Zdravotní stav kvůli příspěvkům by nemuseli hodnotit jen posudkoví lékaři

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 29. září 2022 19:37
Sdílej:

Zdravotní stav kvůli příspěvkům na péči či invalidním penzím by nově nemuseli hodnotit jen posudkoví lékaři. Posudky by mohli od příštího roku dělat i jiní zdravotníci, a to třeba sestry, fyzioterapeuti či záchranáři. Museli by ale kvůli tomu absolvovat odborný kurz. Počítá s tím novela o změnách v organizaci sociálního zabezpečení, kterou dnes v první kole schvalování podpořila Sněmovna. Před dalším schvalováním předlohu posoudí sněmovní sociální výbor ve standardní dvouměsíční lhůtě.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce novelou řešit dlouhodobý nedostatek posudkových lékařů a zajistit dodržování zákonných lhůt při vyřizování. Na průtahy si dlouhodobě stěžují lidé s handicapem. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) na příští rok slíbil systémové řešení, po němž volala i poslankyně SPD Lucie Šafránková. Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) podotkl, že vládní novela využila poslaneckou předlohu z minulého funkčního období.

Posudkových lékařů je dlouhodobě málo. Řada z nich je navíc v důchodovém věku. Původně takzvaní posudkáři byli ve státní službě. Ta je ale možná jen do 70 let. Před několika lety se proto pozice ze seznamu služebních míst vyřadila.

Ministerstvo v podkladech k novele uvedlo, že změna má při předpokládaném dalším úbytku posudkových lékařů přispět k vyřizování posudků v zákonných lhůtách. Vzniknout by mělo 160 nelékařských pozic pro posuzování. Odborné podklady by mohli připravovat zdravotníci, a to třeba sestry, porodní asistentky, fyzioterapeuté či záchranáři. Museli by předtím ale absolvovat kurz, a to do dvou let od zahájení činnosti, uvedl Jurečka. Posudek by pak schvaloval lékař. Rozdělení práce mezi posudkovým lékařem a nelékařem by měla stanovit Česká správa sociálního zabezpečení.

Podle ministerstva nových míst ale nepřibude. Resort nepočítá s novými výdaji, pozice by se měly spíš přesunout. Posty pro nové posuzovatele z řad zdravotníků by měly vznikat jako náhrada za rušená místa odborných asistentů posudkových lékařů.

Novela upravuje také kontroly lidí na nemocenské. Jejich lékaři by měli sociální správu po požádání informovat o léčbě, dalším postupu a předpokládaném termínu nástupu do práce. Provést by mohli vyšetření. Materiály by pak úřadu zasílali elektronicky. Dostali by za to úhradu. Výdaje by mělo pokrýt ministerstvo práce.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Jiří Bartoška

Jiří Bartoška (†78) byl jeho prezidentem, ale ne otcem. Mezinárodní filmový festival odstartoval dříve, než se narodil

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV), známý v anglickém jazyce jako KVIFF, patří mezi nejvýznamnější kulturní události nejen v České republice, ale i v rámci střední a východní Evropy. Zařazen je do prestižní kategorie A, což jej řadí po bok nejuznávanějších světových festivalů v Cannes, Berlíně, Benátkách nebo Tokiu. Každoročně přiváží do západočeských lázní stovky filmových děl z celého světa a přitahuje pozornost médií, celebrit i tisíců návštěvníků.

České celebrity
Jiřina Bohdalová na KVIFF 2024

Jiřina Bohdalová: Koho si pozvala na tajnou oslavu?

Legendární herečka Jiřina Bohdalová o víkendu oslavila své 94. narozeniny. Významné životní jubileum pojala stylově, v kruhu nejbližších přátel a rodiny. Soukromá oslava proběhla v sobotu večer v oblíbené pražské restauraci Zelená zahrada, ačkoliv o jejím konání se veřejnost dozvěděla až zpětně. Atmosféra večera se nesla v duchu přátelství, dobrého jídla, hudby a vzpomínek.

České celebrity
Marek Eben

Marek Eben prozradil, co Jiřího Bartošku trápilo

Když ve čtvrtek zemřel Jiří Bartoška, jeden člověk musel čekat, že se mu ozvou. Marek Eben totiž patří ke karlovarskému filmovému festivalu stejně neodmyslitelně. Populární moderátor prozradil, že Bartošku trápily i další zdravotní potíže, nejen ty, o kterých se dobře vědělo. Zesnulý herec si ale nikdy nestěžoval.

Počasí
Ilustrační fotografie.

Jak bude o víkendu? Počasí ovlivní tlaková níže nad Polskem

Začíná víkend, který by neměl přinést výraznou změnu počasí v Česku. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ráno hrozí přízemní mrazíky, přes den se oteplí pod hranici dvacítky.