Průměrná úroková sazba hypoték počátkem dubna činila 4,88 procenta. Za poslední měsíc sazba stoupla o 0,26 procentního bodu a od konce loňského roku o více než jeden procentní bod. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
"Sazby hypotečních úvěrů po středečním zvýšení základních sazeb ČNB stačily zvýšit prozatím jen některé banky, a proto je průměrná nabídková sazba hypoték Hypoindexu k 5. dubnu jen 4,88 procenta. Dá se tedy očekávat, že tato sazba v průběhu tohoto měsíce poroste, jakmile se ke zvýšení přidají i další bankovní ústavy. Je čím dál více pravděpodobné, že průměrná nabídková sazba dosáhne pěti procent. A to nemusí být pro letošní rok výše konečná,“ uvedl hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Sazby hypoték do 80 procent odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden a tři roky již hranici pěti procent pokořily. Hypotéky fixované na jeden rok nabízí banky v průměru za 5,06 procenta a na tři roky za 5,08 procenta. Sazby hypoték fixovaných na pět let dosáhly v dubnu v průměru 4,78 procenta a na deset let 4,62 procenta.
Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 4,88 procenta činí v dubnu 20.227 korun. "Tu si opravdu nemůže každý dovolit. Kvůli vysokým sazbám a vysokým cenám nemovitostí se stávají hypoteční úvěry opět produktem pouze pro vysoko příjmové části obyvatel,“ upozornil Sýkora.
Dostupnost hypoték zhoršují i přísnější pravidla pro jejich poskytování, která od 1. dubna zavedla ČNB. Žadatelé starší 36 let musí mít naspořeno minimálně pětinu odhadované hodnoty nemovitosti, výše poskytované hypotéky nesmí překročit 8,5 násobek čistého ročního příjmu a maximální měsíční splátka nesmí být vyšší než 45 procent čistého měsíčního příjmu.
Pro jednoho žadatele s průměrným příjmem to znamená, že si může vzít hypotéku necelých 3,5 milionu korun a splácet může maximálně pouze 16.000 korun. Žadatel musí mít naspořeny stovky tisíc korun. Při současných cenách nemovitostí a úrokových sazbách hypoték tak představuje podle Sýkory hypotéka pro žadatele s průměrným příjmem nedosažitelný cíl. Na hypoteční úvěr za současných podmínek nemusí dosáhnout až třetina žadatelů. Hypoteční trh by se mohl propadnout až o polovinu. Vlastnické bydlení tak letos nahradí bydlení nájemní, dodal.
"Růst úrokových sazeb snižuje zájem lidí o hypotéky. To povede ke snížení přílivu peněz z hypotečního na realitní trh. V důsledku tohoto vývoje klesne tempo růstu cen nemovitostí v nominálním vyjádření. Vzhledem k vysoké inflaci dokonce může dojít ke snížení reálných cen nemovitostí. To může vytvořit vhodnou příležitost k nákupu nemovitostí za relativně atraktivní ceny," uvádí ve stanovisku zaslaném serveru newsbox.cz hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček
"Při koupi nemovitosti bychom se měli soustředit hlavně na kupní cenu, kterou v budoucnu již nelze měnit. Oproti tomu hypoteční sazbu měnit lze. V současné době je proto vhodné fixovat hypoteční úvěr na kratší období, aby bylo možné sazbu v blízké budoucnosti změnit. Pokles úrokových sazeb lze očekávat, jakmile bude zkrocena vysoká inflace. To se sice letos zřejmě nepodaří, ale mělo by se tak stát nejpozději do dvou v horším případě do tří let," tvrdí.
"V minulých letech bylo takřka nemožné snížit cenu nemovitosti vyjednáváním. Zájemců o koupi bylo příliš mnoho, takže spíše docházelo k navyšování ceny v průběhu prodeje. Nyní se situace na trhu mění. Drahé hypotéky snižují poptávku po nemovitostech, takže je opět možné vyjednat si příznivější cenu," dodal.
Sociální sítě pod taktovkou společnosti Meta čelí masivnímu výpadku. Tisíce uživatelů hlásí problémy s připojením na Instagram, Facebook i WhatsApp, přičemž největší zasaženou oblastí jsou podle serveru Daily Mail Spojené státy.
Jiřina Bohdalová nezahálí ani krátce před Vánocemi, na které se nepochybně těší. Velkou novinku ze života nejslavnější české herečky dnes oznámila Česká televize. Legendě totiž vyšla další kniha.
Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.
Česko bude mít i v příštím roce svého zástupce v soutěži Eurovision Song Contest alias Eurovizi. Jméno českého reprezentanta ve středu dopoledne odhalila Česká televize, která zároveň oznámila velkou novinku ohledně přímých přenosů soutěže.
Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové.
Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie.
Výhledy meteorologů ohledně počasí během Vánoc zatím představují špatné zprávy pro milovníky zimních radovánek. Ti se mohou upínat na to, že předpovědi třeba nevyjdou, když do svátků stále zbývají dva týdny. Anebo mají naději v podobě horských oblastí. Tam by se bílých Vánoc měli lidé dočkat.
Milovníci kávy se možná budou muset připravit na další zdražování jejich oblíbeného nápoje. Cena kávy na světových komoditních trzích totiž dosáhla historicky nejvyšší úrovně. V úterý překročila cena arabiky, která tvoří většinu globální produkce, hranici 3,44 dolaru za libru (0,45 kg), což znamená nárůst o více než 80 % oproti minulému roku. Cena robusty se na rekordní úrovně vyšplhala již v září.