Na Slovensku ráno začalo první kolo prezidentských voleb, v nichž se rozhoduje o nástupci končící prezidentky Zuzany Čaputové. Hlasovací místnosti budou otevřené až do 22 hodin. Lidé mají na výběr z celkem devíti kandidátů.
Favority prezidentské volby jsou předseda parlamentu Peter Pellegrini a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok. Očekává se jejich postup do druhého kola, které by se uskutečnilo za čtrnáct dní. Jejich nejbližším vyzyvatelem je exministr spravedlnosti Štefan Harabin. Dále kandidují například expremiér Igor Matovič či radikální politik Marian Kotleba.
O post hlavy státu se může ucházet pouze bezúhonná osoba a občan Slovenské republiky, která nejpozději v den voleb dosáhne věku čtyřiceti let. Musí získat buď podporu 15 poslanců Národní rady nebo 15 tisíc občanů.
V prvním kole prezidentských voleb může podle odhadů slovenských statistiků volit více než 4,3 milionu lidí v téměř šesti tisících volebních místnostech. Po jejich uzavření ve 22 hodin se začne se sčítáním hlasů. Definitivní výsledky budou známé v neděli.
Mandát slovenského prezidenta potrvá pět let. Mezi jeho pravomoci patří například možnost rozpustit Národní radu, udělování amnestií a vyznamenání, jmenování soudců, vyhlašování válečného stavu a jiné, zejména ceremoniální úlohy. Rozhoduje o pověření vlády a dává souhlas s výkonem její působnosti, pověřuje ministry řízením ministerstev a přijímá jejich demise. Může je také odvolat.
Slovenský prezident jmenuje například vedoucí státních orgánů, vyšší státní funkcionáře, rektory vysokých škol a vysokoškolské profesory. Může zmírňovat tresty nebo vyhlásit referendum. Rovněž zastupuje Slovensko navenek, jedná o mezinárodních smlouvách a ratifikuje je.
O víkendu v Česku nasněží. Podle ČHMÚ.cz se zejména v neděli očekávají na většině území sněhové přeháňky.
Uvnitř nechvalně známé syrské věznice Sednaja, označované jako "lidská jatka", se novinářům podařilo nahlédnout na místa, která symbolizují brutalitu Asadova režimu. Věznice severně od Damašku byla dlouhodobě spojována s hrůzami mučení, hromadnými popravami a systematickým ponižováním, o čemž po léta varovaly organizace na ochranu lidských práv. Až do pádu Asadova režimu však nebylo možné zjistit plný rozsah zvěrstev, která se zde odehrávala.
Hrozba jaderné války mezi Ruskem a USA zní jako noční můra, ale schopnosti jaderné triády obou velmocí hrají klíčovou roli v zachování rovnováhy. Propojené systémy dalekonosných balistických střel, bombardérů a ponorek je navržen tak, aby umožnil odvetu za jakýkoli útok. V naší analýze se podíváme, kde jsou tyto zbraně rozmístěny, a přiblížíme, kam by v případě nejhoršího mohly směřovat.
Petr Rychlý patří k legendám televize Nova, stejně neodmyslitelně patří k této stanici pořad Rady ptáka Loskutáka. Spojení této osobnosti se zmíněným pořadem ale brzy skončí. V televizi se totiž rozhodli v projektu nepokračovat.
Ve světě, kde se stále více hledají ekologičtější alternativy k tradičnímu létání, se vzducholodě znovu dostávají do popředí. Tato nostalgická technologie, kterou mnozí spojují s počátky 20. století, se díky moderním technologiím a tlaku na snižování emisí uhlíku vrací na scénu jako možná odpověď na výzvy současného letectví.
Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.
Na Pražském hradě se ve čtvrtek sešli nejvyšší ústavní činitelé. Šlo o čtvrté setkání prezidenta, předsedy vlády, ministra zahraničí a předsedů obou parlamentních komor od inaugurace Petra Pavla. Politici řešili válku na Ukrajině, probíhající převrat v Sýrii či nástup administrativy Donalda Trumpa.
Policie ve čtvrtek prozradila, jaká nová zjištění učinila v případu tragicky zesnulého muže z Prahy, po kterém se pátralo během uplynulého víkendu. Podle vyšetřovatelů nic nenasvědčuje tomu, že by na smrti manažera známého obchodu s hudebními nástroji měla podíl další osoba.