Rusko se v sobotu 1. dubna ujme předsednictví Rady bezpečnosti OSN. Vzhledem k tomu, že na Ukrajině zuří válka, kterou rozpoutalo, mnozí se ptají, jak by tato země mohla v současnosti dohlížet na orgán usilující o zachování mezinárodního míru a bezpečnosti. Podle odborníků, se kterými hovořil server Euronews, jde o rutinní záležitost, kterou Moskva nemá jak zneužít ve svůj prospěch.
Nesouhlasí s nimi ale ukrajinská nositelka Nobelovy ceny, podle níž by měl Západ zakročit, či velvyslanec Ukrajiny v OSN, podle kterého je to jako dát prostor Adolfu Hitlerovi nebo pověřit zloděje vedením banky.
"Neměli bychom přeceňovat význam této pozice," míní Thomas Graham z amerického analytického institutu Rada pro mezinárodní vztahy (CFR). "Předseda rady v podstatě řídí zasedání a vyřizuje spoustu administrativní práce, ale má jen velmi malou moc ovlivnit skutečná rozhodnutí, která rada přijímá," dodal.
"Tento stálý člen umí své předsedání vskutku využít," řekl dnes ale ČTK o věci informovaný český diplomat. Připomněl, že naposledy Rusko jednání Rady bezpečnosti řídilo loni v únoru, kdy zahájilo svou invazi na Ukrajinu. "Uvidíme, jestli a jak se bude Moskva snažit této pozice využít tentokrát," doplnil s tím že předsednická země například na začátku měsíce přichází s programem zasedání rady.
"Je ironií osudu, že Rusko předsedá orgánu OSN pověřenému nastolením míru, právě když je mnohými vnímáno jako největší hrozba pro tento mír," upozornil profesor Andrew Macleod z londýnské King's College. "Lidem se může zdát trochu překvapivé, když si uvědomí, že to, že Rusko přebírá předsednictví Rady bezpečnosti, není ve skutečnosti nic velkého a je to poměrně rutinní záležitost," dodal Macleod.
Podle Grahama Rusko nezíská převzetím předsednictví žádnou výhodu a ruský prezident Vladimir Putin toho nebude moci nijak využít.
"Všichni členové rady si stále zachovávají právo vystupovat na zasedáních rady a můžete si být zcela jisti, že USA a evropské země nebudou říkat nic pozitivního o Rusku a o tom, co dělá na Ukrajině nebo možná i jinde ve světě, když na to přijde," řekl Graham. "Pokud se Rusko pokusí zavést v radě řečníky, které USA a další země považují za nevhodné, existuje způsob, jak mohou v procedurálních otázkách pouhými devíti hlasy zabránit Rusku v některých věcech, které by mohlo chtít udělat," dodal.
S Grahamem ale nesouhlasí velvyslanec Ukrajiny v OSN Serhij Kyslycja. "Dovedete si představit takové krvežíznivé despoty, jako jsou Adolf Hitler, Saddám Husajn nebo Pol Pot, jak předsedají RB OSN, jejímž úkolem je zachovávat světový mír a harmonii?" uvedl Kyslycja v článku pro magazín Time.
"Známí zloději nejsou pověřováni vedením bank, ani usvědčení sexuální delikventi nejsou pověřováni vedením mateřských škol. Stejně tak by Putinovi nemělo být dovoleno zesměšňovat mezinárodní diplomacii tím, že se stane tváří světového míru, zatímco denně stupňuje svou nespravedlivou invazi na Ukrajinu novými útoky," prohlásil Kyslycja.
Potenciální škody způsobené Putinem podle něj lze jen těžko podcenit. Kyslycja uvedl, že předsednictví RB OSN má kromě symbolické hodnoty i velmi reálnou institucionální moc v rámci OSN, neboť předsedá všem diskusím, uplatňuje pravidla, kontroluje program, harmonogram a pověření pro všechny debaty a řídí všechny návrhy rezolucí. Rusko podle něj v minulosti prokázalo, že umí zneužívat této rozsáhlé procedurální pravomoci.
Jako příklad Kyslycja uvedl loňský rok, kdy podle se podle něj Rusko snažilo využít RB OSN k tomu, aby zmátlo a uvedlo svět v omyl ohledně svých skutečných záměrů a znemožnilo tak mezinárodní podporu Ukrajině před zahájením invaze 24. února i bezprostředně po ní.
Západní lídři musí okamžitě jednat, aby zabránili "absurdnímu" nástupu Ruska do čela RB OSN, řekla bulvárnímu deníku Daily Express Oleksandra Matvijčuková, šéfka ukrajinského Centra pro občanské svobody, které bylo loni spolu s dalšími oceněno Nobelovou cenou za mír.
"Skutečně se to dostalo do slepé uličky, protože OSN, organizace vytvořená k udržení světového míru a ochraně lidstva před válečnými zvěrstvy, nedokáže zastavit války a dává agresorovi místo na globální bezpečnostní scéně," uvedla. "Musíme jednat, abychom zabránili další katastrofě, a vyzvat členské státy, aby zablokovaly ruské předsednictví," dodala.
Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, z nichž pět - USA, Británie, Čína, Francie a Rusko - je stálých a mají právo veta. Zbytek jsou nestálí členové, z nichž pět je každoročně voleno Valným shromážděním OSN na dvouleté funkční období. Aby byla rezoluce přijata, musí ji schválit aspoň devět členů Rady a žádný z pěti stálých členů nesmí vetovat.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.