Zprávy o vyvraždění stovek civilistů v ukrajinském městě Buča během jeho ruské okupace vyvolaly pobouření u ukrajinských i západních představitelů. Kyjev označil Buču za "novou Srebrenicu", kterou spáchala ruská vojska. Za "zvěrstva" považují události ve městě severozápadně od ukrajinské metropole mimo jiné zástupci Evropské unie, Německa, Británie i Česka a slibují zostření sankcí proti Rusku.
Stručný přehled nedělních událostí:
Moskva obvinění, že její vojáci mohou za smrt civilistů v Buče, odmítla; fotografie a videa zveřejněné o víkendu považuje za ukrajinskou provokaci a žádá, aby se věcí v pondělí zabývala Rada bezpečnosti OSN.
Naděje Kyjeva, že by rozhovory o ukončení války mohly být povýšeny na úroveň prezidentů Ukrajiny a Ruska, dnes zchladil ruský vyjednavač Vladimir Medinskij, podle něhož k něčemu takovému zatím nenastal čas.
Ukrajinské síly dobyly Buču na konci března po zhruba měsíční ruské okupaci. Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že ruští vojáci zde "náhodně vraždili místní civilní obyvatele". Některé z obětí měly svázané ruce za zády, ulice města byly posety těly, napsalo ministerstvo na twitteru. Starosta Anatolij Fedoruk řekl, že o život přišlo přes 300 lidí. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v souvislosti s masakrem vyzval k novým sankcím proti Rusku. Kyjev události v Buče přirovnává k masakru ve východobosenské Srebrenici, kde v roce 1995 srbské jednotky během války v Bosně povraždily na 8000 mužů a chlapců muslimského vyznání.
Se zostřením současných protiruských sankcí vyjádřili souhlas mimo jiné šéf Evropské rady Charles Michel nebo německý kancléř Olaf Scholz, kteří zároveň zabíjení civilistů odsoudili. O nových sankcích hovořil i britský premiér Boris Johnson, který v dnešním prohlášení upozornil na "ohavné útoky proti civilistům" v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Šéf americké diplomacie Antony Blinken pohled na záběry z Buči přirovnal k "ráně do břicha".
České ministerstvo zahraničí uvedlo, že se společně se spojenci bude zasazovat o to, aby všichni odpovědní byli potrestáni. Premiér Petr Fiala a prezident Miloš Zeman odsoudili vraždění civilistů jako válečný zločin. "Záběry zavražděných civilistů z míst osvobozených ukrajinskou armádou jsou děsivé. Ruská armáda se dopouští na Ukrajině válečných zločinů," napsal na twitteru Fiala.
Ukrajinští žalobci vyšetřující možné válečné zločiny ze strany Ruska evidují 410 těl civilistů ve městech poblíž Kyjeva a 140 těl je předmětem zkoumání, řekla dnes ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venedyktová.
Ministerstvo obrany v Moskvě popírá, že by ruští vojáci v Buče zabíjeli civilisty. Tvrdí, že za dobu, co město ovládali ruští vojáci, "ani jeden z místních obyvatel nezemřel kvůli nějakým násilným činům".
Ruský vyjednavač Vladimir Medinskij dnes popřel sobotní tvrzení Kyjeva, že příprava dohody mezi Ruskem a Ukrajinou pokročila natolik, aby o dokumentu mohli jednat přímo prezidenti obou zemí Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Rozhovory na úrovni vyjednavačů a expertů podle Medinského budou pokračovat v pondělí. Medinskij také uvedl, že ukrajinská strana zaujala "realističtější" pozici ohledně neutrálního a nejaderného statusu Ukrajiny.
Moskva oznámila, že dnes v ranních hodinách ruské rakety zničily rafinérii a sklady paliva u Oděsy. Místní úřady potvrdily, že se v ukrajinském přístavním městě ozvala řada výbuchů. V noci na sobotu cílily ruské vzdušné síly také na rafinérii a přilehlá skladiště paliv ve městě Kremenčuk. Podle gubernátora Poltavské oblasti jsou tato zařízení zcela zničena. Ruské síly dnes ostřelovaly také druhé největší ukrajinské město Charkov. Podle místních úřadů zemřelo sedm lidí a dalších 34, včetně tří dětí, utrpělo zranění. Poničeno bylo také deset domů a depo trolejbusů.
Rusko přehodnotilo svoji vojenskou strategii na Ukrajině a soustředí se na ovládnutí východu země do začátku května, uvedla stanice CNN s odvoláním na nejmenované činitele obeznámené s informacemi amerických tajných služeb. Zesílené ruské ostřelování dnes hlásily Doněcká a Luhanská oblast a podle ukrajinské armády chce Moskva ovládnout celé tyto regiony. Jejich části od roku 2014 kontrolují proruští separatisté. Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se domnívá, že Rusko stáhlo své vojáky z Kyjevské a Černihivské oblasti, aby mohlo s větší silou proti Ukrajině udeřit z východu a jihu.
Rusko podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova oznámilo, že platby v rublech, podobně jako za plyn, bude žádat i za další zboží. Západní protiruské sankce urychlily oslabení důvěry v americký dolar i v euro, tvrdí Peskov. Podle místopředsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva bude Rusko vyvážet potraviny a plodiny pouze do přátelských zemí.
Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík připustil možnost, že Slovensko přistoupí na požadavek Moskvy a bude platit za ruský plyn v rublech. "Jsem ministr hospodářství a musím zajistit energii pro slovenskou ekonomiku. Nesouhlasím s válkou, ale dívám se na to i z ekonomického hlediska," vysvětlil Sulík. Západní země přitom platit za plyn z Ruska v jiné měně, než jakou stanovují smlouvy, odmítají.
On-line přenos:
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.