ÚOHS komplikuje dostavbu Dukovan. Smlouvu zatím nelze uzavřít

Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany, foto: Michael Zelinka / INCORP images
Marek Novotný 30. října 2024 14:08
Sdílej:

V projektu dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech nastává problém. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve středu informoval, že vydal předběžné opatření, které státu zakazuje uzavření smlouvy na výstavbu nového jaderného zdroje.

Úřad na sociální síti X uvedl, že v minulých dnech vydal na základě návrhů společností EDF a Westinghouse předběžná opatření, jimiž zakázal zadavateli uzavřít smlouvy v tendru na výstavbu nového jaderného zdroje.

"Vydání předběžného opatření nevypovídá nic o tom, jakým způsobem bude rozhodnuto ve věci. Jedná se o standardní krok pro procesní zajištění řízení, když o věci není pravomocně rozhodnuto a mohlo by hrozit zmaření účelu vedeného správního řízení. Po uzavření smlouvy by již totiž Úřad nemohl o správnosti postupu zadavatele meritorně rozhodnout," vysvětlil antimonopolní úřad.

Vláda na jednom z červencových zasedání rozhodla, že dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu.

Vláda na základě nabídek od dvou uchazečů, francouzské EdF a korejské KHNP, rozhodla, že zahájí jednání o výstavbě dvou bloků v Dukovanech a o možnosti zasmluvnit závazné opce na další nové zdroje v Temelíně. Rozhodnutí vlády o preferovaném uchazeči má posílit energetickou nezávislost země a nabídnout příležitosti pro tuzemský průmysl i ekonomiku.

"Rozhodujeme o projektu na další desítky let. Česká republika musí být co nejvíce energeticky soběstačná a české domácnosti i česká ekonomika musí mít zajištěny dostatečné dodávky energií za přijatelnou cenu. Tento projekt nám to zajistí a s tím i vysokou kvalitu života, prosperitu i konkurenceschopnost naší ekonomiky," řekl v červenci premiér Petr Fiala (ODS).

"Naším cílem bylo přijít s takovým řešením, které bude ekonomicky racionální a zajistí dostatek energie za přijatelnou cenu. Nabídka korejské společnosti KHNP tyto parametry splňuje. Zároveň přinese významný impuls pro rozvoj české ekonomiky díky zapojení českého průmyslu v rozsahu zhruba 60 procent," dodal.

Nabídky byly porovnány podle stejného kritéria, a to ceny na vyrobenou megawatthodinu, za jakou by vyráběl elektřinu nový blok od každého z uchazečů, při zohlednění všech známých rizik, která jsou s nabídkami obou uchazečů spojena. Do hodnocení nabídek bylo zapojeno zhruba 200 expertů, kteří postupovali v souladu s doporučením Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Při preferované variantě, tedy výstavbě dvou bloků v jedné lokalitě zároveň, je nabízená cena u preferovaného uchazeče okolo 200 miliard korun za jeden blok.

"Jedná se o skutečně historický projekt. Proto jsme velmi pečlivě prověřili hodnocení nabídek od skupiny ČEZ a zvážili veškeré možnosti dalšího postupu. Je jednoznačné, že preferovaný uchazeč nabídl lepší cenu a spolehlivější záruky kontroly nákladů, stejně jako harmonogramu celého projektu," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Vláda rozhodla, že s preferovaným uchazečem bude zahájeno jednání o výstavbě dvou bloků v lokalitě Dukovany a zároveň o zasmluvnění opce až na pět let, během kterých bude možné rozhodnout o výstavbě dalších dvou bloků v lokalitě Temelín.

"Nyní nám jádro zajišťuje více než třetinu naší spotřeby elektřiny a v budoucnosti by to měla být zhruba polovina. Proto je pro nás jeho rozvoj naprosto zásadní. Varianta výstavby dvou bloků v jedné lokalitě zároveň zajistí, že mnohé práce nebude nutné provádět dvakrát, a umožní využít úspory z rozsahu, takže povede k výraznému snížení nákladů. Konkrétně asi o dvacet procent na jeden blok. Proto jsme tuto variantu zvolili. O případném využití opce na výstavbu dalších dvou bloků bude možné rozhodnout mimo jiné v návaznosti na rozvoj české energetiky," dodal Síkela.

Stalo se
Světové celebrity
Královská rodina na balkóně Buckinghamského paláce

Kate, Karel III... Jaký osud čeká britskou královskou rodinu? Rok 2024 hodně napověděl

Rok 2024 přinesl do života britské královské rodiny mnoho nečekaných událostí a výzev, které změnily nejen vnímání veřejnosti, ale i způsob, jakým členové rodiny vykonávají své povinnosti. Král Karel III. a jeho rodina, čelící osobním těžkostem, se představili ve světle, které ukazuje jejich „lidskou“ stránku, čímž zaujali srdce mnoha lidí. Uvedl to ve své analýze server SkyNews.

České celebrity
Helena Zeťová

Helena Zeťová podle vyšetřovatelů sebevraždu nespáchala

Vyšetřování tragické smrti populární zpěvačky Heleny Zeťové, která zemřela 20. prosince po pádu z okna rodinného domu v Prostřední Bečvě na Valašsku, stále pokračuje. Přestože kriminalisté zatím oficiálně neuzavřeli případ, zdroje blízké vyšetřování naznačují, že s největší pravděpodobností šlo o nešťastnou náhodu.

Zahraničí
Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl Muskův cybertruck

Před Trumpovým hotelem v Las Vegas vybuchl cybertruck

Před hotelem Trump v Las Vegas došlo k výbuchu Tesla Cybertrucku plného palivových nádob a ohňostrojů. Incident, který otřásl městem, vyšetřují místní úřady jako potenciální teroristický čin. Exploze, která zabila řidiče a zranila sedm lidí, měla jen menší následky pro zraněné, ale způsobila značné škody na hotelu i veřejné infrastruktuře.

Zahraničí
Žraloci, ilustrační fotografie

Není to jen Marsá Alam. Žraloci útočí i jinde v Egyptě

Egypt, oblíbená destinace turistů z celého světa, se v posledních letech opakovaně potýká s tragickými incidenty v podobě útoků žraloků ve vodách Rudého moře. Tyto události, které zasáhly především letoviska jako Hurghada a Marsá Alam, vyvolaly otázky o bezpečnosti koupání v této oblasti a přiměly úřady k zavádění přísnějších opatření.