Rakušan míní, že požáry v přírodě nebudou ničím neobvyklé

Vít Rakušan (STAN)
Vít Rakušan (STAN), foto: Michael Zelinka / INCORP images
Marek Novotný 24. července 2023 14:46
Sdílej:

Nejen v Evropě, ale i v Česku nebudou rozsáhlé požáry v přírodě ničím neobvyklým, zdůraznil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) u příležitosti ročního výročí požáru v Českém Švýcarsku. Hasiči musí modernizovat postupy i techniku kvůli lesním požárům, osvědčilo se především hašení ze vzduchu.

Česko má aktuálně k dispozici dva pronajaté vrtulníky Black Hawk s vaky o objemu 3000 litrů a také dva policejní vrtulníky s bambi vaky na 900 litrů. Prvně jmenované stroje jsou podle Rakušana v neustálé pohotovosti.

"Jsou součástí modulu leteckého hašení v rámci mechanismu civilní ochrany Evropské unie. To je něco, na co jsme se velmi koncentrovali i v rámci našeho předsednictví. Zařídit v Evropské unii takový systém, který umožní rychlé hasební práce ve všech částech Evropy," uvedl ministr, podle kterého chce stát pořídit další vrtulníky. Na nákup prvního by mohl v příštím roce získat peníze z EU.

I letos se nad rámec běžných investic pokračuje v pořizování nové zásahové techniky pro profesionální i dobrovolné hasiče. Jde o celkem 24 cisteren na velkoobjemové hašení a 44 čtyřkolek s hasicí technikou.

Chystají se také úpravy legislativy, uzákoněno má být například nové posuzování bezzásahových území. Generální ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček dnes uvedl, že vrtulníky letos byly v akci třikrát.

Zvýšené riziko požárů platí v současnosti pro téměř celé území ČR. Výjimkou je pás na pomezí Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje. Naopak pro Karlovarský a Ústecký kraj či části Plzeňského, Středočeského, Libereckého a Jihomoravského kraje a Vysočiny platí výstraha na vysoké nebezpečí vzniku požárů.

Oheň se v důsledku dlouhotrvajícího sucha může rychle rozšířit, způsobit velké škody a ohrozit lidské životy, uvedli meteorologové. Lidé by proto v lesích a jinde v přírodě neměli rozdělávat oheň. Doporučeno je řídit se místními vyhláškami a zákazy, které k suchu a nebezpečí požárů mohou být vydány. Mělo by se také dbát na úsporné hospodaření s vodou.

K již zmíněnému nejhoršímu lesnímu požáru v historii země došlo minulý rok v létě právě v oblasti NP České Švýcarsko v Ústeckém kraji. Policie na jaře oznámila objasnění případu, zadrženému hrozí v případě prokázání viny až 15 let za mřížemi.

Stalo se
České celebrity
Jiří Bartoška

Co si Jiří Bartoška myslel o smrti?

Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.

Počasí
Jarní počasí

Počasí bude příští týden jako na houpačce. V noci mráz, během dne téměř léto

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

České celebrity
Pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky

OBRAZEM: Lidé v Česku vzpomínají na Jiřího Bartošku, zakládají pietní místa

Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.

České celebrity
Agáta Hanychová

Agáta Hanychová prozradila, jak to u nich doma vlastně mají

Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?