Severní Korea vypustila na svém východním pobřeží dvě zřejmě balistické střely krátkého doletu, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na jihokorejskou armádu. Střely se dostaly do vzdálenosti 190 kilometrů a do výšky asi 20 kilometrů a dopadly do Japonského moře. Jedná se již o šestý raketový test od začátku tohoto roku.
Velení jihokorejské armády uvedlo, že kolem osmé hodiny ranní místního času (kolem půlnoci SEČ) zaznamenalo odpálení dvou patrně balistických raket z okolí města Hamhung. Podle představitele jihokorejské armády citovaného agenturou Kjódó střely pravděpodobně zasáhly cíl na ostrově u severovýchodního pobřeží KLDR a Soul jejich typ stále analyzuje.
OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje.
Japonský premiér Fumio Kišida označil opakované odpálení severokorejských raket za "nesmírně politováníhodné". Dodal ale, že zatím nebyly zaznamenány žádné škody na plavidlech a letadlech v okolí japonského pobřeží. Rakety zřejmě dopadly mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla tisková agentura Kjódó s odvoláním na vládní zdroj.
Jihokorejská národní bezpečnostní rada svolala mimořádné zasedání, kde vyzvala Pchjongjang k návratu k dialogu. Letecké úřady vydaly upozornění pro piloty pohybující se v jihokorejském vzdušném prostoru a informovaly je o raketě vypálené Severní Koreou.
Indicko-tichomořské velitelství americké armády jako při předchozích letošních testech KLDR konstatovalo, že odpal sice nepředstavuje bezprostřední nebezpečí pro USA a jejich spojence, zdůrazňuje ale destabilizující dopady severokorejského zbrojního programu.
Americká vláda odpálení dvou balistických raket odsoudila. Mluvčí amerického ministerstva vnitra označil testy za porušení několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN, uvedl ale, že Spojené státy nadále zachovávají diplomatický přístup. Vysoký americký představitel Mark Lambert ve středu řekl, že Washington je ochoten jednat s Pchjongjangem kdekoli o čemkoli. "Musíme vést seriózní rozhovory o denuklearizaci KLDR," prohlásil Lambert.
Severokorejský vyslanec při OSN Han Te-song na úterní konferenci o odzbrojení obvinil Spojené státy, že "pořádají množství společných vojenských cvičení s Jižní Koreou a posílají Soulu vyspělé útočné vojenské vybavení". "To vážně ohrožuje bezpečnost našeho státu," řekl Han.
Severní Korea naposledy vypálila v úterý dvě řízené střely do moře u svého východního pobřeží z vnitrozemské oblasti KLDR. Před deseti dny zkušebně odpálila taktické řízené střely, které se dostaly do vzdálenosti 380 kilometrů a do výšky asi 42 kilometrů.
Během první poloviny ledna provedla zkušební odpal balistických raket krátkého doletu, které byly umístěné na železničních vagónech. Při předchozích dvou testech tvrdila, že úspěšně otestovala hypersonické střely, které je těžší zachytit prostředky protiraketové obrany.
KLDR stupňuje raketové testy v očividné snaze vyvinout tlak na vládu amerického prezidenta Joea Bidena a přinutit ji k ekonomickým ústupkům v době, kdy špatným řízením zničené severokorejské hospodářství trpí sankcemi uvalenými na KLDR za její jaderné a raketové programy a koronavirovou krizí.
Severní Korea naposledy otestovala tolik zbraní během jediného měsíce v roce 2019 poté, co selhaly rozhovory mezi jejím vůdcem Kim Čong-unem a tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem, připomněla agentura AFP. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí od té doby nepokročily.
Minulý týden Severní Korea pohrozila obnovením testů atomových zbraní a největších mezikontinentálních balistických raket, které Kim Čong-un v roce 2018 pozastavil. Podle některých expertů by KLDR mohla dramaticky zesílit své zbrojní aktivity po únorových zimních olympijských hrách, které pořádá Čína, jež je pro Severní Koreu hlavním politickým spojencem a poskytovatelem hospodářské pomoci.
Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.
Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.
Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.
Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.
Americká zpěvačka Katy Perry a britský herec Orlando Bloom potvrdili, že se rozešli. Po téměř deseti letech vztahu a šesti letech od zasnoubení nyní pár vydal společné prohlášení, v němž oznámil, že se nadále budou soustředit na společnou výchovu své čtyřleté dcery Daisy Dove.
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.