Severní Korea tento týden uskutečnila řadu raketových testů, při kterých vypustila nejméně dvě desítky střel, a to včetně jedné mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Letos KLDR, která patří k nejchudším zemím v Asii, navíc tempo svých raketových testů výrazně zvýšila. To podle agentury AP nastoluje otázku, kolik tyto aktivity Severní Koreu stojí a jak je vlastně hospodářsky zaostalá země financuje.
Náklady na raketové testy se podle odborníků výrazně liší podle typu použitých raket a střel. Balistické střely s krátkým doletem mohou stát dva až tři miliony dolarů (50 až 75 milionů korun), u zbraní s delším doletem jsou náklady násobně vyšší, až deset milionů dolarů. Jedná se při tom o částky, které jsou nižší než v jiných zemích, protože KLDR má velmi nízké náklady na pracovní sílu a jiné výdajové položky. Podle analytika z organizace RAND Bruce Benneta středeční testy, kdy KLDR vypustila přes 20 raket s krátkým doletem, mohly stát severokorejskou státní pokladnu 50 až 75 milionů dolarů.
K těmto výpočtům jsou ale další analytici skeptičtí. Náklady například velmi ovlivňuje, jaké části zbraní si KLDR dokáže vyrobit sama a jaké musí naopak pořídit v zahraničí. Vzhledem k tomu, že na Severní Koreu OSN uvalila sankce, tak se v podstatě vždy jedná o nákupy na černém trhu. "Nemáme žádnou možnost, jak se dozvědět, kolik Severní Koreu stojí zbraňové komponenty," upozorňuje analytik Lee Illwoo z jihokorejského ústavu Korea Defense Network. Podle něj však může Pchjongjang dostávat součástky za velmi příznivou cenu či dokonce zadarmo z Číny.
Vzhledem k tomu, že severokorejský vůdce Kim Čong-un má v zemi faktický mocenský monopol, neexistují pro něj rozpočtová omezení, se kterými se potýkají demokratické vlády. Velkou část severokorejského hospodářského produktu může použít na vývoj a výrobu zbraní. KLDR se podle analytiků také zapojuje do některých kriminálních aktivit v kyberprostoru, například do podvodů s kryptoměnami, ze kterých získává další peníze.
"Úmyslná pomoc Pekingu a Moskvy při porušování sankcí také samozřejmě pomáhá rozvoji zbraňových programů (severokorejského) režimu," uvedla další analytička z americké společnosti RAND Soo Kimová. Podle jihokorejského analytika Hong Mina se navíc zdá, že KLDR dodává podstatné množství dělostřelecké munice Rusku, které ji nyní potřebuje pro svá vojska na Ukrajině. Výměnou může Pchongjang dostávat z Moskvy vojenské technologie pro vlastní zbrojní programy.
Zatím se nezdá, že by ekonomické obtíže brzdily zbrojní programy KLDR. Vysoká frekvence raketových testů může být signálem, že se Severní Korea snaží rozšířit své výrobní kapacity munice a nových zbraní, domnívá se Hong. Podle analytiků by Pchongjang mohl mít ve skladech okolo tisíce balistických střel. To je dostatečné množství, aby KLDR pořádala raketové testy a vyvíjela nátlak na Jižní Koreu, Japonsko či USA i v příštích letech.
Počasí se příští týden bude zpočátku držet nad hranici dvaceti stupňů, s blížícím se víkendem se podle ČHMÚ.cz ale citelně ochladí.
Už téměř půl století tvoří britský král Karel III. a jeho manželka Kamila pevný pár, jejichž vztah obstál i přes dekády společenských tlaků a mediálních kontroverzí. Letos společně oslavili dvacet let od své civilní svatby, která proběhla 9. dubna 2005 na radnici ve Windsoru. A právě během státní návštěvy Itálie Kamila překvapila nejen svým vzhledem, ale i upřímnými slovy o lásce a manželství.
Sparta Praha po precizním výkonu na brněnském ledě srovnala semifinálovou sérii na 3:3 a o postupujícím do finále se rozhodne až v neděli. Hlavním hrdinou zápasu byl brankář Josef Kořenář, který si připsal čisté konto a pomohl tak Sparti k výhře 3:0.
Českou veřejnost zasáhla tento týden smutná zpráva – ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková, dcera známých umělců Dagmar Patrasové a Felixe Slováčka. Podlehla dlouhému boji s rakovinou, který začal už v roce 2019.
Veroniku Žilkovou obdivují lidé nejen jako herečku, ale i pro její skvělou kondici v již relativně pokročilém věku. Ona se přitom rozhodla, že bude stárnout přirozeně. Čemu řekla rezolutní ne?
Nejvíce reakcí na odchod Aničky Slováčkové přišlo logicky hned v prvních hodinách poté, co k němu došlo. Někteří lidé ale potřebovali čas, aby zpracovali, co se v neděli večer stalo. Ačkoliv tušili, že rakovina bude tentokrát nad síly statečné bojovnice.
Na den přesně za týden začne čtyřdenní velikonoční volno, ale obchody zůstanou po většinu času otevřené. Během dubna omezí svůj provoz na pouhý jeden den na začátku přespříštího týdne. Potvrzují to i informace přímo od samotných řetězců.
Jak se veřejně rozloučit s Annou Slováčkovou, která v neděli ve věku 29 let zemřela po dlouhém a statečném boji s rakovinou? Felix Slováček sice řekl, že rodina bude respektovat přání zesnulé, ale fanouškům dcery zároveň naznačil, kdy a kde budou moci uctít její památku.
Kudy chodí, tam stále zmiňuje Hanu Zagorovou. Štefan Margita žije už třetím rokem bez milované manželky. Podle jeho slov jí lékaři prodloužili život. Operní pěvec se jim za to teď snaží odvděčit.
Spontánní pieta za Annu Slováčkovou už od pondělí probíhá u domu Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Poklidnou atmosféru sounáležitosti s truchlící rodinou narušil snad jen jeden jediný incident. Co se přesně stalo, že musela být přivolána policie?
První konkrétnější předpověď pro letošní Velikonoce přinesl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V tuto chvíli všechno nasvědčuje tomu, že začátek volna nepřinese počasí, jaké by si asi přála většina lidí.
Jihočeská policie od neděle vyšetřuje smrt muže, jehož měl napadnout a usmrtit vlastní pes. Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti.