Čínský prezident Si Ťin-pching na jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem řekl, že je třeba, aby svět zamítl hrozby jadernými zbraněmi nebo jejich použití. Podle agentury DPA ale Rusko výslovně za invazi na Ukrajinu nekritizoval. Scholz přijel do Číny jako první vůdce členské země Evropské unie a skupiny vyspělých států světa G7 od začátku pandemie covidu-19.
Siova slova k jaderným zbraním a ruským hrozbám o jejich použití jsou podle agentury Kjódó pokusem vyjádřit sympatii Evropě v době ruské války proti Ukrajině. Čína je ale spojencem Moskvy a otevřené kritiky Ruska se straní.
Si mluvil o době "změny a nestability, v níž je třeba, aby Německo a Čína spolupracovaly a přispěly ke světovému míru". Prezident si myslí, že při zachování vzájemného respektu se mají Německo a Čína postavit konfrontaci, čímž podle agentur narážel na postoj USA vůči Číně.
"Politickou důvěru je snadné zničit, ale těžké vybudovat," řekl Si.
Scholz také jednal s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a představiteli čínského hospodářství. Lia požádal, aby čínský prezident využil svého vlivu na Rusko.
Prezident Si navrhl posílit spolupráci obou zemí na pozadí změn a otřesů ve světě. "Čínská lidová republika a Německo jsou přední velmoci s vlivem (na mezinárodní scéně). V době změn, kdy vidíme chaos, by naše země měly spolupracovat ruku v ruce," řekl podle agentur Reuters a TASS, které se odvolávají na čínskou televizi.
Peking a Berlín mohou podle čínského vůdce ještě více přispět k zachování míru a podpoře rozvoje na celé Zemi. "Stačí jen respektovat jeden druhého, odstraňovat rozpory, vyměňovat si zkušenosti a spolupracovat ku vzájemnému prospěchu. A tehdy vektor rozvoje vztahů mezi Čínou a Německem se nezmění," prohlásil podle TASS. Doufá, že kancléřova návštěva posílí vzájemného pochopení a umožňují prohloubit pragmatickou spolupráci ve všech oblastech.
Kancléř podle Reuters ocenil, že je dobré osobně se setkat v napjatých časech, kdy ruská invaze na Ukrajinu ohrozila světový pořádek založený na pravidlech. Scholz podle AFP vyjádřil přání "dále rozvíjet" ekonomickou spolupráci s Čínou, a to i "navzdory rozdílným názorům". Vyjádřil také přání rozvíjet spolupráci v otázkách, jako jsou klimatické změny, potravinová bezpečnost či zadluženost států.
Scholze provází desítka vrcholných manažerů velkých německých firem, jako je Volkswagen, BMW, chemická firma BASF, farmaceutická společnost Bayer nebo Deutsche Bank. Čínská ekonomika je druhá největší na světě, německá je nejsilnější v Evropě.
Scholzova cesta do Pekingu krátce po znovuzvolení Sia do funkce stranického šéfa vyvolala kontroverze. Čínští disidenti a Světový ujgurský kongres na něj naléhali, aby cestu zrušil. Krátce před odjezdem kancléř v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung oznámil nový kurs vůči Číně. Je podle něj jasné, že když se Čína změní, musí se změnit i přístup světa k ní. Scholz dal také najevo znepokojení nad situací kolem Tchaj-wanu a nepřímo varoval Čínu před invazí.
Agentura DPA napsala, že půjde o nejkratší pobyt, jaký kdy nějaký německý kancléř v Číně absolvoval: kvůli přísným protikoronavirovým opatřením platným v nejlidnatější zemi světa potrvá jen 11 hodin.
Čína podle Scholze pustí na své území vakcíny firmy BioNTech
Čína umožní cizincům žijícím na jejím území nechat se proti covidu-19 očkovat vakcínou německé firmy BioNTech. Po svém dnešním jednání v Číně o tom informoval německý kancléř Olaf Scholz. Řekl také, že bude prosazovat, aby Peking povolil tuto vakcínu i pro čínské občany. Čína dosud očkovala pouze vakcínami domácí výroby.
Scholz přijel na krátkou návštěvu do Číny jako první představitel Evropské unie od začátku koronavirové pandemie. Jednal o politických i ekonomických tématech. Když hovořil o vakcínách, řekl, že se Německo a Čína rozcházejí v boji proti koronaviru, ale mají společnou odpovědnost vypořádat se s ním.
Německá BioNTech spolu s americkou firmou Pfizer vyvinula ve světě široce používanou vakcínu. Stane se podle agentury Reuters prvním zahraničním preparátem, kterým se bude v Číně moci očkovat.
Reuters napsal, že po Scholzově oznámení stouply akcie BioNTech o pět procent.
Naše země se "dohodly na úzké spolupráci v boji proti pandemii. Zahrnuje to schválení vakcíny BioNTech pro cizince v Číně. Je to samozřejmě jenom první krok. Doufám, že okruh lidí, kteří budou moci tuto vakcínu dostat, se rozšíří až na všeobecnou dostupnost vakcíny BioNTech," řekl kancléř na tiskové konferenci po jednání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem.
Čína praktikuje přísnou politiku nulové tolerance vůči epidemii a zavírá kvůli tomu celá města. Už nějakou dobu se mluví o tom, že se připravuje uvolnění těchto opatření. Kromě jiného by mohla být zkrácena karanténa pro lidi přijíždějící do země. Nyní musejí na sedm dní do karanténního zařízení a tři dny strávit doma, v budoucnu by mohlo stačit pět dní v zařízení a dva nebo tři dny doma. V sobotu se má na téma prevence covidu-19 konat tisková konference.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.