Německá opozice vytkla vládě migrační politiku a chybějící kontroly s Českem

Německé kontroly na hranicích s Rakouskem nedávají smysl, když chybí ostraha pomezí s Českem, přes které nyní do Německa vede migrační trasa. Během dnešní debaty ve Spolkovém sněmu to prohlásila místopředsedkyně opoziční frakce CDU/CSU Andrea Lindholzová. Konzervativní unie CDU/CSU, která je největší opoziční silou v parlamentu, požaduje po vládě sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze razantní zpřísnění migrační politiky.

Německá policie

"Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová řekla, že chce zabránit nelegální migraci. Pak ale nedává smysl, že vyloučila kontroly na německo-české hranici, přes kterou nyní dochází k nejvíce nelegálním vstupům do Německa," řekla Lindholzová. Tím, že Faeserová prodloužila stálou ostrahu hranic s Rakouskem a na českém pomezí ohlásila pouze zpřísněné namátkové kontroly, vyslala podle Lindholzové jasný signál převaděčům a pašerákům lidí, kudy je cesta do Německa volná.

Konzervativci k dnešní debatě ve Spolkovému sněmu předložili návrh nazvaný Okamžité ukončení zvláštního přístupu k migrační politice v Evropě. V něm požadují po vládě sociálnědemokratického kancléře Scholze, aby výrazně přitvrdila svou migrační politiku. Konzervativci rovněž chtějí, aby se společná migrační a azylová politika dostala na jednání říjnového summitu Evropské unie.

Jádrem debaty, kterou doprovázely často rozhořčené a nesouhlasné projevy vládních sociální demokratů a Zelených a také protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), byla takzvaná nelegální migrace. Otázka možných hraničních kontrol s Českem byla spíše okrajová, neboť opozice usiluje především o celkovou změnu migrační politiky, neboť tu současnou považuje za příliš vstřícnou. Alexander Throm z CDU/CSU řekl, že z evropských států se jediné Německo nesnaží nelegálním přechodům hranice bránit. "Německo je jako řidič, který se řítí po dálnici v protisměru," řekl.

O možných kontrolách na hranicích s Českem se po Lindholzové zmínil ještě Marcel Emmerich za Zelené, který řekl, že taková ostraha škodí nejen pohraničním regionům, ale celému hospodářství a rozvoji.

Jeden z nejemotivnějších projevů měl Emmerichův stranický kolega Julian Pahlke, který řekl, že nikdo neutíká z domova bez důvodu a že takovým důvodem jsou války a konflikty. "Nejsou to věci, nejsou to zbraně, není to nebezpečné zboží, jsou to lidé," řekl o migrantech proudících do Německa. Sociálnědemokratický zákonodárce Hakan Demir německou vládu podpořil a poukázal na to, že právo na azyl je zakotveno v ústavě.

Bernd Baumann z AfD poslancům řekl, že ho návrh konzervativní unie překvapil, protože CDU/CSU byla až do loňského roku 16 let u moci a nic v této věci neudělala. "Účinných kontrol na hranicích jste se báli jako čert svěcené vody," řekl na adresu konzervativců. "Milionům migrantů jste umožnili přijít do Německa a změnit od samého jádra naše města, vesnice a vlast," dodal.

Baumann tak očividně narážel na rozhodnutí někdejší konzervativní kancléřky Angely Merkelové, která na vrcholu uprchlické krize v roce 2015 otevřela německé hranice běžencům. Za to shodou okolností nyní obdržela renomovanou Nansenovu cenu od Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Kritický vůči CDU/CSU byl také Stephan Thomae z liberálních svobodných demokratů (FDP). Podle něj donedávna vládní konzervativci nedokázali připravit funkční přistěhovalecký systém. "Potřebujeme legální příchod migrantů kvůli hospodářskému rozvoji. Nechceme jen akademiky a vysokoškolsky vzdělané, ale potřebujeme pracovníky obecně," řekl.

Thomae poukázal i na to, že stále není vyřešen osud migrantů, kteří přišli za vrcholu krize v letech 2015 a 2016 a kteří v Německu nadále žijí v režimu strpění. "Oni už ale mají děti, které se zde narodily a které mluví německy lépe než mnozí vaši rodiče či prarodiče," dodal.

Poslanci debatovali nejen o migraci ze států, jako jsou Afghánistán, Sýrie či Irák, ale také z Ukrajiny. Shodli se na tom, že útěk Ukrajinců vyvolal invazí ruský prezident Vladimir Putin a že hostitelským zemím náleží poděkování. Lindholzová, která Putina označila za válečného zločince, výslovně zmínila humanitární pomoc Česka, Polska nebo Moldavska. "Evropa stojí pevně na straně Ukrajiny a na to můžeme být jako Evropané hrdí," řekla.

Témata: Německo

Ptačí chřipka znepokojuje vědce. Šíří se už i mezi krávami

27.04.2024 21:00 Ptačí chřipka, známá také jako H5N1, vyvolává ve Spojených státech obavy. Byla potvrzena u…

Situace na frontě se pro ukrajinskou armádu zhoršuje, tvrdí její velitel

27.04.2024 19:12 Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na…

Není pravděpodobné, že Putin nařídil vraždu Navalného, tvrdí tajné služby

27.04.2024 16:54 Podle amerických zpravodajských služeb není pravděpodobné, že prezident Ruska Vladimir Putin osobně…

Hamás zvažuje izraelský návrh na příměří v Pásmu Gazy

27.04.2024 14:25 Palestinské militantní hnutí Hamás v sobotu nad ránem prohlásilo, že zvažuje izraelský protinávrh…

Biden je ochotný debatovat se svým republikánským oponentem Trumpem

27.04.2024 11:38 Joe Biden v pátek vyjádřil ochotu debatovat se svým pravděpodobným republikánským oponentem…

Blinken: Pro Rusko by bylo obtížnější pokračovat v invazi na Ukrajinu bez…

27.04.2024 09:51 Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by pro Rusko bylo obtížnější pokračovat v…

Biden je připravený na předvolební debaty s Trumpem

26.04.2024 21:37 Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů.…

Erdogan nakonec v květnu do Washingtonu nepřijede

26.04.2024 19:08 Květnové setkání tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým protějškem Joem Bidenem v…

ČEZ čelí v Rusku žalobě. Stejně jako další energetické firmy

26.04.2024 16:22 Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal…

Putin pojede na první zahraniční návštěvu po znovuzvolení

26.04.2024 11:13 Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to…

Související:

Nejnovější