Požářiště v národním parku České Švýcarsko dnes hasiči a strážci kontrolují pozemní cestou. Drony, které pro určení míst s vyšší teplotou používají, kvůli počasí nemohly vzlétnout. Poprvé od vypuknutí největšího požáru v České republice dnes nad Hřenskem výrazněji prší. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Hořet začalo v nejmladším národním parku 24. července.
Ráno se vystřídaly jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. Podle velitelů jednotlivých úseků byl v noci na místě klid. Žádné plamenné hoření se už neobjevuje. "Bohužel kvůli počasí jsme nemohli využít drony, do terénu tak musí hasiči s větším počtem termokamer. V těžkém terénu je přitom každý kilogram navíc znát," uvedl Rudolf. Hasiči a strážci používají motyky, pomocí kterých místa při obchůzkách rozhrabují. "Dnes není vidět nikde žádné zakouření," řekl Rudolf. Déšť hasiči vítají. "Lépe se dýchá a počasí pomáhá ochladit místa po požáru," dodal mluvčí.
Několik desítek profesionálních a dobrovolných hasičů zůstane v Českém Švýcarsku nejméně do konce srpna. Strážcům místního národní parku pomáhají kolegové z jiných českých národních parků a z Polska.
České Švýcarsko by mohlo být zvýhodněno při žádání o dotace
Obce v Českém Švýcarsku by mohly být zvýhodněny při žádání o dotace z programu obnovy venkova ministerstva pro místní rozvoj. Po návštěvě oblasti zasažené nejrozsáhlejším požárem v Česku to novinářům dnes řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Nejvíce poptávali zástupci organizací z Českého Švýcarska přímou pomoc podnikatelům. Žádná taková v tuto chvíli není.
Ministr předestřel státní a evropské programy, z nichž mohou samosprávy žádat o pomoc už nyní a v dalším plánovacím období, například je to program na obnovu a pořízení hasičské techniky nebo na rozvoj venkova. "Je namístě, aby ministři, kteří tady už byli, dali hlavy dohromady a v rámci programů našli řešení, které by v tuto chvíli pomohlo a bylo by použitelné pro každou jinou událost typu požár," uvedl Bartoš.
Obce v Českém Švýcarsku mohou využít peníze ze státního rozpočtu už nyní například na obnovu komunikací. Míra podpory z programu Živel 1 je 70 procent, protože nebyl vyhlášen krizový stav. Program obnovy venkova a cestovního ruchu by mohl být upraven právě s ohledem na požár v nejmladším národním parku, který přerušil turistickou sezonu v lokalitě. Ministerstvo pro místní rozvoj zvažuje, že by se podmínky programu upravily, aby peníze šly přednostně do tohoto regionu. Možností je bonifikace za to, že žádost přijde z Českého Švýcarska, nebo by mohla být vyčleněna konkrétní částka pro žadatele z vybraného území.
Poptávka od organizací a lidí v Českém Švýcarsku je hlavně po přímé pomoci podnikatelům. Poradce ministra pro místní rozvoj Leo Steiner ČTK řekl, že v tuto chvíli nic takového není. "Muselo by se to připravit a rozhodnout. Byly by to peníze státního rozpočtu a musela by o nich rozhodnout vláda. Diskutuje se to, ale má to plusy a minusy," uvedl Steiner.
Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, jejímž posláním je šetrný rozvoj cestovního ruchu v regionu, se právě na pomoc podnikatelů na dnešní schůzce zaměřila. "Region potřebuje rychle obnovit infrastrukturu, to znamená dostat se rychle na Pravčickou bránu a do soutěsek tak, aby turisti mohli přijet. Přestože lze navštívit řadu dalších míst, míří sem hlavně za těmito dvěma atrakcemi," řekl ČTK ředitel organizace Jan Šmíd.
Každý desátý podnikatel v Českém Švýcarsku je podle Šmída zaměstnán v cestovním ruchu. "Je potřeba najít nástroj, který jim bude kompenzovat ušlé zisky, protože už teď to jde do 300 milionů korun jenom během té uzavírky lokalit. Musíme najít mechanismus, kdy se podnikatelé zachrání," uvedl Šmíd. "Bohužel jsme na to konkrétní odpověď nedostali, pouze příslib, že se tím budou zabývat," uvedl. Podle Šmída hrozí to, že někteří podnikatelé zbankrotují.
Ústecký kraj má podle hejtmana Jana Schillera (ANO) programy, jak pomoci lidem v Českém Švýcarsku. "Akorát potřebujeme od vlády peníze," řekl Schiller. Kraj připraví seznam možností, prostřednictvím jakých nástrojů může regionu pomoci. "Ministr slíbil, že se podívá na to, jak vypomoci, aby se nemusely vymýšlet nové programy, ale abychom využili ty naše stávající," uvedl Schiller.
Starostové a zástupci národního parku představili Bartošovi také plány do budoucna. Požadavek je zejména na vybudování nádrže poblíž obce Mezná, která se musela při požáru evakuovat. Voda se do kopce táhla hadicemi z Hřenska. Silnice mezi obcemi je stále uzavřena. Mimořádnou stomilionovou pomoc připravilo ministerstvo životního prostředí. Peníze jsou na obnovu komunikací, zdrojů pitné vody i poškozené odpadové infrastruktury, jako jsou kontejnery či sběrné nádoby. Dotaci lze využít na zajištění skal, kterým v důsledku vysokých teplot způsobených požárem hrozí zřícení. Obce také mohou dát do pořádku veřejně přístupná místa včetně založení nové zeleně. Příjem žádostí spustí ministerstvo 1. září.
Požár, který podle policie vznikl pravděpodobně v Malinovém dole, se rozhořel 24. července. Na místě se vystřídalo zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Hasiči požár uhasili po 20 dnech, na místě zůstává 70 dobrovolných a 40 profesionálních hasičů.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.
Pyšná princezna patří k tradičním vánočním filmům, bez kterých si čeští diváci sváteční atmosféru už ani neumějí představit. Málokdo ale ví, že legendární pohádka z roku 1952 měla být původně natočena barevně a že na natáčení vznikla skutečná láska mezi hlavními představiteli.