Po zohlednění inflace klesla průměrná mzda na Slovensku nejvíce za posledních 22 let

Průměrná mzda na Slovensku ve druhém letošním čtvrtletí po zohlednění inflace klesla nejvíce za posledních 22 let, opět se ale snížila míra nezaměstnanosti. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.

Slovensko, ilustrační foto

Průměrný výdělek v absolutním vyjádření sice meziročně vzrostl o 7,4 procenta na 1291 eur (31.630 Kč), po zahrnutí vysokého tempa růstu spotřebitelských cen ale o 4,5 procenta klesl. To znamená, že lidé si mohli za svůj příjem koupit méně zboží a služeb než před rokem.

Reálné mzdy na Slovensku v průměru klesly už v prvním čtvrtletí, a to o 1,4 procenta, byť v absolutním vyjádření se tehdy o 7,8 procenta zvýšily. Předtím se příjmy po zohlednění inflace lidem naposledy snížily ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy vývoj ovlivnily negativní dopady epidemie nemoci covid-19.

Nominální mzda ve druhém letošním čtvrtletí stoupla na Slovensku ve všech sledovaných odvětvích, ani v jednom ale růst mezd nebyl dostatečně vysoký na to, aby vykompenzoval vysokou inflaci. Nejvyššímu propadu reálné mzdy čelili zaměstnanci ve finančních a pojišťovacích službách, stejně jako v energetice, tedy v sektorech, které se řadí k odvětvím s nejlepším odměňováním pracovníků.

Mzdy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde se průměrný reálný výdělek ve druhém čtvrtletí snížil meziročně o 9,8 procenta. V nominálním vyjádření průměrná mzda stoupla o 4,4 procenta na 40.086 Kč.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku se ve druhém čtvrtletí snížila na 6,1 procenta z 6,4 procenta v prvním kvartálu. Jde o nejlepší výsledek nejméně od začátku roku 2021, kdy slovenští statistici v souladu s pravidly EU změnili metodiku při vykazování nezaměstnanosti.

Témata: Slovensko | mzdy / platy

Související:

Nejnovější