Počet fúzí a akvizic letos ve světě kvůli ekonomickým překážkám zpomalil

Aktivita u fúzí a akvizic letos ve světě kvůli přibývajícím ekonomickým překážkám proti rekordnímu roku 2021 zpomalila. V prvním pololetí letošního roku se ve světě uskutečnilo 24.124 transakcí, což bylo o čtvrtinu méně než ve stejném období loni. Aktivita se tak vrátila na úroveň roku 2019. Hodnota transakcí činila dva biliony dolarů, což je meziroční pětinový pokles. Vyplývá to z aktuální studie společnosti PwC, kterou má ČTK k dispozici.

firmy

Dvouciferný pokles podle studie způsobila vysoká srovnávací základna postpandemického boomu, během kterého se uskutečnila odložená spotřeba i ve sféře firemních fúzí a akvizic.

“Pokles aktivity na transakčním trhu pozorujeme i v ČR. Investoři pociťují nejistotu ohledně budoucího vývoje ekonomiky a situace na Ukrajině. Negativní dopad pak také má nárůst úrokových sazeb, který zdražuje financování akvizic. Odhadujeme, že by se letos v Česku mohlo uzavřít přibližně o 20 procent transakcí méně, než byl průměr posledních pěti let, což by představovalo přibližně 70 transakcí podle metodiky Mergermarket,” uvedl senior manažer fúzí a akvizic PwC ČR Daniel Janeček.

Fúze a akvizice jsou výrazně cyklická záležitost, což znamená, že kopírují křivku ekonomické konjunktury a recese. Nyní tak apetit investorů podle PwC sráží vyšší náklady na kapitál a rostoucí výnosové tlaky. Členové správních rad a investičních výborů jsou nyní často opatrní nebo dokonce odkládají obchody. Rostoucí inflace, obavy o dodávky a ceny energií, nedostatek pracovních sil a narušení dodavatelského řetězce vytvářejí tlak na rozvahy a upozaďují dlouhodobější priority, jako jsou právě transakce.

Co se týče sektorového rozdělení, první místo globálně v uplynulém pololetí obsadily podle studie nákupy a prodeje firem z oblasti technologií, telekomunikací a médií, které představovaly více než čtvrtinu počtu a třetinu hodnoty transakcí. Na druhé příčce se umístily finanční služby, které se postaraly o téměř čtvrtinu hodnoty všech transakcí v letošním prvním pololetí.

"Podobně jako na globální úrovni také v ČR se významná část transakcí odehrává v technologických odvětvích, což dokresluje vývoj ekonomiky směrem k většímu podílu služeb a digitalizaci. Některé z těch nejvýznamnějších a mediálně nejzajímavějších transakcí se odehrály právě v nových odvětvích, například nové mamutí investice do Rohlíku nebo Productboardu,” upozornil ředitel fúzí a akvizic PwC ČR Jan Hadrava.

Témata: firmy

ČNB zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

12.08.2022 13:12 Česká národní banka mírně zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

Škoda Auto dodala v červenci o 18 procent méně vozů než před rokem

12.08.2022 12:52 Automobilka Škoda Auto v červenci dodala zákazníkům 61.300 vozů, což je o 18,3 procenta méně než…

Jedna z evropských bank zpracuje platbu za tranzit ruské ropy, odstraní…

12.08.2022 12:26 Aktualizováno Jedna z evropských bank se rozhodla zpracovat platbu za tranzit ruské ropy přes Ukrajinu.…

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích na Slovensku zlevnily pátý týden v…

12.08.2022 09:49 Benzin Natural 95 i motorová nafta na čerpacích stanicích na Slovensku pátý týden v řadě zlevnily.…

Sazby hypoték stouply na 5,4 procenta, nejvíce od poloviny roku 2010

12.08.2022 08:59 Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červenci vzrostla na 5,4 procenta z červnových pěti…

Dodávky ropy do Česka budou do konce týdne obnoveny

11.08.2022 12:26 Aktualizováno Dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek, nebo v sobotu. České televizi…

Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky na 2,4 procenta

11.08.2022 09:56 Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze zlepšila odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok…

Cena benzinu v Česku po dlouhé době klesla pod 42 korun

11.08.2022 08:25 Cena benzinu v Česku poprvé za více než pět měsíců klesla pod 42 korun. Litr naturalu se aktuálně u…

Nejvíce od začátku roku zdražilo máslo a eidam

10.08.2022 13:54 Ze základních potravin si Češi od začátku roku zhruba do poloviny července podle dat Českého…

V červenci dosáhla meziroční inflace v Česku 17,5 procenta

10.08.2022 11:35 Aktualizováno Meziroční inflace v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v…

Související:

Nejnovější