V obsazení vlády jsou nejasnosti. Kdo bude ministrem kultury?

Po víkendu by podle předsedy ODS Petra Fialy mělo být jasno o personálním obsazení vznikající vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Kandidát na premiéra plánuje jména předložená jednotlivými stranami nejprve představit prezidentovi Miloši Zemanovi, u většiny postů se však již jména kandidátů dostala na veřejnost.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka

Nejméně jasno je v případě ministerstva kultury, které patří ODS, ministra pro vědu za TOP 09 či pirátského ministra pro legislativu.

Občanští demokraté ve vládě vedle premiérského postu obsadí dalších pět křesel. Zájem o ministerstvo financí již vyjádřil první místopředseda a dlouholetý šéf poslanců strany Zbyněk Stanjura. Ministrem dopravy se pravděpodobně stane další člen nejužšího vedení ODS a starosta Líbeznic u Prahy Martin Kupka.

Do funkce ministerstva spravedlnosti se podle spekulací vrátí poslanec Pavel Blažek, který post zastával v letech 2012-2013 ve vládě Petra Nečase (ODS). Ministryní obrany by se měla stát poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která v posledním volebním období předsedala sněmovnímu výboru pro obranu. Nejméně jasno je z úřadů spadajících pod ODS v případě ministerstva kultury, mluví se o plzeňském primátorovi Martinu Baxovi.

Místo vicepremiéra a ministra vnitra připadne šéfovi STAN Vítu Rakušanovi. Někdejší kolínský starosta počítá i s tím, že se ujme vedení Ústředního krizového štábu, který funguje kvůli koronavirové epidemii. Ministrem školství se pravděpodobně stane Rakušanův předchůdce v čele Starostů Petr Gazdík.

Ministrem průmyslu a obchodu bude zřejmě místopředseda STAN Věslav Michalik. V souvislosti s ministrem pro evropské záležitosti se zmiňuje radní Olomouckého kraje a také český zástupce v Evropském výboru regionů Radim Sršeň.

Předseda lidovců Marian Jurečka, který ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) zastával post ministra zemědělství, se navzdory původnímu očekávání pravděpodobně ujme vedení ministerstva práce a sociálních věcí. Ministrem zemědělství by se podle spekulací mohl stát starosta Těšetic na Znojemsku Zdeněk Nekula, který byl za Jurečky ředitelem podřízeného Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Nabídku vést ministerstvo životního prostředí dostala senátorka Anna Hubáčková.

V případě Pirátů komplikují nominace výhrady straníků proti tomu, aby funkce členů vlády vykonávali poslanci. Tento týden se kvůli tomu vzdal nominace na ministra pro legislativu a šéfa Legislativní rady vlády předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Předseda strany Ivan Bartoš, který se pravděpodobně ujme řízení ministerstva pro místní rozvoj a digitalizaci, tak musí hledat jiného kandidáta. Šéfem diplomacie by se mohl stát Jan Lipavský, který stejně jako většina Pirátů letos poslanecký mandát neobhájil.

Funkce ministra zdravotnictví pravděpodobně připadne bývalému předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimilu Válkovi. TOP 09 ještě náleží funkce ministra pro vědu, výzkum a inovace.

Pavel jednal s Fialou i Babišem, mluvili o summitu NATO či dohodě s USA

02.06.2023 19:39 Prezident Petr Pavel dnes poprvé od svého zvolení do funkce přivítal na Pražském hradě předsedu…

Česká pošta prodlouží doručování listovních zásilek. Už dříve oznámila…

02.06.2023 14:10 Česká pošta kvůli poklesu zájmu od července prodlouží doručovací dobu u takzvaných ekonomických…

Policie odložila případ "ruské" dezinformace o údajném úmrtí Pavla

02.06.2023 10:47 Pražští kriminalisté odložili případ dezinformace o údajném úmrtí Petra Pavla, která se objevila…

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura chystá další…

01.06.2023 16:46 Na konci května byl státní rozpočet ve ztrátě ve výši 271,4 miliard korun. Po odečtení příjmů a…

Česko bude usilovat o členství v Radě bezpečnosti OSN, uvedl Lipavský

31.05.2023 11:25 Aktualizováno Česko chce za osm let kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti OSN pro roky 2032 a 2033.…

Černochová vysvětlila, proč měla spory s náčelníkem Řehkou

31.05.2023 09:17 Předmětem sporů mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu…

Fialova vláda se bude zabývat incidentem u soudu s Peterkovou

30.05.2023 19:20 Vláda se bude na středečním jednání zabývat úterním incidentem u Městského soudu v Praze, kde…

Odbory se připravují na protesty, zřídily stávkový výbor

30.05.2023 14:55 Odboráři v úterý oznámili, že zřizují celostátní stávkový výbor a jsou připraveni na případný…

Rusové se budou snažit zabránit schválení obranné smlouvy, řekl Koudelka

29.05.2023 14:47 Rusové se pokusí zabránit schválení obranné smlouvy mezi Českem a USA, naznačil ředitel BIS Michal…

Válka mezi NATO a Ruskem je možná, prohlásil Řehka

29.05.2023 12:28 Aktualizováno Náčelník generálního štábu Karel Řehka na pondělní konferenci v Poslanecké sněmovně prohlásil, že…

Související:

Nejnovější