Jedním z potenciálně efektivních způsobů získání potřebné částky 1 bilion dolarů na klimatické financování jsou tzv. „solidární odvody“. Tyto odvody jsou technicky jednoduché a mohou generovat velké částky, uvedl server The Guardian.
Mezi možné oblasti zdanění patří fosilní paliva, letecká doprava, lodní doprava a finanční transakce. Tuto myšlenku podporují významní lídři, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, premiérky Barbadosu Mii Amor Mottley a prezidenta Keni Williama Ruta.
Macron, Mottley a Ruto nedávno prezentovali silné argumenty na podporu solidárních odvodů ve článku na platformě Project Syndicate:
„Jeden klíčový prvek mezinárodní finanční architektury je stále nedostatečně využíván pro získání prostředků na klimatické financování: solidární odvody. Tyto politiky jsou nezbytné k zajištění toho, aby každý přispěl svým spravedlivým dílem k globálnímu úsilí. Existují sektory ekonomiky, které jsou málo zdaněné, a přitom silně znečišťují planetu. Patří sem námořní doprava, letecká doprava a přirozeně i fosilní průmysl, který díky státním dotacím profituje z nízkých efektivních daňových sazeb, což podle MMF v roce 2022 činilo přibližně 7 bilionů dolarů.
Celosvětová daň ve výši 0,1 % na akciové a dluhopisové transakce by mohla přinést až 418 miliard dolarů ročně. Daň na lodní dopravu ve výši 100 dolarů za tunu emisí CO2 by mohla generovat 80 miliard dolarů ročně. Daň na těžbu fosilních paliv ve výši 5 dolarů za tunu CO2 by mohla přinést dalších 210 miliard dolarů ročně. I částečná redistribuce prostřednictvím solidárních odvodů by zajistila velký a stabilní zdroj klimatických financí.
Tyto odvody již existují. Více než 30 zemí již uplatňuje daň z finančních transakcí a alespoň 21 zemí vybírá daň z letenek. Dokonce i drobné iniciativy, jako je Mezinárodní fond pro kompenzaci ropných znečištění, dokazují proveditelnost mechanismu pro mezinárodní redistribuci.
Začátkem roku 2025 veřejně představíme několik konkrétních návrhů s důkladnými hodnoceními dopadů. Ty budou škálovatelné – s potenciálem získat alespoň 100 miliard dolarů ročně.
V případě globálních solidárních odvodů je nutná pouze ambiciózní vůdčí role dostatečného počtu zemí. Nechť se desáté výročí Pařížské klimatické dohody stane momentem, kdy se globální komunita spojila a implementovala solidární odvody, čímž poskytla finanční nástroje potřebné k řešení největší výzvy naší doby.“
Friederike Roderová z organizace Global Citizen uvedla: „Tyto odvody nabízejí nejúčinnější způsob, jak dosáhnout zásadního zlepšení financování grantů v krátkodobém horizontu a podpořit nejchudší a nejzadluženější země. Nová zpráva od Globální pracovní skupiny pro solidární odvody ukazuje nejen technickou proveditelnost několika druhů odvodů a jejich potenciální příjmy, ale také politickou podporu, která se za nimi rýsuje.“
Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC.
Cítit se osaměle i uprostřed davu je zkušenost, kterou sdílí mnoho lidí. Žijeme v době nebývalé propojenosti díky technologiím, a přesto se zdá, že osamělost je stále častější. Tento paradox vyvolává otázku: proč se cítíme osaměle, i když nejsme sami, a co s tím můžeme dělat? Na to odpověděl server BBC.
Vztah Dary Rolins a Pavla Nedvěda se posunul na novou úroveň, když zpěvačka po vlně spekulací přiznala zásnuby. Jedna věc by jím však mohla otřást. Bývalý fotbalista světové úrovně se totiž vrací mezi fotbalové funkcionáře.
Česko momentálně nemá tolik fotbalistů po světě, jako tomu bývalo v minulosti. Adam Hložek nicméně patří k těm, kteří na klubové úrovni válí v zahraniční. Nyní se navíc rozhodl udělat zásadní krok, který ovlivní i jeho život po kariéře.
Po dalším rekordním roce globálních teplot v roce 2024 roste tlak na politiky, aby zintenzivnili své úsilí o boj proti změně klimatu. Poslední celosvětový vědecký konsenzus o tomto fenoménu byl publikován v roce 2021 Mezivládním panelem pro změnu klimatu (IPCC). Nové vědecké poznatky však podle Reuters ukazují, že globální oteplování a jeho dopady se vyvíjejí rychleji, než se dříve předpokládalo.
Části Česka může už dnes večer opět ochromit nebezpečná ledovka. Varoval před ní Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal příslušnou výstrahu. Riziko vzniku ledovky se má přes noc na zítra snižovat.
Televizními nabídkami se dosud v domácnosti Agáty Hanychové přebírala především ona sama, ale všechno je jednou poprvé. Podle dostupných informací oslovila Nova jejího manžela Mirka Dopitu, aby zkusil reality show Survivor. Má to ale háček.
Mnoho lidí má problém dosáhnout doporučeného množství pohybu týdně, ale výzkumy naznačují, že i malé množství cvičení může mít velmi pozitivní účinky. Uvedl to server BBC.
Olympijský šampion z Paříže Tomáš Macháč se postaral o ne moc dobrou reklamu pro český sport. Výlev emocí kvůli skreči dobře rozehraného zápasu na United Cupu obletěl celý svět. Emotivní incident chce s Macháčem probrat i Tomáš Berdych.
Desítky let trvá herecká kariéra Jiřiny Bohdalové, během které se potkala s velkým množstvím režisérů. Na jednu věc si ale musela počkat až do pokročilého věku, konkrétně do prvních let po sametové revoluci. Co se tehdy stalo?
Rychle se šířící požáry v Jižní Kalifornii přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky.
V Pardubicích se v úterý v rámci 34. kola hokejové extraligy odehrával klíčový zápas o čelo tabulky mezi domácím týmem a Litvínovem. Utkání však skončilo předčasně ve 46. minutě kvůli tragické události. V hledišti zkolaboval jeden z fanoušků, kterému přes veškerou snahu záchranářů nebylo možné pomoci a na místě zemřel.