Šéfka EK s balkánskými zeměmi v Unii počítá, celá EU za ním ale nestojí

Evropská unie hledá nový společný přístup k šestici zemí západního Balkánu, v nichž rostou pochybnosti o reálnosti unijního členství. Krátce před summitem EU se během dnes končící třídenní cesty pokusila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přesvědčit lídry balkánských států, že s nimi Brusel stále počítá jako s budoucími členy bloku.

Ursula von der Leyenová

Unie však není v pohledu na své rozšíření jednotná a mezi politiky rostou obavy, aby se kvůli neshodám členských zemí, které dlouhodobě blokují postup rozšíření, Balkán nedostával pod stále větší vliv Ruska nebo Číny.

Velkou roli v tom může hrát i české předsednictví EU, které začíná za tři čtvrtě roku a mezi jehož priority bude právě posun hranic unie jihovýchodním směrem patřit.

Von der Leyenová od úterka do dneška s drobnými rozdíly opakovala téměř totožné poselství lídrům Albánie, Severní Makedonie, Černé Hory, Kosova, Srbska i Bosny a Hercegoviny. Šéfka komise tamní politické vůdce ujistila, že jednoznačně podporuje unijní členství jejich zemí a vyzvala je, aby pokračovali v reformách nutných k přijetí do EU.

"Jsem velkou zastánkyní vstupu Srbska do EU," prohlásila dnes německá politička v Bělehradě podobně jako při návštěvách v ostatních zemích.

Srbsko a Černá Hora jsou v rozhovorech o vstupu nejdále a komise hovoří o jejich možném přijetí ve druhé polovině tohoto desetiletí. Albánie a Severní Makedonie dostaly od EU loni souhlas k zahájení přístupových jednání, oficiální termín však stále nemají. Bosna a Hercegovina a Kosovo pak mají k začátku mnohaletého přístupového procesu nejdále.

Vedle objektivních problémů, jako jsou spory Srbska s Kosovem o jeho existenci či nestabilní poměry v Bosně, přitom pokrok v rozšíření oddalují výhrady některých unijních zemí. Bulharsko blokuje kvůli kulturně-jazykovým sporům začátek rozhovorů se Severní Makedonií, s níž chce EU vyjednávat ve dvojici s Albánií. Západoevropské země jako Francie či Nizozemsko pak zase zpochybňují důkladnost celého přijímacího procesu a chtějí pro rozhovory přísnější podmínky.

Značná část obyvatel balkánských zemí je podle průzkumů i výsledků voleb stagnací rozšíření zklamaná, což podle diplomatů ohrožuje obraz unie v regionu.

"Pokud se Evropa nebude na Balkáně více angažovat, tak se toho chopí jiní," řekl tento týden novinářům jeden ze slovinských diplomatů v narážce zejména na rostoucí aktivity Moskvy či Pekingu v oblasti. Slovinsko jako předsednická země unie chystá na příští středu neformální jednání prezidentů a premiérů členských zemí s balkánskými vůdci.

Podle diplomatických zdrojů ČTK však zatím mezi unijními státy není bezvýhradná shoda na společném prohlášení, jehož navrhovaný text se shoduje na "podpoře evropské perspektivy balkánských zemí". Téměř dvě desítky let poté, co se EU shodla na cíli pokračovat v rozšiřování směrem na jihovýchod, se tak některé výše zmíněné země nechtějí k tomuto závazku nově přihlásit.

Znalci poměrů se však shodují, že pokud unie v nejbližší době neukáže Balkánu větší otevřenost, může zde výrazně ztratit podporu. "Obyvatelé a politici šesti zemí... čekají na jasný signál, který by vytyčil jejich cestu k blízké spolupráci s EU," citovala dnes agentura Reuters mírového vyslance mezinárodního společenství v Bosně a Hercegovině Christiana Schmidta. Za vstřícné kroky může podle něj být považováno třeba posílení ekonomických vazeb, budování infrastruktury či zlevnění telefonního spojení do EU a z ní.

Mnozí diplomaté se přitom obávají, že během slovinského předsednictví do konce roku výrazný pokrok nenastane. Poté v čele unie stane Francie, která z výše uvedených důvodů na sbližování s balkánskými státy tlačit nebude. Zásadní role pro další osud rozšíření pak může podle diplomatů čekat na Česko, které se vedení sedmadvacítky chopí v polovině příštího roku.

Už i ruský tisk připouští, že Zeman může přijít o pravomoci

19.10.2021 20:55 Dočasné odebrání prezidentských pravomocí Miloši Zemanovi "je zcela možné, ale nestane se tak dříve…

Sarkozy půjde opět před soud, tentokrát kvůli průzkumům mínění

19.10.2021 18:15 Pařížský soud dnes nařídil, aby bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy vypovídal 2. listopadu…

EU zahájila debatu o postpandemické podobě rozpočtových a dluhových…

19.10.2021 17:27 Evropská komise dnes zahájila se státy Evropské unie konzultace, na jejichž základě chce…

Nedostatek čipů netrápí všechny automobilky. Toyota problémy téměř nemá

19.10.2021 15:34 Nedostatek polovodičů, který už více než rok po celém světě ovlivňuje řadu odvětví, trápí zejména…

NATO si je vědomo své ztracené pozice vůči Rusku, myslí si Lavrov

19.10.2021 14:19 Reakce představitelů NATO na rozhodnutí Ruska zastavit práci diplomatických misí v Bruselu a Moskvě…

Nejedlý má odevzdat diplomatický pas, vyzvali ho k tomu Babiš i Kulhánek

19.10.2021 13:48 Aktualizováno Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý by neměl mít diplomatický pas. Na dotaz Rádia…

Rusko hlásí nejvíce úmrtí s covidem za den od začátku pandemie

19.10.2021 12:57 Rusko v pondělí zaznamenalo 1015 úmrtí spojených s nemocí covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek…

Slovenské nemocnice hlásí přes 1000 pacientů s covidem

19.10.2021 10:30 Počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou na Slovensku v pondělí poprvé od…

EK kvůli rozhodnutí ústavního soudu vůči Polsku zakročí

19.10.2021 10:08 Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy Evropské unie,…

Británie eviduje nejvíce nových případů koronaviru za tři měsíce

19.10.2021 09:34 Británie ohlásila denní přírůstek 49.156 koronavirových infekcí, což je nejhorší bilance od…

Související:

Nejnovější

reklama