Zákrok policie po sobotní demonstraci v Praze byl podle vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) profesionální. V první fázi byl defenzivní, na násilí pak musela adekvátně reagovat, řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Při zákroku byli dva policisté zraněni, podle Rakušana nikoli vážně, v jednom případě možná bude nutná pracovní neschopnost. O zraněných demonstrantech informace nemá.
Sobotní protivládní demonstraci Česko proti bídě svolala na Václavské náměstí v centru Prahy strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Po oficiálním skončení akce zhruba v 17:00 se část účastníků pokusila sundat z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku. Policie demonstranty vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do budovy. Policisté zajistili 18 lidí, podezřelí jsou z přestupku. Jeden z účastníků byl zadržen pro podezření z trestného činu. Muž měl podle fotografií z demonstrace na batohu písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.
"Je možné, že někdo bude nějaký konkrétní zákrok nějakým způsobem napadat a podobně, ale mně přišel velmi profesionální. V první fázi defenzivní. Policie se primárně snažila odvést lidi před muzeem, kteří mohli být potenciálním terčem těch, kteří se snažili násilně vzniknout do Národního muzea," uvedl Rakušan.
Server Forum 24 dnes uvedl, že mezi lidmi, kteří se pokusili do budovy dostat, byl i děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík. Rektor Petr Dvořák s ním chce kvůli vystupování na demonstraci v pondělí hovořit. Ševčík dnes ČTK řekl, že na demonstraci nevystupoval, pouze doprovázel muže zbitého policií. Výtky vedení VŠE proto nechápe.
Rakušan má informace o tom, že Ševčíkovi bylo umožněno hovořit s důstojníkem, který zásahu velel. Byl na místě instruován, že pokud má podezření na nezákonný postup policie, aby to nahlásil na nejbližším policejním pracovišti.
"Policisté začali bránit ve vstupu nějakým použitím donucovacích prostředků až ve chvíli, kdy dav samotný projevil agresi," uvedl vicepremiér. "I počet zadržených osob ukazuje, že pravděpodobně došlo k situacím, které zákrok policie vynucovaly," doplnil.
Účastníci sobotní protivládní demonstrace zaplnili Václavské náměstí v celé šířce po Opletalovu ulici. Ve středu náměstí byli až k Jindřišské ulici. Předseda pořádající strany PRO Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme požadavky jeho strany nebo neodstoupí, další protest na stejném místě se uskuteční 16. dubna a akce přejde v blokádu vládních budov.
První místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček kritizoval pokus o násilné vniknutí do Národního muzea. Demonstraci jako takovou neodsoudil, uvedl, že lidé se postavili proti asociálnosti vlády, tomu, že nezvládá energetickou krizi, nebo proti cenzuře.
Rakušan uvedl, že nezpochybňuje strach a emoce lidí, kteří demonstrovali. V některých případech vláda podle něj měla své kroky popisovat lépe. Odsoudil ale vystupňování protestu v útok na Národní muzeum kvůli ukrajinské vlajce. Pokud by skutečně blokáda vládních budov nastala, je podle něj nutné zajistit, aby budovy a vládní instituce měly standardní možnost fungovat.
Příčinou smrti papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let dnes na Velikonoční pondělí, byla podle oficiálního prohlášení Svatého stolce mrtvice, po které následovalo nevratné selhání srdce.
Zpěvák Dan Bárta, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény, prodělal vážné zdravotní komplikace. Po nečekaném kolapsu, během něhož dočasně přišel o sluch, musela kapela J.A.R. zrušit několik koncertů. Přestože šlo o alarmující moment, Bárta situaci zvládl s obdivuhodným nadhledem a otevřeně hovoří nejen o svém zdraví, ale i o životních zkušenostech, závislosti a hluboké lásce k přírodě.
Smrt papeže Františka hluboce zasáhla i britskou královskou rodinu. Král Karel III. a královna Camilla podle oficiálního prohlášení zveřejněného Buckinghamským palácem prožívají smutek „s těžkým srdcem“. Zároveň však vyzdvihli papežovu soucitnost, hlubokou víru a jeho neúnavné nasazení ve službě lidem.
Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.
Anička Slováčková (†29), která zemřela předčasně po těžkém boji s nemocí, měla ještě plnou hlavu plánů a snů. Toužila po svatbě, chtěla napsat knihu, založit rodinu a stavěla si svůj vysněný domov v přírodě.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
Australská herečka Cate Blanchett, která nedávno oslavila 55. narozeniny, překvapila v nejnovějším rozhovoru fanoušky po celém světě nečekaným prohlášením. Ikona světového filmu, držitelka dvou Oscarů a hvězda snímků jako Pán prstenů, připustila, že vážně uvažuje o ukončení své herecké kariéry.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.
Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.