Ve Francii zatím ve sběru podpisů pro kandidaturu na prezidenta vede Macron

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron, foto: Facebook Emmanuela Macrona
Pavel Dratva , ČTK 1. února 2022 20:48
Sdílej:

Ve Francii za prvních pět dní, kdy mohli volení státní úředníci vyjádřit svou podporu jednomu z uchazečů o post prezidenta, Ústavní rada zaevidovala 313 podpisů.

Francouzští politici potřebují pro kandidaturu v dubnových prezidentských volbách získat nejméně 500 podpisů starostů, poslanců nebo regionálních politiků. Nejvíce podpisů, 105, má zatím stávající prezident Emmanuel Macron. Ten však zatím nepotvrdil, zda se bude ucházet o znovuzvolení.

Ústavní rada prověřuje všechny zaslané podpisy a vede jejich evidenci. Seznam těch potvrzených zveřejňuje každých pět dní na svých stránkách. Uzávěrka je 4. března, každý úředník smí podpořit jen jednoho kandidáta. Pokud politik 500 podpisů nezíská, nesmí ve volbách kandidovat.

Na druhém místě ve sběru oficiálních podporovatelů je socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová, má 48 podpisů. Hidalgová ovšem podle dosavadních průzkumů volebních intencí nepatří ke kandidátům, kteří by měli velké šance na úspěch v dubnovém klání. Do čela Francie by ji aktuálně chtěla dvě až tři procenta dotazovaných.

Třetí se 34 podpisy je republikánská kandidátka Valérie Pécresseová, která má na rozdíl od Hidalgové solidní šance na postup do druhého kola voleb. V průzkumech je s 16 procenty na děleném druhém místě s šéfkou krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou. Le Penová sice boduje v průzkumech, ale se sběrem podpisů úředníků zápasí: zatím má dva.

Třicet podpisů obdržel komunistický uchazeč Fabien Roussel. Alespoň jeden podpis zatím získalo 16 uchazečů.

Volených politiků, kteří mohou věnovat svůj hlas, je ve Francii asi 42.000. Při posledních prezidentských volbách v roce 2017 vyjádřila svou podporu jednomu z kandidátů jen asi třetina z nich, protože tehdy poprvé se začala jména podepsaných zveřejňovat. Zejména pro starosty bez stranické příslušnosti pak bylo složité někoho podpořit, protože si tím mohli znepřátelit místní obyvatele.

Stalo se
České celebrity
Leoš Mareš

Jak to vlastně má Leoš Mareš? Promluvit museli i další

Leoš Mareš musí v posledních dnech vysvětlovat své vztahy se ženami. Objevily se totiž spekulace o jeho údajném vztahu s asistentkou, které moderátor odrazil. Teď se ale začalo řešit vyjádření jeho tchyně. Co pronesla paní Helena? 

České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová: Koho si pozvala na tajnou oslavu?

Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.

České celebrity
Marek Eben

Marek Eben prozradil, co Jiřího Bartošku trápilo

Když ve čtvrtek zemřel Jiří Bartoška, jeden člověk musel čekat, že se mu ozvou. Marek Eben totiž patří ke karlovarskému filmovému festivalu stejně neodmyslitelně. Populární moderátor prozradil, že Bartošku trápily i další zdravotní potíže, nejen ty, o kterých se dobře vědělo. Zesnulý herec si ale nikdy nestěžoval.