Japonský premiér Fumio Kišida dnes vyvázl nezraněn z útoku, ochranka jej ale musela evakuovat. Před veřejným vystoupením předsedy vlády ve městě Wakajama na západě země hodil nějaký muž z davu předmět, načež se ozval výbuch. Podle japonských médií šlo zřejmě o dýmovnici. Policie podezřelého zadržela.
Útok se stal necelý rok poté, co při atentátu ve volební kampani přišel o život bývalý premiér Šinzó Abe.
Když se na místě ozval zvuk podobný explozi, část z několika stovek lidí se dala na útěk. Na televizních záběrech bylo vidět policisty, jak přemohli a odvedli podezřelého. Na místě byl zatčen čtyřiadvacetiletý Rjudži Kimura z prefektury Hjógo, uvedla s odvoláním na zdroje z vyšetřování agentura Kjódó. Při incidentu byl lehce zraněn jeden policista, napsal list Nikkei s odvoláním na policejní velitelství v prefektuře Wakajama.
Agentura Kjódó uvádí, že muž předmět hodil přímo po Kišidovi v okamžiku, kdy pětašedesátiletý politik mluvil s kandidátem vládní strany. Televize NHK informovala, že muž bombu hodil v místě chystaného vystoupení. Incident se odehrál kolem 11:25 místního času (04:25 SELČ).
Kišida uvedl, že incident by neměl narušit volební proces. "Společně musíme pokračovat ve volbách," řekl. "Policie vyšetřuje podrobnosti, ale rád bych se omluvil za to, že jsem znepokojil mnoho lidí a způsobil jim potíže," řekl premiér v projevu na další zastávce své volební kampaně.
"Volby jsou základem demokracie. Takové násilí je neodpustitelné," prohlásil tajemník japonské vlády Hirokazu Macuno, podle kterého policie vyšetřuje motivy podezřelého a také dostala pokyn posílit bezpečnostní opatření. Dnešní útok přišel před místními volbami a před doplňovacími volbami na uvolněná místa v parlamentu. Hlasování je naplánováno na 23. dubna, uvedla agentura AP.
Naodža Tanimoto, který byl v davu lidí, řekl, že asi deset vteřin poté, co byl muž sražen k zemi, slyšel hlasitý výbuch. "V rybářském přístavu panuje obvykle klid, takže jsem se opravdu lekl. Všichni jsme propadli panice," řekl agentuře Kjódó jednatřicetiletý Tanimoto.
Incident se stal v malém rybářském přístavu u města Wakajama, které je centrem stejnojmenné prefektury. Policisté po incidentu Kišidu okamžitě odvedli k autu zaparkovanému poblíž a odvezli jej do sídla policie.
Jedna svědkyně televizi NHK řekla, že stála v davu, když viděla, jak zezadu něco přilétlo. "Běžela jsem jako zběsilá a asi po deseti vteřinách jsem uslyšela náhlý hluk, a mé dítě se rozplakalo. Byla jsem v šoku. Srdce mi ještě buší," řekla. Další svědek řekl, že lidé křičeli a že viděl, jak policisté někoho zatkli těsně předtím, než nastala exploze.
Loni v červenci po atentátu zemřel bývalý japonský premiér Šinzó Abe, který byl stejně jako Kišida členem Liberálnědemokratické strany. Atentát vedl k sérii odstoupení policejních náčelníků a úřady zpřísnily směrnice ohledně ochrany politických vůdců a dalších důležitých představitelů.
Japonsko tento víkend hostí ministerské schůzky skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7, v květnu se pak bude v Hirošimě konat summit G7. Tajemník Macuno dnes podle agentury Reuters ujistil, že vláda udělá vše, co je nezbytné, aby zajistila bezpečnost této vrcholné schůzky.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.