V obsazení vlády jsou nejasnosti. Kdo bude ministrem kultury?

Po víkendu by podle předsedy ODS Petra Fialy mělo být jasno o personálním obsazení vznikající vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). Kandidát na premiéra plánuje jména předložená jednotlivými stranami nejprve představit prezidentovi Miloši Zemanovi, u většiny postů se však již jména kandidátů dostala na veřejnost.

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka

Nejméně jasno je v případě ministerstva kultury, které patří ODS, ministra pro vědu za TOP 09 či pirátského ministra pro legislativu.

Občanští demokraté ve vládě vedle premiérského postu obsadí dalších pět křesel. Zájem o ministerstvo financí již vyjádřil první místopředseda a dlouholetý šéf poslanců strany Zbyněk Stanjura. Ministrem dopravy se pravděpodobně stane další člen nejužšího vedení ODS a starosta Líbeznic u Prahy Martin Kupka.

Do funkce ministerstva spravedlnosti se podle spekulací vrátí poslanec Pavel Blažek, který post zastával v letech 2012-2013 ve vládě Petra Nečase (ODS). Ministryní obrany by se měla stát poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která v posledním volebním období předsedala sněmovnímu výboru pro obranu. Nejméně jasno je z úřadů spadajících pod ODS v případě ministerstva kultury, mluví se o plzeňském primátorovi Martinu Baxovi.

Místo vicepremiéra a ministra vnitra připadne šéfovi STAN Vítu Rakušanovi. Někdejší kolínský starosta počítá i s tím, že se ujme vedení Ústředního krizového štábu, který funguje kvůli koronavirové epidemii. Ministrem školství se pravděpodobně stane Rakušanův předchůdce v čele Starostů Petr Gazdík.

Ministrem průmyslu a obchodu bude zřejmě místopředseda STAN Věslav Michalik. V souvislosti s ministrem pro evropské záležitosti se zmiňuje radní Olomouckého kraje a také český zástupce v Evropském výboru regionů Radim Sršeň.

Předseda lidovců Marian Jurečka, který ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) zastával post ministra zemědělství, se navzdory původnímu očekávání pravděpodobně ujme vedení ministerstva práce a sociálních věcí. Ministrem zemědělství by se podle spekulací mohl stát starosta Těšetic na Znojemsku Zdeněk Nekula, který byl za Jurečky ředitelem podřízeného Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Nabídku vést ministerstvo životního prostředí dostala senátorka Anna Hubáčková.

V případě Pirátů komplikují nominace výhrady straníků proti tomu, aby funkce členů vlády vykonávali poslanci. Tento týden se kvůli tomu vzdal nominace na ministra pro legislativu a šéfa Legislativní rady vlády předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Předseda strany Ivan Bartoš, který se pravděpodobně ujme řízení ministerstva pro místní rozvoj a digitalizaci, tak musí hledat jiného kandidáta. Šéfem diplomacie by se mohl stát Jan Lipavský, který stejně jako většina Pirátů letos poslanecký mandát neobhájil.

Funkce ministra zdravotnictví pravděpodobně připadne bývalému předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimilu Válkovi. TOP 09 ještě náleží funkce ministra pro vědu, výzkum a inovace.

V Česku je zřejmě druhý případ výskytu varianty omikron

07.12.2021 19:56 V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron, a to v rodině ženy z Liberce,…

ÚZIS: Počet hospitalizací s covidem bude ještě nejméně týden růst

07.12.2021 17:53 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

Vláda chce vyslat až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

07.12.2021 16:59 Aktualizováno Končící vláda hnutí ANO a ČSSD chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro…

Zeman doporučil Lipavskému odstoupit z kandidatury. Fiala na nominacích…

07.12.2021 16:56 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na dnešním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti),…

Státní zastupitelství opět žádá Sněmovnu o vydání Babiše ke stíhání

07.12.2021 16:21 Aktualizováno Pražské městské státní zastupitelství předalo dnes odpoledne v souvislosti s žádostí o vydání…

Zemanovi v pátek skončí izolace, schůzky dál povede z "akvária"

07.12.2021 16:06 Izolace prezidenta Miloše Zemana bude ukončena pravděpodobně v pátek, všechny schůzky s kandidáty…

Zeman se dnes s Nekulou nesejde, kandidát na ministra má pozitivní test

07.12.2021 15:39 Schůzka kandidáta na ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) s prezidentem Milošem Zemanem se…

Do babyboxu v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko

07.12.2021 14:37 Do babyboxu umístěného v areálu Slezské nemocnice v Opavě dnes dopoledne někdo odložil miminko. Je…

Některé školy i hejtmani chtějí delší vánoční prázdniny, další jsou ale…

07.12.2021 13:48 Ředitelé některých škol prodlouží kvůli epidemii koronaviru vánoční prázdniny, i když to…

DPP neplánuje přejít na prázdninový provoz MHD dříve

07.12.2021 13:34 Pražský dopravní podnik (DPP) neeviduje větší množství řidičů v pracovní neschopnosti kvůli…

Související:

Nejnovější

reklama