Severní Korea tento týden uskutečnila řadu raketových testů, při kterých vypustila nejméně dvě desítky střel, a to včetně jedné mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Letos KLDR, která patří k nejchudším zemím v Asii, navíc tempo svých raketových testů výrazně zvýšila. To podle agentury AP nastoluje otázku, kolik tyto aktivity Severní Koreu stojí a jak je vlastně hospodářsky zaostalá země financuje.
Náklady na raketové testy se podle odborníků výrazně liší podle typu použitých raket a střel. Balistické střely s krátkým doletem mohou stát dva až tři miliony dolarů (50 až 75 milionů korun), u zbraní s delším doletem jsou náklady násobně vyšší, až deset milionů dolarů. Jedná se při tom o částky, které jsou nižší než v jiných zemích, protože KLDR má velmi nízké náklady na pracovní sílu a jiné výdajové položky. Podle analytika z organizace RAND Bruce Benneta středeční testy, kdy KLDR vypustila přes 20 raket s krátkým doletem, mohly stát severokorejskou státní pokladnu 50 až 75 milionů dolarů.
K těmto výpočtům jsou ale další analytici skeptičtí. Náklady například velmi ovlivňuje, jaké části zbraní si KLDR dokáže vyrobit sama a jaké musí naopak pořídit v zahraničí. Vzhledem k tomu, že na Severní Koreu OSN uvalila sankce, tak se v podstatě vždy jedná o nákupy na černém trhu. "Nemáme žádnou možnost, jak se dozvědět, kolik Severní Koreu stojí zbraňové komponenty," upozorňuje analytik Lee Illwoo z jihokorejského ústavu Korea Defense Network. Podle něj však může Pchjongjang dostávat součástky za velmi příznivou cenu či dokonce zadarmo z Číny.
Vzhledem k tomu, že severokorejský vůdce Kim Čong-un má v zemi faktický mocenský monopol, neexistují pro něj rozpočtová omezení, se kterými se potýkají demokratické vlády. Velkou část severokorejského hospodářského produktu může použít na vývoj a výrobu zbraní. KLDR se podle analytiků také zapojuje do některých kriminálních aktivit v kyberprostoru, například do podvodů s kryptoměnami, ze kterých získává další peníze.
"Úmyslná pomoc Pekingu a Moskvy při porušování sankcí také samozřejmě pomáhá rozvoji zbraňových programů (severokorejského) režimu," uvedla další analytička z americké společnosti RAND Soo Kimová. Podle jihokorejského analytika Hong Mina se navíc zdá, že KLDR dodává podstatné množství dělostřelecké munice Rusku, které ji nyní potřebuje pro svá vojska na Ukrajině. Výměnou může Pchongjang dostávat z Moskvy vojenské technologie pro vlastní zbrojní programy.
Zatím se nezdá, že by ekonomické obtíže brzdily zbrojní programy KLDR. Vysoká frekvence raketových testů může být signálem, že se Severní Korea snaží rozšířit své výrobní kapacity munice a nových zbraní, domnívá se Hong. Podle analytiků by Pchongjang mohl mít ve skladech okolo tisíce balistických střel. To je dostatečné množství, aby KLDR pořádala raketové testy a vyvíjela nátlak na Jižní Koreu, Japonsko či USA i v příštích letech.
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.