V Německu za poslední den přibylo 175.263 nově nakažených koronavirem, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Jde o nižší počet než za minulý čtvrtek, kdy přibylo 252.530 infikovaných. Klesá rovněž sedmidenní incidence, tedy počet nově nakažených v přepočtu na 100.000 obyvatel za poslední týden.
K dnešku její hodnota činí 1181,2, zatímco ve čtvrtek to bylo 1251,3 a před týdnem 1586,4. Německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach na dnešní tiskové konferenci hovořil o stabilním a očekávaném poklesu případů nákazy.
"Pozitivní zprávou je, že počty nakažených klesají, což jsme předpokládali. Dokazuje to, že přijatá opatření a rozvolnění byla správným krokem," řekl Lauterbach.
Agentura DPA nicméně upozorňuje, že ne všechny spolkové země údaje o počtech nakažených hlásí všechny dny v týdnu, takže mezidenní srovnání není příliš vypovídající. Nakažených bude s největší pravděpodobností mnohem více, protože hygienici jsou přetížení a ne všichni nakažení se nechávají otestovat.
Německý parlament ve čtvrtek zamítl všeobecnou očkovací povinnost proti covidu-19. Kompromisní návrh počítal s tím, že povinně očkováni budou pouze lidé nad 60 let. "Je to jasná a hořká porážka všech zastánců povinného očkování," řekl Lauterbach. "Je to špatná zpráva i pro ohrožené skupiny obyvatel a pro ty, co musí žít s karanténními omezeními," uvedl.
Chybějící zákon o povinném očkování podle ministra zdravotnictví zbrzdí i návrat k normálnímu životu. "Nemáme žádný další prostor pro rozvolňování," poznamenal. V Německu až na Hamburk a Meklenbursko-Přední Pomořansko zůstaly z velkých opatření jen roušky v hromadné dopravě a v nemocnicích. V obchodech a institucích není povinné ochranu dýchacích cest nosit, pokud to provozovatelé sami nevyžadují.
Neprosazení všeobecné očkovací povinnosti podle Lauterbacha rovněž znamená, že Německo již třetím rokem za sebou nebude na podzim epidemicky připraveno tak, jak by mohlo. "Je možné, že nás na podzim čeká další velká vlna," řekl s tím, že s jistotou to ale určit nelze.
Za posledních 24 hodin v celém Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, zemřelo 334 lidí nakažených koronavirem. Od začátku pandemie Německo eviduje asi 22,4 milionu nakažených a 131.370 smrtelných případů.
V Německu bylo dosud plně očkováno 76 procent lidí, posilující dávku pak má 58,9 procenta. U osob starších 60 let je základní proočkovanost 88,8 procenta, posilující dávku má 79,1 procenta. Šéf RKI Lothar Wieler varoval před tím, aby neočkovaní nespoléhali na imunitu po prodělání koronavirové varianty omikron. "Neočkovaní, kteří se nakazili omikronem, nemají žádnou dobrou ochranu před dalšími variantami," řekl. "Musíme se dále snažit o to, aby se lidé očkovat nechali," dodal.
Jeremy Clarkson, známý moderátor pořadů jako Top Gear, a nyní také populární farmář, odhalil, co čeká jeho úspěšný pořad Clarksonova farma, jehož pátá řada je již natočena. Zároveň přiznal, že čelí vážným zdravotním problémům, včetně přetrvávajících bolestí zad, které označil za natolik vážné, že by mohly být i rakovinového původu.
Zatímco oblíbený moderátor a zpěvák Leoš Mareš (49) se už začátkem letošního roku stáhl z veřejného života na sociálních sítích a rozhodl se pro „tvůrčí volno“, jeho manželka Monika Marešová (44) naopak zůstává aktivní. Pravidelně sdílí střípky ze svého soukromí a nyní odhalila, kde s manželem a dcerou strávili poslední dny.
Britská princezna z Walesu Kate Middleton se dočkala neobvyklé a dojemné pocty. Královská zahradnická společnost (Royal Horticultural Society – RHS) oznámila, že nově vyšlechtěná odrůda růže ponese jméno Catherine’s Rose. Tento výjimečný květ má nejen okouzlující vzhled a vůni, ale také hluboký symbolický význam – připomíná osobní boj princezny s rakovinou a podpoří pacienty prostřednictvím charitativních příspěvků.
Den matek je svátek, který se slaví jako poděkování a vyjádření úcty matkám za jejich lásku, péči a obětavost. Je to den, kdy se připomíná význam mateřství a role, kterou matky hrají v rodině i ve společnosti. V České republice připadá Den matek na druhou květnovou neděli, letos tedy na dnešek, 11. května.
Rodina Jiřího Bartošky má před sebou nelehké dny, kdy bude připravovat poslední rozloučení s legendárním hercem. Lidé zatím kondolují rodině, konkrétně vdově a dvěma potomkům zesnulého prezidenta karlovarského filmového festivalu.
Hollywood se otřásl poté, co byl na začátku týdne zatčen muž, jenž se údajně pokládá za Ježíše Krista a věří, že slavná herečka Jennifer Aniston je jeho „královna“. Incident vyvrcholil ve chvíli, kdy 48letý Jimmy Wayne Carwyle najel svým vozem do brány hereččina luxusního sídla v Bel Air, zatímco byla pravděpodobně doma.
Jiří Bartoška bojoval s rakovinou od roku 2014, kdy mu byla diagnostikována rakovina lymfatických uzlin. Tehdy se s osudem smířil s nadhledem a osobitým humorem. „V osmašedesáti letech lidé umírají. To je jistota – narodíme se a jednou zemřeme,“ prohlásil v rozhovoru. Jeho přístup k nemoci byl inspirací pro mnohé – nikdy se nevzdával, nepoddával se panice a udržoval si optimismus i během náročné léčby.
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Česká republika se loučí s jedním ze svých nejvýraznějších hereckých velikánů. Jiří Bartoška, oblíbený herec a dlouholetý prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, zemřel 8. května ve věku 78 let. Vlna emocí a vzpomínek na tohoto charismatického muže se okamžitě promítla do řady pietních míst po celé republice.
Agáta Hanychová na konci dubna oslavila kulaté 40. narozeniny a od nevlastní mladší sestry Korduly jí dělí 20 let. To je poměrně dost, přesto spolu dcery Veroniky Žilkové mají krásný vztah. Jaké je jeho tajemství?
Manželství jednoho z nejsledovanějších hollywoodských párů, Justina Timberlaka (44) a Jessicy Biel (43), se podle nejnovějších informací dostalo na pokraj rozpadu. Podle důvěryhodných zdrojů pro server RadarOnline dvojice momentálně prochází tajným zkušebním odloučením, přičemž každý z nich vede zcela odlišný život.
Mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen včetně několika slavných osobností, se původně prezentovala jako přelomový okamžik v historii komerčních letů. Namísto všeobecného nadšení ale událost vzbudila silnou kritiku ze strany odborníků, veřejnosti i mnoha známých tváří kulturního světa. Nejhlasitější z nich byla modelka a aktivistka Emily Ratajkowski, která celý podnik označila za pokrytecký a neekologický.