Podle ČNB v Česku nepůsobí banky s podobným modelem jako padlé v USA

V českém bankovním sektoru nepůsobí banky s podobným obchodním modelem, jako měly americké Sillicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank, které se dostaly do problémů. Na dotaz ČTK to dnes uvedla viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová. České banky jsou podle ní dobře kapitálově vybavené. Páteční krach SVB byl největším pádem americké banky od roku 2008, následně úřady uzavřely i Signature Bank.

Česká národní banka

"Česká národní banka pozorně sleduje situaci v USA, kde došlo k selhání dvou středně velkých bank," uvedla Zamrazilová. "V českém bankovním sektoru nepůsobí banky s obchodním modelem podobným bankám, které se dostaly do problémů v USA. Domácí banky jsou dobře kapitálově vybavené a jsou povinny dodržovat přísná regulatorní pravidla včetně těch pro řízení likvidity," doplnila.

SVB se specializovala na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem. Signature Bank měla osm národních oblastí podnikání, včetně komerčních nemovitostí a digitálního bankovnictví. Téměř čtvrtina jejích vkladů byla ze sektoru kryptoměn.

"Padlé banky byly totiž v mnoha ohledech specifické. Obecně můžeme říct, že hlavu jim setnuly vysoké úrokové sazby. Kvůli prudkému růstu depozit vsadily na nákupy dluhopisů, jejichž ceny ovšem klesaly s růstem sazeb. Depozita ve standardních bankách rostly v posledních letech několikanásobně pomaleji, což omezuje možnosti jejich ztrát. Navíc padlé banky se soustředily na podnikání v kryptu, navíc v mladých společnostech – tedy pouze v malém koutku bankovního trhu," uvedl analytik XTB Jiří Tyleček.

Analytici se shodují, že zhroucení obou bank neznamená začátek nové finanční krize. "Přestože se jedná o největší krach od roku 2008, dnešní situace se od finanční krize z tohoto roku liší. Světová ekonomika je na tom nesrovnatelně lépe. SVB nehrála v systému tak významnou roli jako Lehman Brothers před svým pádem v roce 2008. Nemělo by tedy dojít k žádnému dominovému efektu," uvedl analytik Portu Marek Malina.

"Dalším důvodem ke zmírnění obav je skutečnost, že finanční sektor zůstává zdravý, o čemž svědčí velmi dobré finanční výsledky předních bank a kvalita úvěrových portfolií. Podíl úvěrů v selhání v amerických bankách činí pouze 1,19 procenta, což je nejnižší úroveň ve sledované historii od roku 1985," doplnil Malina. Před krachem Lehman Brothers byl tento podíl 3,72 procenta.

Podle analytika Cyrrusu Tomáše Pfeilera ale může krach obou bank vyvolat korekci na akciových trzích. "Platí, že akcie jsou zhruba o 15 procent dražší, než odpovídá jejich férové hodnotě. V momentě, kdy jsou valuace našponované dokáže spustit markantní tržní pokles i zdánlivě bezvýznamná událost. Očekávám však spíše krátkodobější vliv," uvedl.

Témata: banky | ČNB

Desítky států chtějí kvůli Trumpovi společnou měnu, USA hrozí uvalením…

01.12.2024 15:29 Donald Trump, budoucí prezident Spojených států, vyvolal vlnu kontroverze svým prohlášením, že…

Ruská ekonomika se kvůli válce zmítá v problémech

29.11.2024 15:46 Ruský rubl se ve středu propadl na svou nejnižší úroveň za poslední více než dva roky. Tento pád je…

Trump oznámil, kdy a jak velká zavede cla

26.11.2024 09:30 Donald Trump, nově zvolený prezident USA, oznámil záměr zavést 25% clo na všechny produkty dovážené…

USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, ale dotknou se i Evropy

22.11.2024 15:31 Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Moskvě, které mohou výrazně ovlivnit evropské zákazníky…

Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit Trumpova cla

20.11.2024 09:59 Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti…

Ministerstvo chce, aby Google prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android

19.11.2024 17:22 Google čelí dalšímu zásahu ze strany amerického ministerstva spravedlnosti (DOJ), které údajně…

Česká ekonomika meziročně stoupla o 1,3 procenta, vyplývá z odhadů

30.10.2024 10:21 Hrubý domácí produkt Česka stoupl ve třetím čtvrtletí meziročně o 1,3 procenta a mezičtvrtletně o…

Související:

Nejnovější