Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na volební stranické konferenci dnes dostal hlasy 84 delegátů z 85 možných, sám Okamura se hlasování zdržel. ČTK to sdělila mluvčí SPD Barbora Šťastná. Konference se kvůli pandemii koronaviru koná online. Okamura bude v čele SPD stát další tři roky, hnutí vede od jeho založení v roce 2015.
Delegáti dnes volili i další členy vedení. Místopředsedou hnutí se podle Šťastné opět stal poslanec Radim Fiala. Posty v předsednictvu obhájili i poslanci Radovan Vích a Radek Rozvoral, bývalého poslance Jaroslava Holíka nahradil europoslanec Ivan David.
Okamura byl jediným kandidátem na předsedu. "Pro mě je to velké ocenění mojí práce, moc si toho vážím. Je to pro mě velký závazek vůči členům," řekl staronový předseda na následné tiskové konferenci.
Sněm SPD začal dnes dopoledne, s projevem na něm mimo jiné vystoupil právě Okamura. Řekl, že Česko zažívá kvůli nekompetentnímu rozhodování politiků skutečnou krizi. Vládu opětovně kritizoval za protikoronavirová opatření, která podle něj zabila tisíce lidí. Zopakoval návrhy hnutí týkající se zákona o obecném referendu nebo o odvolatelnosti politiků. Straníky vyzval, aby vedli permanentní kampaň za svobodu a demokracii.
Na tiskové konferenci po skončení jednání řekl Okamura novinářům, že delegáti uložili celému hnutí, aby se otevřelo pro "vlastenecky smýšlející občany" v regionech. Členové také dostali za úkol na veřejnosti maximálně propagovat program hnutí a získávat tak nové členy. V komunálních volbách chce příští rok SPD tvořit kandidátní listiny se všemi politickými subjekty a lidmi, kteří sdílejí stejné programové hodnoty.
Fiala novinářům řekl, že hlavními programovými body hnutí je například "odmítnutí diktátu Evropské unie", prosazování práva na referendum a na vystoupení z EU nebo budování energetické a potravinové bezpečnosti. SPD chce také změnit koncepci obrany země a podporovat Maďarsko a Polsko.
Okamura v projevu připomněl výsledek voleb do Sněmovny, ve které budou poslanci SPD zastoupeni druhé volební období. Hnutí je podle něj ve Sněmovně oslabeno o hlasy statisíců voličů, kteří smýšlejí stejně, ale ovlivnila je "mystifikační kampaň malých stran". Další statisíce stejně smýšlejících podle něj volily strany, které ve skutečnosti prosazují opak toho, co občané chtějí.
Hnutí SPD je podle Okamury jediné, které ve Sněmovně skutečně prosazuje svobodu a demokracii. "Většinu systémových problémů naší země nevyřeší žádné řádné ani mimořádné volby za stávajících nedemokratických pravidel," uvedl. Problémem Česka podle něj je špatný systém, který občanovi neumožňuje své politiky a jejich práci účinně kontrolovat.
Česko podle Okamury zažívá kvůli nekompetentnímu rozhodování politiků skutečnou krizi. "Máme rekordní dluh, vláda donekonečna likviduje podnikatele jak byrokracií, tak covidovými restrikcemi, a samozřejmě vláda stále víc dusí i všechny občany," řekl. Vládní restrikce podle něj občany zabíjí, označil je za šikanu. Miliony lidí podle něj žijí ve stresu a statisíce lidí zanedbalo kvůli omezenému přístupu k lékařské péči prevenci.
Straníky vyzval, aby vedli permanentní kampaň za svobodu a demokracii, čímž zároveň povedou kampaň i za SPD. Každý podle něj musí "programově bojovat na ulici". Okamura věří, že SPD pomůže k úspěchu vznikající vláda. "O jejím zničujícím vlivu na naši zemi si nedělám iluze a pevně věříme, že parta složená z bruselofilských multikulturalistů, promigračních aktivistů a pološílených protižidovských anarchistů o iluze připraví i většinu národa," řekl.
SPD založil politik a podnikatel Okamura po rozkolu v hnutí Úsvit přímé demokracie v roce 2015. Členy hnutí se stali někteří poslanci zvolení do Sněmovny v roce 2013 na kandidátce Úsvitu. Ve volbách v říjnu 2017 získalo hnutí 22 mandátů za 10,64 procenta hlasů. V letošních volbách dostala SPD 9,56 procenta hlasů, což stačilo k získání 20 poslaneckých křesel.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.