Počet fúzí a akvizic letos ve světě kvůli ekonomickým překážkám zpomalil

Aktivita u fúzí a akvizic letos ve světě kvůli přibývajícím ekonomickým překážkám proti rekordnímu roku 2021 zpomalila. V prvním pololetí letošního roku se ve světě uskutečnilo 24.124 transakcí, což bylo o čtvrtinu méně než ve stejném období loni. Aktivita se tak vrátila na úroveň roku 2019. Hodnota transakcí činila dva biliony dolarů, což je meziroční pětinový pokles. Vyplývá to z aktuální studie společnosti PwC, kterou má ČTK k dispozici.

firmy

Dvouciferný pokles podle studie způsobila vysoká srovnávací základna postpandemického boomu, během kterého se uskutečnila odložená spotřeba i ve sféře firemních fúzí a akvizic.

“Pokles aktivity na transakčním trhu pozorujeme i v ČR. Investoři pociťují nejistotu ohledně budoucího vývoje ekonomiky a situace na Ukrajině. Negativní dopad pak také má nárůst úrokových sazeb, který zdražuje financování akvizic. Odhadujeme, že by se letos v Česku mohlo uzavřít přibližně o 20 procent transakcí méně, než byl průměr posledních pěti let, což by představovalo přibližně 70 transakcí podle metodiky Mergermarket,” uvedl senior manažer fúzí a akvizic PwC ČR Daniel Janeček.

Fúze a akvizice jsou výrazně cyklická záležitost, což znamená, že kopírují křivku ekonomické konjunktury a recese. Nyní tak apetit investorů podle PwC sráží vyšší náklady na kapitál a rostoucí výnosové tlaky. Členové správních rad a investičních výborů jsou nyní často opatrní nebo dokonce odkládají obchody. Rostoucí inflace, obavy o dodávky a ceny energií, nedostatek pracovních sil a narušení dodavatelského řetězce vytvářejí tlak na rozvahy a upozaďují dlouhodobější priority, jako jsou právě transakce.

Co se týče sektorového rozdělení, první místo globálně v uplynulém pololetí obsadily podle studie nákupy a prodeje firem z oblasti technologií, telekomunikací a médií, které představovaly více než čtvrtinu počtu a třetinu hodnoty transakcí. Na druhé příčce se umístily finanční služby, které se postaraly o téměř čtvrtinu hodnoty všech transakcí v letošním prvním pololetí.

"Podobně jako na globální úrovni také v ČR se významná část transakcí odehrává v technologických odvětvích, což dokresluje vývoj ekonomiky směrem k většímu podílu služeb a digitalizaci. Některé z těch nejvýznamnějších a mediálně nejzajímavějších transakcí se odehrály právě v nových odvětvích, například nové mamutí investice do Rohlíku nebo Productboardu,” upozornil ředitel fúzí a akvizic PwC ČR Jan Hadrava.

Témata: firmy

USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, ale dotknou se i Evropy

22.11.2024 15:31 Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky…

Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit Trumpova cla

20.11.2024 09:59 Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti…

Ministerstvo chce, aby Google prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android

19.11.2024 17:22 Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně…

Česká ekonomika meziročně stoupla o 1,3 procenta, vyplývá z odhadů

30.10.2024 10:21 Hrubý domácí produkt Česka stoupl ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,3 procenta a mezičtvrtletně o…

Související:

Nejnovější