Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky z 30,7 roku na 28,8 roku. Plně kojených je při propuštění 75 procent dětí, asi pětina dětí je ale v porodnici dokrmována. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, o kterém informovala v tiskové zprávě společnost Aperio. Respondentky v on-line dotaznících hodnotily svou porodnici v letech 2017 až 2021, vyplnilo jich ho více než 5200.
Z průzkumu vyplynulo, že v předchozích dvou letech porody ovlivňovala protikoronavirová omezení. Znatelný byl například pokles ve všech typech přípravy k porodu. Zatímco v roce 2017 se předporodního kurzu v porodnici účastnila skoro šestina žen, loni to bylo jen pět procent. Jednorázovou informační schůzku absolvovala pět pěti lety více než čtvrtina žen, loni jen necelých 16 procent.
Postupně narůstá podíl porodů, které jsou uměle vyvolané. V roce 2017 jich byla pětina, loni více než čtvrtina. "Mezi respondentkami, které měly uměle vyvolávaný porod, jsme zjistili dvakrát vyšší podíl akutních císařských řezů než u žen, kde se porod rozběhl spontánně," uvedly autorky analýzy.
Porodní asistentky se podílely na 85 až 90 procent porodů. Loni vedly průběh i závěr porodu u více než 35 procent žen, v roce 2017 u zhruba čtvrtiny. Nejčastějším scénářem porodu je příjem lékařem či lékařkou, samotný porod vedený porodní asistentkou a závěr porodu opět lékařem. Loni jich takových byla téměř polovina.
Podle průzkumu část žen při porodu vyzkoušelo více poloh na porodnickém lůžku, jednotky procent v dotazníku uváděly také použití porodnické stoličky, klek na žíněnce nebo porod do vody.
"Podíl žen, které rodí vleže, klesá, ale stále zůstává celkem vysoký. Při horizontální poloze vleže na zádech děloha způsobuje stlačení velkých cév a snížený průtok krve může mít vliv na stav plodu," uvedla koordinátorka Průvodce porodnicemi Miloslava Kramná.
Pozitivním směrem se podle autorek průzkumu posouvá péče na porodním sále hned po porodu. V roce 2017 bylo dítě na tělo matky ihned po porodu položeno ve dvou třetinách porodů, loni u více než 77 procent. Pupeční šňůra byla přestřižená až po dotepání téměř v polovině případů, před pěti lety jen u necelých 29 procent žen. Přibývá také prvních vyšetření novorozence přímo na těle matky. Loni tak zdravotníci vyšetřili skoro každého pátého, v roce 2017 jen každé desáté dítě.
Podle metodického pokynu ministerstva zdravotnictví je doporučeno propuštění ženy nejdříve 72 hodin po porodu. Více než 13 procent respondentek loni odcházelo domů dříve, v roce 2017 to bylo pět procent žen. V dotaznících odpovídaly, že důvodem bylo lepší zvládání kojení v pohodlí domova, možnost přizpůsobit denní rozvrh potřebám matky a novorozence nebo nespokojenost s péčí na oddělení šestinedělí.
V Česku je ročně asi 110.000 porodů, funguje asi 90 porodnic a 12 perinatologických center pro péči o nedonošené děti. Úmrtnost dětí je asi 4,7 promile a ročně zemře asi deset matek. Statistiky postihují jen porody v porodnicích, data o domácích porodech podle odborníků neexistují. Názory na domácí porody nebo porodní domy se různí, proti jsou hlavně lékaři.
Kompromisem mají být centra porodní asistence v areálu porodnic, která se postupně v nemocnicích budují. Porody v nich vedou porodní asistentky, lékaře mají možnost zavolat okamžitě v případě komplikací. Porodní pokoje umožňují také větší přítomnost blízkých rodičky.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.
Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock.