Rusko v dubnu zruší zákaz letů do 52 zemí, který zavedlo kvůli pandemii

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 4. dubna 2022 17:56
Sdílej:

Rusko od 9. dubna zruší zákaz letů do 52 přátelských zemí, který zavedlo kvůli pandemii covidu-19. S odvoláním na dnešní oznámení premiéra Michaila Mišustina o tom informovala agentura TASS. Za přátelské Rusko označuje ty země, které proti Moskvě po její invazi na Ukrajinu neuvalily sankce. Rusko zavedlo rozsáhlá omezení cestování v březnu 2020, z nichž mnohá stále platí. Moskva postupně rozšiřuje seznam zemí, které považuje za bezpečné pro leteckou dopravu.

"Od 9. dubna rušíme omezení spojená s pandemií, která platila pro naše pravidelné a charterové lety mezi Ruskem a několika dalšími zeměmi," uvedl Mišustin. Poznamenal, že příslušný dokument byl podepsán dnes. Podle ruského premiéra je pandemie na ústupu, a proto je na čase rozšířit seznam destinací, které mají ruské letecké společnosti k dispozici.

Rusko obnovuje letecké spojení s 52 zeměmi, včetně Indie, Argentiny, Jihoafrické republiky, Číny a dalších "přátelských" zemí. Z evropských zemí na seznamu figurují pouze Bosna a Hercegovina, Srbsko a Turecko. Za "nikoliv přátelské" Rusko označilo mimo jiné všechny země Evropské unie.

Ruský premiér připomněl, že že dříve bylo možné létat do 15 zemí bez omezení, včetně některých států Eurasijské ekonomické unie (EES), která sdružuje Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Arménii a Kyrgyzstán, dále do Mexika, Kataru a dalších zemí.

Mišustin rovněž uvedl, že Rusko zruší omezení cestování přes pozemní hranici mezi Ruskem a Čínou.

Rusko v reakci na sankce, které vyvolala jeho invaze na Ukrajinu, uzavřelo svůj vzdušný prostor leteckým společnostem z 36 zemí, včetně všech 27 členů Evropské unie. Západní leasingové společnosti kvůli sankcím vypovídají ruským aerolinkám smlouvy a žádají vrácení letadel. Sankce rovněž brání ruským leteckým společnostem nakupovat letecké díly z Evropy či Spojených států, nemají k dispozici ani servis společností Airbus či Boeing.Letadla, letectví

Jak se bude vyvíjet ekonomika Ruska? Ekonomové se neshodnou

Ačkoliv je Rusko silně zasaženo sankcemi, bankrot mu podle Martina Pohla, makroekonomického analytika Generali Investments, nehrozí. "Rusku rozhodně státní bankrot nehrozí. Vládní dluh nedosahuje ani 20 % HDP a Rusko vlastní obrovská aktiva v zahraničí. Může nastat situace, kdy Ruská vláda nebude moci nebo spíše nebude chtít zaplatit. To se týká zejména investorů z tzv. nepřátelských zemí, kam patříme i my," uvedl ve stanovisku zaslaném redakci.

"Situace je značně nepřehledná a investoři netuší, zda a jakým způsobem proběhne příští splátka. Například držitelé rublových státních dluhopisů se dodneška nedostali ke kuponům, které měli obdržet před dvěma týdny. Peníze vyplacené ministerstvem financí byly totiž zmrazené a jejich převod je zablokovaný současnou regulací na pohyb kapitálu," dodal.

Ruská centrální banka podle něj dlouhodobě patří mezi nejlépe fungující instituce v Rusku a krizi zvládá. "Na kolaps rublu zareagovala přerušením obchodování s ruskou měnu, akciemi a dluhopisy. Doplnila to prudkým zvýšením základní úrokové sazby na 20 % a omezeními na pohyb kapitálu. Obyčejní Rusové se tak oficiální cestou nedostanou k více než 10 tisícům amerických dolarů, vývozci mají povinnosti konvertovat 80 % svých příjmů do rublů a zahraniční investoři nemají přístup k výnosům z ruských akcií a dluhopisů," doplnil ekonom.

Tomáš Sedláček, ekonom ČSOB, ale ve vysílání České televize uvedl, že sankce mohou vést ke "krachu země seshora". Signálem, že to opravdu může fungovat, je právě navýšení základní úrokové sazby z 9,5 % na 20 procent poté, co rubl klesl o 30 % právě kvůli dopadům západních sankcích.

"Kolaps hodnoty rublu určitě nahlodá dřív nebo později kupní sílu této měny a mohl by zničit úspory obyčejných Rusů. Některé odhady ekonomů počítají s tím, že tvrdé ekonomické sankce by mohly jenom letos způsobit snížení hrubého domácího produktu Ruska o 4 až 5 %, inflaci dostat někam nad 10 % a možná výš a donutit centrální banku zvýšit úrokové sazby ještě nad oněch dvacet procent. Pravdou ale je, že dosažení těchto výsledků není otázkou hodin, a zřejmě ani dnů. Možná, že to lidé zvenku zatím tolik nevidí, ale i stále víc Rusů začíná mít kvůli omezením potíže v každodenním životě," tvrdí Pavel Daniel, ekonomický komentátor serveru EuroZprávy.cz.

Stalo se