Pro získání antivirového léku molnupiravir na covid-19, který lze užívat v domácím prostředí, musí mít rizikoví pacienti papírový poukaz od svého praktického lékaře. Vyzvednout lék je pak možné jen ve zhruba 60 vybraných nemocnicích. Vyplývá to z manuálu pro praktické lékaře, který vydalo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je podle jeho mluvčího Ondřeje Jakoba způsob úhrady léku.
"Lék nemá stanovenu cenu a úhradu pro ambulantní podání. Je možné jej vykázat pouze jako přímý materiál k výkonu klinického vyšetření. Nelze proto předepsat na e-recept," sdělil na dotaz ČTK. Podobně musí získat lidé poukaz i na podání léku remdesivir, který se aplikuje infuzí v nemocnici.
Nakažený, který je v izolaci a navíc lékařem vyhodnocený jako ohrožený vážným průběhem nemoci covid-19, tak často cestuje do ordinace lékaře a poté s papírovým poukazem do jedné ze zhruba 60 nemocničních lékáren. Lék může pacientovi vyzvednout i jiná osoba.
Nemocnice, které mohou pacientům antivirové léky vydat, jsou podle mapy na webu ministerstva zejména ve větších městech. Například v Olomouckém kraji je lék dostupný jen v olomoucké fakultní nemocnici a v Královéhradeckém kraji ve fakultní nemocnici v Hradci Králové a v nemocnici v Jičíně. To, že lék není možné objednat do kterékoliv lékárny, kritizoval na twitteru také předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.
Variantou pro ty, kteří nechtějí pro lék cestovat do nemocnice a pro poukaz k praktickému lékaři, je antivirový lék favipiravir. Ten je podle mluvčího Jakoba možné předepsat na e-recept, pacient si ho ale musí sám zaplatit. Cenu léku ale Státní ústav pro kontrolu léčiv neuvádí.
"Favipiravir může být alternativou u pacientů, kteří nemohou dostat monoklonální protilátky a případně nesouhlasí s posláním do centra pro vydání molnupiraviru, případně nesplňují podmínky pro molnupiravir. Lék je vydán v lékárně na recept a pacient si lék hradí sám," píše se o léku v manuálu pro lékaře. Ti musí zároveň zajistit od pacienta podepsaný informovaný souhlas s tím, že je mu podávaný neregistrovaný léčivý přípravek. Nevhodný je pro osoby s nemocemi jater a ledvin, těhotné a kojící.
Lidé, kteří měli pozitivní test na koronavirus a byli ohroženi vážným průběhem nemoci covid-19, dostávali do konce loňského roku takzvané monoklonální protilátky. Praktický lékař je mohl poslat do nemocnice, kde dostali infuzi s těmito léky, které brání množení viru v těle. Na variantu omikron ale protilátkové léky nefungují, lékaři tak místo nich podávají antivirové léky.
Česko jedná i o dodávce nového antivirotika paxlovid od firmy Pfizer. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je na nákup 50.000 dávek připravena miliarda korun, zatím ale není jasné, kdy by firma mohla léky dodat. S největší pravděpodobností to bude až poté, co odezní současná vlna nákazy způsobená variantou omikron.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.