SPD opět navrhuje zavedení minimálního důchodu

Svoboda a přímá demokracie (SPD)
Svoboda a přímá demokracie (SPD), foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 22. listopadu 2021 13:45
Sdílej:

Poslanci hnutí SPD znovu navrhli uzákonění minimálního důchodu. Tentokrát chtějí, aby činil 15.200 korun měsíčně, což je letošní minimální mzda. SPD prosazuje také zvýšení některých příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením. Příslušné novely předložili poslanci hnutí Sněmovně.

Předkladatelé odhadli, že zavedením minimálního důchodu by stát vydal na penze o 55 až 60 miliard korun ročně navíc. "Cílem navrhované právní úpravy je umožnit starším osobám žít v přiměřeně důstojných podmínkách," napsali v důvodové zprávě předlohy.

Nárok na minimální důchod by měli podle novely jen lidé, kteří odpracovali roky potřebné pro přiznání penze. O minimální důchod by museli požádat. Z nároku předloha vylučuje lidi, kteří vlastní movitý nebo nemovitý majetek, z něhož by jim plynuly zdanitelné příjmy.

V minulém volebním období prosazovalo hnutí SPD zavedení minimálního důchodu ve výši měsíční hranice příjmové chudoby. Loni činila tato mez pro jednotlivce 13.640 korun za měsíc. Sněmovna návrh do voleb neprojednala.

Příspěvky na péči by se měly podle představ poslanců SPD zvýšit lidem v prvním a druhém stupni závislosti na pomoci druhých. Současná výše příspěvků u osob s lehkou a středně těžkou závislostí je "absolutně nedostatečná" a nemůže zajistit pořízení odpovídající kvalifikované péče či pomůcek, uvedli autoři ve zdůvodnění předlohy. Rozpočtové dopady odhadli na 4,5 miliardy až pět miliard korun ročně.

Lidé do 18 let věku v prvním stupni by podle novely pobírali 4950 korun místo nynějších 3300 korun měsíčně a v druhém stupni závislosti 9900 korun za měsíc místo současných 6600 korun. Tělesně postižení dospělí by pobírali v prvním stupni 2640 korun měsíčně a ve druhém stupni 6600 korun. Nyní činí tyto příspěvky 880 korun a 4400 korun.

Obě novely nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o nich zákonodárci.

Stalo se