Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s představiteli Švédska a Finska o jejich členství v Severoatlantické alianci, které Ankara odmítá. Jednal s nimi o svých obavách týkajících se teroristických organizací, které podle něj obě země podporují, informovala agentura Reuters.
Švédské premiérce Magdaleně Anderssonové Erdogan řekl, že Ankara chce, aby Stockholm zastavil podporu a dodávky zbraní teroristickým organizacím. Očekává, že země podnikne konkrétní kroky, aby ukázala, že sdílí obavy Turecka týkající se teroristických organizací, uvádí se v prohlášení zveřejněném Ankarou po telefonátu. Erdogan také očekává, že bude zrušeno embargo na vývoz zbraní do Turecka zavedené v roce 2019 po vpádu tureckých vojsk do Sýrie.
Anderssonová uvedla, že si telefonátu váží a že Švédsko doufá v posílení dvoustranných vztahů s Tureckem. "Zdůraznila jsem, že Švédsko jasně podporuje boj proti terorismu a zařazení Strany kurdských pracujících (PKK) na seznam teroristických organizací," uvedla v prohlášení.
Finskému prezidentovi Saulimu Niinistöovi Erdogan sdělil, že nevypořádat se s teroristickými organizacemi, které představují hrozbu pro spojence v NATO, by neodpovídalo duchu spojenectví.
Niinistö označil rozhovor s Erdoganem za otevřený a přímý. Podle svého vyjádření na twitteru Erdoganovi řekl, že jako spojenci v NATO se obě země zavážou ke vzájemné bezpečnosti a že jejich vztahy se tak posílí. Dodal, že Finsko odsuzuje terorismus ve všech jeho formách a projevech a že vzájemný dialog pokračuje.
Finsko a Švédsko oficiálně požádaly o členství v NATO tento týden, a to v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu z 24. února. Turecko ale překvapilo spojence v NATO námitkami proti členství těchto dvou zemí. Západní představitelé vyjádřili přesvědčení, že námitky Ankary nebudou překážkou v procesu přistoupení k NATO. Aby mohl být nový člen přijat, a mohl tak využívat záruky kolektivní bezpečnosti, musí s tím souhlasit všech 30 členských států NATO.
Ankara tvrdí, že Švédsko a Finsko ukrývají osoby napojené na militantní PKK a na stoupence Fethullaha Gülena, kterého Ankara obviňuje z organizování pokusu o státní převrat z roku 2016. PKK označují za teroristickou organizaci i Spojené státy a Evropská unie.
Vítězství, které vstoupilo do dějin, předvedli basketbalisté New York Knicks, když ve čtvrtém zápase finále NBA dokázali smazat devětadvacetibodové manko proti San Antoniu Spurs a dokonali největší zvrat v historii finálových sérií. Ohromující úspěch rozpoutal divoké oslavy jak přímo v ochozech Madison Square Garden, tak v ulicích města i na dalších místech Spojených států, přičemž v hledišti nechyběla řada celosvětově známých osobností.
Osobní, vlastnoručně psaný děkovný dopis od zesnulé britské princezny Diany, v němž se svěřuje se svým užíváním antidepresiv, míří do dražby. Text adresovaný herci Terenci Stampovi je součástí rozsáhlé hercovy pozůstalosti, kterou koncem měsíce nabídne aukční síň Bonhams.
Dvě opravdu osudové ženy se během jeho života objevily vedle Leoše Mareše, který nedávno oslavil kulaté 50. narozeniny. Bývalá manželka se nyní rozhodla prozradit, jak se doopravdy odehrála jedna z dramatických epizod jejich turbulentního vztahu.
Štefan Margita měl nedávno zesnulou manželku Hanu Zagorovou před očima, když si s jejím hologramem zazpíval na svém velkém koncertu k letošním sedmdesátinám. O víkendu si musel vystačit jen s fotografiemi, když si připomínal výročí svatby s legendární zpěvačkou.
Slovensko ze všech možných úhlů řeší rozchod bývalé prezidentky Zuzany Čaputové s Jurajem Rizmanem, který byl po jejím boku šest let. Dvojice bude muset vyřešit jednu nepříjemnou záležitost.
Českým šoubyznysem opět hýbe jeden pikantní rozvod. V hlavní roli je herec Daniel Krejčík, jemuž se manželství s jiným mužem rozpadlo za necelý rok od svatby. Okolnosti jsou přitom pikantní. Nejnovější fotografie naznačuje, že spekulace, které se objevily, se zakládají na pravdě.
Česko ve středu zasáhla smutná zpráva o úmrtí Zdeny Mašínové. Doputovala i na Pražský hrad, který ji nenechal bez reakce. Prezident Petr Pavel ocenil pevný charakter a odvahu ženy, kterou před třemi lety vyznamenal.
Honza Dědek se v úterý definitivně rozloučil s Primou, což není žádná novinka. Moderátor se s televizí nedohodl na pokračování spolupráce, která tak pro tuto chvíli končí. Dědek každopádně ukázal, že je možné se rozloučit na úrovni.
Počasí bohaté na srážky bude v Česku panovat i během čtvrtečního dne, kdy hrozí dokonce i bouřky. Někde tak může spadnout až 20 milimetrů srážek. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se opět potkali u soudu, takže bylo předem jasné, že jeden z nich bude odcházet spokojený. Výsledek sice ani jeden z aktérů neprozradil, ale jejich grimasy byly dostatečnou odpovědí.
Česko zasáhla ve středu odpoledne velmi smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. O úmrtí Mašínové informoval historik Petr Blažek.
Britská královská rodina se podrobila auditu, přičemž se prověřovalo nakládání jejích členů s nemovitostmi. Zjištění opět vedla ke kritice bývalého prince Andrewa. Pustil se do něj bývalý ministr, který považuje jedno z odhalení za skandální. O zprávě auditorů informovala BBC.