Podle aktuální analýzy Modré pyramidy našetří Češi na vlastní bydlení z průměrného platu za 56 let. Ceny nemovitostí navíc rostou rychleji než příjmy, doba spoření na byt se tak bude dále prodlužovat. Řešením je pro většinu Čechů hypotéka, se kterou mohou mít vlastní bydlení v průměru za 13 ročních platů. Její průměrná splátka pak dosáhne 17,5 tisíce korun.
Ceny nemovitostí rok od roku rostou. A v České republice rychleji než v ostatních zemích Evropské unie – od roku 2015 byty u nás podražily o 59,5 %, v EU o 29,4 %. České statistiky pak hovoří ještě o výraznějším zdražování – zatímco na konci roku 2015 stál metr čtvereční nemovitosti v průměru 41 800 Kč, loni to bylo již 73 800 Kč. „Nemovitosti jsou drahé, dokonce předražené. Podle odhadů asi o 15 % až o čtvrtinu. A nepředpokládám, že se bude situace výrazně zlepšovat. Nejen, že je na trhu dlouhodobý nedostatek volných bytů a domů, jejich cenu navyšují koupě bytů na investice i mnohé aktivity prodejců,“ uvádí Pavel Jirák, ředitel Modré pyramidy.
Pražan dá za byt v Praze 147 platů, v Ústí místní jen 46Podle kvartální analýzy Modré pyramidy tak Češi na vlastní bydlení z vlastního nedosáhnou. Potřebují na něj totiž v průměru 130,7 průměrných platů. A situace se zhoršuje, na konci roku 2019 to totiž bylo 118,6 platu. „Ceny nemovitostí nerostou stejně rychle jako mzdy. Nůžky mezi těmi, kdo si byt mohou koupit, a kdo ne, se tak neustále rozevírají,“ doplňuje Pavel Jirák. Průměrná cena za metr čtvereční nemovitosti meziročně vzrostla o 16 %, průměrná mzda o 7 %.
Nejdražší nemovitosti jsou dle očekávání v Praze. Místním nepomohou ani vyšší průměrné mzdy. „Pražané sice mají vyšší příjmy než zbytek republiky, ale nemovitosti zde jsou mnohonásobně dražší než v jiných částech naší země. Platí se za lokalitu, pracovní příležitosti i za to, že řadu bytů obsazují turisté,“ vysvětluje Petr Bartoň, manažer obchodní sítě Modré pyramidy. Pražané by tak na nový byt potřebovali 147 průměrných pražských platů, průměrných celorepublikových platů by bylo třeba dokonce 174. Naopak nejvýhodnější jsou nemovitosti v Ústeckém kraji, kdy na jeho koupi místní obyvatelé potřebují 46 platů průměrných pro tento region.
Vlastní byt jedině s hypotékouOd platů musíme odečíst ještě výdaje na život, tedy potraviny, oblečení, náklady na bydlení apod. „I když si odpustíme kulturu, vzdělávání i dovolenou, musíme počítat s výdaji v průměru asi 130 tisíc korun ročně. A to nepočítáme nájemné, které je v průměru okolo 12 tisíc korun. Z platu nám tak na spoření na koupi nemovitosti nezbývá dost peněz,“ vypočítává Petr Bartoň. Po odečtení těchto nákladů Čechům zbyde lehce nad 7 tisíc korun. „V ideálním případě by si tímto způsobem Češi na vlastní byt naspořili za 56 let. To je naprosto nereálné,“ dodává Bartoň. Řešením je tak pro řadu Čechů hypotéka. Na její sjednání stačí 10 % hodnoty kupované nemovitosti, v průměru asi roční plat. Navíc její splátka mnohdy dosáhne stejných, nebo i nižších částek, než nájemné. V případě hypotéky na 90 % hodnoty nemovitosti by její průměrná splátka činila 17,5 tisíce korun. „Kromě drahých velkých měst se hypoteční splátka pohybuje okolo 11 tisíc korun. Ve čtyřech krajích se dostane dokonce pod 10 tisíc korun,“ uzavírá manažer obchodní sítě Petr Bartoň.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.
O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.
Napětí uvnitř britské královské rodiny podle nejnovějších odhalení předcházelo svatbě prince Harryho a Meghan Markle v roce 2018. Podle královské biografky Sally Bedell Smith byla Meghan některými členy dvora označována za „panovačnou“ poté, co odmítla návrhy zkušené organizátorky společenských akcí, Lady Elizabeth Ansonové, která měla pomoci se svatebními přípravami. Když byla Meghan dotázána na roli prince Harryho v přípravách, měla údajně suše odpovědět: „On bude psát z Afriky.“
Jennifer Lopez a Ben Affleck se rozhodli stáhnout svou bývalou společnou rezidenci v Beverly Hills z realitního trhu poté, co se jim více než rok nedařilo najít kupce. Rozhodnutí přišlo krátce po finálním ukončení jejich manželství, které trvalo dva roky a bylo oficiálně rozvedeno letos v lednu.
Herec Orlando Bloom naznačil své emocionální rozpoložení po nedávném rozchodu s popovou hvězdou Katy Perry. Na svém Instagramu sdílel sérii citátů slavného švýcarského psychiatra Carla Junga, které naznačují pocity osamělosti a smutku. Mezi citáty se objevilo například: „Osamělost nevzniká z nedostatku lidí kolem nás, ale z neschopnosti sdílet to, co je pro nás důležité,“ či „Ani šťastný život se neobejde bez určité míry temnoty.“
Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.