Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo na elektrárnu v blízkosti frontové linie.
"(Ve čtvrtek) odpoledne nepřítel zaútočil na jednu z tepelných elektráren v oblasti frontové linie. V důsledku ostřelování bylo zařízení vážně poškozeno," uvedlo ukrajinské ministerstvo energetiky.
Podle ministerstva dva energetické bloky přestaly fungovat, což vedlo k "dočasnému nedostatku elektrické energie" v rozvodné síti. Neupřesnilo však, která elektrárna byla zasažena.
"Ukrajinská vláda a energetický průmysl vyzývají všechny, aby snížili spotřebu elektrické energie, zejména od 9:00 do 19:00," napsal ukrajinský premiér Denys Šmyhal na sociální síti.
K nedostatku energie podle něj přispěly také nižší teploty, havarijní opravy a nedostatek solární energie. Uvedl to server Ukrajinska pravda.
To, že Ukrajina musí být připravena na možnost, že ruská armáda v zimním období opět začne se systematickými dronovými nebo raketovými útoky na energetickou infrastrukturu Ukrajiny, uvedl ve svém videoproslovu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v polovině listopadu.
Opakované útoky ruské armády na ukrajinskou energetickou síť loni způsobily, že tisíce lidí na Ukrajině zůstaly během zimních měsíců bez dodávek tepla a elektřiny.
"Musíme být připraveni na možnost, že nepřítel může zvýšit počet útoků bezpilotních letadel nebo raket na naši infrastrukturu," zdůraznil Zelenskyj.
Dodal, že veškerá pozornost by se měla soustředit na obranu a na to, co může Ukrajina udělat, aby svým občanům usnadnila přežití nadcházející zimy a posílila schopnosti jednotek ukrajinské armády.
Zelenskyj také uvedl, že štít protivzdušné obrany Ukrajiny je už nyní silnější než loni. Ukrajina totiž od Západu získala systémy protivzdušné obrany, včetně systémů Patriot. Zelenskyj ale podotkl, že tyto systémy nedokážou ochránit celé území Ukrajiny, přičemž současně ujistil, že ukrajinské vedení pracuje na tom, aby "to bylo ještě lepší".
Podle údajů amerického Centra strategických a mezinárodních studií (CSIS) stojí nová baterie Patriotu zhruba 1,1 miliardy dolarů (asi milion eur).
První systém Patriot Německo poslalo Ukrajině v dubnu, kdy tak učinily i Nizozemsko a Spojené státy. Jeden z těchto velmi ceněných obranných systémů byl v květnu v Kyjevě poškozen při ruských útocích.
Patriot je pokročilý systém protivzdušné obrany, který byl vyvinut a vyráběn společností Raytheon. Byl poprvé nasazen v roce 1984 a od té doby se stal jedním z nejrozšířenějších systémů protivzdušné obrany na světě.
Patriot je navržen jako obranný systém s primárním cílem ochrany proti balistickým střelám a vzdušným hrozbám, včetně letadel, střel a bezpilotních prostředků. Patriot je schopen sledovat a identifikovat hrozby, vyhodnotit jejich trajektorii a předvídat místo dopadu. Pokud je vyhodnocena hrozba, systém odpovídá odpálením raketových střel na tyto cíle.
Patriot byl nasazen v mnoha zemích po celém světě a hrál klíčovou roli při obraně před leteckými hrozbami. Byl využíván například během války v Zálivu, války v Iráku a války v Afghánistánu.
Prostřední Bečva, malá valašská vesnice, se stala místem posledního rozloučení s Helenou Zeťovou (+44), která v tomto světě zanechala silný otisk nejen jako umělkyně, ale i jako člověk. Tento smutný okamžik přilákal mnoho známých tváří, které přišly vzpomenout na její život a podělit se o vzpomínky na ni. Kostel svaté Zdislavy se stal místem, kde se sešli lidé z různých oblastí, aby vzdali čest ženě, jež byla neodmyslitelně spojena s českou hudební scénou.
Do Česka nyní neteče žádný plyn ze Slovenska, poprvé od října 2023. Což indikuje, že až do předvčerejška proudil ze Slovenska do Česka vskutku ruský plyn.
Ve čtvrtek ve věku 91 let zemřel profesor Masarykovy univerzity, zpěvák, etnolog a muzikolog Dušan Holý. Tento mezinárodně uznávaný znalec lidové hudby, narozený v obci Hrubá Vrbka, byl jednou z nejvýraznějších postav evropské etnomuzikologie. Informaci o jeho úmrtí zveřejnila obec Hrubá Vrbka na svých facebookových stránkách.
Václav Vydra a Jana Boušková tvoří jeden z nejstabilnějších hereckých párů v Česku, jsou spolu přes čtyřicet let. Společného potomka ale nemají. Dlouhá léta si nechávali pro sebe, proč tomu tak je. Už nějaký čas to ale není žádné tajemství.
Zpěvačka Helena Zeťová, která zemřela 20. prosince ve věku pouhých 44 let, byla dnes pohřbena v Prostřední Bečvě, kde žila společně se svým otcem. Pohřeb proběhl ve 14 hodin v kostele svaté Zdislavy.
Od porodu manželky prince Harryho, herečky Meghan Markle, už uplynul nějaký čas, a média opět spekulují, zda se dočkáme i třetího potomka královského páru. Mají ale Archie Mountbatten-Windsor a Lilibet Diana Mountbattenová-Windsorová šanci na dalšího sourozence?
Rok 2024 přinesl do života britské královské rodiny mnoho nečekaných událostí a výzev, které změnily nejen vnímání veřejnosti, ale i způsob, jakým členové rodiny vykonávají své povinnosti. Král Karel III. a jeho rodina, čelící osobním těžkostem, se představili ve světle, které ukazuje jejich „lidskou“ stránku, čímž zaujali srdce mnoha lidí. Uvedl to ve své analýze server SkyNews.
Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.
Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.
Egypt, oblíbená destinace turistů z celého světa, se v posledních letech opakovaně potýká s tragickými incidenty v podobě útoků žraloků ve vodách Rudého moře. Tyto události, které zasáhly především letoviska jako Hurghada a Marsá Alam, vyvolaly otázky o bezpečnosti koupání v této oblasti a přiměly úřady k zavádění přísnějších opatření.
Počasí bude příští týden opět jako na houpačce. Denní maxima vyšplhají zpočátku až na 10 stupňů, poté se ale mohou propadnout i k nule, uvedl ČHMÚ.cz.
Od začátku roku 2025 mohou domácnosti v České republice očekávat úlevy v nákladech na elektřinu a plyn, protože několik hlavních dodavatelů energií ohlásilo snižování cen nefixovaných produktů. Čechům ale vzrostou regulované platby za distribuci zemního plynu. V případě domácností to bude až o patnáct procent, vyplývá z příslušného cenového návrhu Energetického regulačního úřadu.