrstvě přírodního sněhu dobré. Na Lipně dnes dopoledne lyžovalo asi 600 lidí, na Štědrý den na sjezdovky vyrazilo asi 150 lidí. "Obleva se trochu na sjezdovkách projevila, na Štědrý den jsme měli provoz zkrácený do 13:00, přišlo asi 300 lidí," řekl za areál Zadov Petr Vondraš. Na Zadově je v provozu areál Kobyla, kde jsou tři sjezdovky a dětské výukové hřiště. V sobotu se otevřel také areál U Horejšů. Zatím uzavřená je lanovka Zadov - Churáňov, kde je jen přírodní sníh. Areál na Nových Hutích se zatím také ještě nerozjel.

Pro běžkové lyžování je na Zadově nově upraveno šest kilometrů stop. Pro lyžaře z Česka je přístupný i areál Hochficht, který se nachází na šumavské hranici s Rakouskem.

Lyžařské areály v Beskydech nabízejí příznivcům zimních sportů dobré podmínky, zájem lyžařů během vánočních svátků ale nebyl nijak mimořádný. Částečně ho ovlivnilo také počasí. Dnešního ochlazení se střediska už snaží využít a dále zasněžují technickým sněhem. Provozovatelé se shodují, že o část návštěvníků je připravila protiepidemická opatření. Ve SkiParku Gruň ve Starých Hamrech se vleky spustily až dnes. V největším lyžařském středisku v regionu Ski Bílá byli s návštěvností spokojeni. "Bylo to podobné jako každý rok, ten první svátek vánoční vždycky bývá nižší návštěvnost, druhý už je slušnější. Ten nápor samozřejmě čekáme teprve od pondělí," uvedl provozovatel areálu Ski Bílá Jaroslav Vrzgula. V areálu je zhruba půl metru sněhu.

Výborné podmínky k lyžování panují v zimních střediscích v Olomouckém kraji. Dostatek sněhu na sjezdovkách je v Jeseníkách i v areálech u Olomouce. "Podmínky jsou ideální, sníh je přimrzlý, stopy jsou urolbované," řekl ČTK dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek. Na sjezdovkách jsou desítky centimetrů sněhu, dobré podmínky jsou i pro běžkaře.

"Podmínky jsou excelentní. Máme čerstvý sníh, do toho jsme zasněžili, lyžujeme na severních i jižních svazích. Návštěvnost přes svátky byla průměrná či slabší, dnes bylo více lidí, nápor teprve očekáváme. Jezdí však i běžní návštěvníci, turisté, skialpinisté, lidé jezdí na boby, i pro tyto účely jsme vyčlenili část svahu," uvedl provozovatel střediska na Červenohorském sedle Martin Dubský.

V Ústeckém kraji měly na vánoční svátky v omezeném režimu otevřeno dva skiareály. V Klínech je možné zatím lyžovat na 300 metrů dlouhé modré sjezdovce, leží na ní do půl metru sněhu a vyrábí se technický sníh ke zprovoznění dalších částí areálů. Kvůli blížící se oblevě se ale zřejmě do Nového roku nepodaří otevřít. Ve skiareálu Telnice je zatím k dispozici 140 metrů dlouhá dětská sjezdovka, i tam chystají otevřít další části areálu.

Témata: Lyžování

Kalousek by podpořil převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje

04.06.2023 14:47 V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP…

Úsporný balíček projde, jak je, tvrdí Fiala. S Babišem se střetnul v…

04.06.2023 13:12 Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v…

Pavel jednal s Fialou i Babišem, mluvili o summitu NATO či dohodě s USA

02.06.2023 19:39 Prezident Petr Pavel dnes poprvé od svého zvolení do funkce přivítal na Pražském hradě předsedu…

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Černochová vysvětlila, proč měla spory s náčelníkem Řehkou

31.05.2023 09:17 Předmětem sporů mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu…

Fialova vláda se bude zabývat incidentem u soudu s Peterkovou

30.05.2023 19:20 Vláda se bude na středečním jednání zabývat úterním incidentem u Městského soudu v Praze, kde…

Odbory se připravují na protesty, zřídily stávkový výbor

30.05.2023 14:55 Odboráři v úterý oznámili, že zřizují celostátní stávkový výbor a jsou připraveni na případný…

Související:

Nejnovější