Německý stát převezme dočasně kontrolu nad německou dceřinou společností ruského Gazpromu, oznámil dnes německý ministr hospodářství Robert Habeck. Cílem je podle něj zajistit bezpečnost dodávek. Informovala o tom agentura DPA. Opatření má podle agentury Reuters trvat do 30. září.
Správcem společnosti Gazprom Germania se stane německá agentura pro síťové služby Bundesnetzagentur (BNetzA). Ruský energetický gigant Gazprom v pátek oznámil, že ukončil svou účast v německé divizi. Ta má pobočky ve Švýcarsku, Británii a České republice. Gazprom své rozhodnutí nezdůvodnil.
"Jsme si vědomi odpovědnosti za bezpečné dodávky plynu, kterou s sebou tento úkol nese," konstatoval šéf agentury BNetzA Klaus Müller. "Naším cílem bude zajistit, aby společnost Gazprom Germania byla řízena v zájmu Německa a Evropy," dodal.
Agentura bude mít právo odvolávat vedoucí pracovníky, najímat nové zaměstnance a udávat směr vedení.
Německé ministerstvo hospodářství uvedlo, že cílem tohoto kroku bylo zabránit možnému převzetí společnosti Gazprom Germania ruskými společnostmi JSC Palmary a exportní divizí Gazpromu.
Podle resortu není jasné, kdo za těmito podniky stojí. Tím pádem by akvizice nebyla z právního hlediska přípustná, protože investoři pocházejí ze zemí mimo EU a jedná se o kritickou infrastrukturu.
Německý ministr financí Christian Lindner dnes odmítl embargo EU na dovoz ruského plynu. Rostoucí počet civilních obětí na Ukrajině zvyšuje tlak na sedmadvacítku, aby uvalila sankce na ruský energetický sektor, uvedla Reuters.
"Je jasné, že musíme co nejrychleji ukončit veškeré hospodářské vazby na Rusko. Musíme plánovat tvrdé sankce, ale plyn nelze v krátké době nahradit. Způsobili bychom tím větší škody sobě než jim," řekl Lindner.
Jak se bude vyvíjet ekonomika Ruska? Ekonomové se neshodnou
Ačkoliv je Rusko silně zasaženo sankcemi, bankrot mu podle Martina Pohla, makroekonomického analytika Generali Investments, nehrozí. "Rusku rozhodně státní bankrot nehrozí. Vládní dluh nedosahuje ani 20 % HDP a Rusko vlastní obrovská aktiva v zahraničí. Může nastat situace, kdy Ruská vláda nebude moci nebo spíše nebude chtít zaplatit. To se týká zejména investorů z tzv. nepřátelských zemí, kam patříme i my," uvedl ve stanovisku zaslaném redakci.
"Situace je značně nepřehledná a investoři netuší, zda a jakým způsobem proběhne příští splátka. Například držitelé rublových státních dluhopisů se dodneška nedostali ke kuponům, které měli obdržet před dvěma týdny. Peníze vyplacené ministerstvem financí byly totiž zmrazené a jejich převod je zablokovaný současnou regulací na pohyb kapitálu," dodal.
Ruská centrální banka podle něj dlouhodobě patří mezi nejlépe fungující instituce v Rusku a krizi zvládá. "Na kolaps rublu zareagovala přerušením obchodování s ruskou měnu, akciemi a dluhopisy. Doplnila to prudkým zvýšením základní úrokové sazby na 20 % a omezeními na pohyb kapitálu. Obyčejní Rusové se tak oficiální cestou nedostanou k více než 10 tisícům amerických dolarů, vývozci mají povinnosti konvertovat 80 % svých příjmů do rublů a zahraniční investoři nemají přístup k výnosům z ruských akcií a dluhopisů," doplnil ekonom.
Tomáš Sedláček, ekonom ČSOB, ale ve vysílání České televize uvedl, že sankce mohou vést ke "krachu země seshora". Signálem, že to opravdu může fungovat, je právě navýšení základní úrokové sazby z 9,5 % na 20 procent poté, co rubl klesl o 30 % právě kvůli dopadům západních sankcích.
"Kolaps hodnoty rublu určitě nahlodá dřív nebo později kupní sílu této měny a mohl by zničit úspory obyčejných Rusů. Některé odhady ekonomů počítají s tím, že tvrdé ekonomické sankce by mohly jenom letos způsobit snížení hrubého domácího produktu Ruska o 4 až 5 %, inflaci dostat někam nad 10 % a možná výš a donutit centrální banku zvýšit úrokové sazby ještě nad oněch dvacet procent. Pravdou ale je, že dosažení těchto výsledků není otázkou hodin, a zřejmě ani dnů. Možná, že to lidé zvenku zatím tolik nevidí, ale i stále víc Rusů začíná mít kvůli omezením potíže v každodenním životě," tvrdí Pavel Daniel, ekonomický komentátor serveru EuroZprávy.cz.
Lucie Vondráčková určitě není nedotknutelná. Rozhodně tedy ne pro Ornellu Koktovou, která se do herečky a zpěvačky pustila v podcastu s kamarádkou Agátou Hanychovou. Znovu otevřela kapitolu, která je jinak už dávno uzavřená.
Americký prezident Donald Trump avizuje, že čínská celní odveta nezůstane bez reakce, pokud ji Peking neodvolá. Bílý dům dává Číně čas do zítra, jinak na ni od středy uvalí ještě vyšší cla.
Spoustu lidí v neděli večer překvapilo, že boj Aničky Slováčkové se zákeřnou nemocí tragicky skončil. K takovým mohl patřit i Martin Dejdar, který ve svém příspěvku zmínil, že s dcerou slavných rodičů ještě před několika dny pracoval.
Eurokomisař Maroš Šefčovič řekl, že Evropská unie je v úvodní fázi rozhovorů se Spojenými státy americkými ohledně cel. Diskuzi podle něj komplikuje pohled Washingtonu, který je považuje za nápravné opatření. Brusel je připraven již v dubnu přijmout první vlnu protiopatření, dodal Šefčovič.
Eva Burešová pokračuje ve své pouti show Let's Dance, přesto došlo v neděli na slzy. Herečku a zpěvačku totiž uprostřed přímého přenosu zasáhla zpráva, která rozesmutnila celé Česko.
Anna Slováčková inspirovala i tím, že se navzdory zákeřné rakovině snažila žít normálním životem. Projevovalo se to například tak, že pokračovala ve své pěvecké kariéře do poslední možné chvíle.
Karel Gott žil dlouho životem starého mládence, kterému se o chod domácnosti nestarala manželka, ale najatá hospodyně. Šlo o jistou Jaromíru Jandovou, pro zpěváka pracovala do roku 2007. Teď se po ní slehla zem.
Smutná zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové se dostala i do nejvyšších míst. Důkazem jsou slova prezidenta Petra Pavla, který se v pondělí dopoledne vyjádřil na sociálních sítích.
Česko od neděle zpracovává smutnou informaci o smrti Aničky Slováčkové, která prohrála dlouhý a nelítostný boj se zákeřnou rakovinou. Ještě před pár týdny to nevypadalo, že by konec měl nastat tak brzy. Jak vypadaly poslední hodiny jejího života?
Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů.
Češi se od nedělního večera loučí se statečnou bojovnicí Aničkou Slováčkovou, která podlehla zákeřné rakovině. Bylo jí pouhých 29 let. Smutna zpráva vyvolala i mnoho reakcí známých osobností na sociálních sítích.
I Hollywood se v uplynulém týdnu rozloučil s jednou z výrazných osobností. Na apríla zemřel slavný herec Val Kilmer, bylo mu 65 let. Na CinemaConu v Las Vegas se k úmrtí kolegy a kamaráda poprvé vyjádřil Tom Cruise.