Jedním z potenciálně efektivních způsobů získání potřebné částky 1 bilion dolarů na klimatické financování jsou tzv. „solidární odvody“. Tyto odvody jsou technicky jednoduché a mohou generovat velké částky, uvedl server The Guardian.
Mezi možné oblasti zdanění patří fosilní paliva, letecká doprava, lodní doprava a finanční transakce. Tuto myšlenku podporují významní lídři, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, premiérky Barbadosu Mii Amor Mottley a prezidenta Keni Williama Ruta.
Macron, Mottley a Ruto nedávno prezentovali silné argumenty na podporu solidárních odvodů ve článku na platformě Project Syndicate:
„Jeden klíčový prvek mezinárodní finanční architektury je stále nedostatečně využíván pro získání prostředků na klimatické financování: solidární odvody. Tyto politiky jsou nezbytné k zajištění toho, aby každý přispěl svým spravedlivým dílem k globálnímu úsilí. Existují sektory ekonomiky, které jsou málo zdaněné, a přitom silně znečišťují planetu. Patří sem námořní doprava, letecká doprava a přirozeně i fosilní průmysl, který díky státním dotacím profituje z nízkých efektivních daňových sazeb, což podle MMF v roce 2022 činilo přibližně 7 bilionů dolarů.
Celosvětová daň ve výši 0,1 % na akciové a dluhopisové transakce by mohla přinést až 418 miliard dolarů ročně. Daň na lodní dopravu ve výši 100 dolarů za tunu emisí CO2 by mohla generovat 80 miliard dolarů ročně. Daň na těžbu fosilních paliv ve výši 5 dolarů za tunu CO2 by mohla přinést dalších 210 miliard dolarů ročně. I částečná redistribuce prostřednictvím solidárních odvodů by zajistila velký a stabilní zdroj klimatických financí.
Tyto odvody již existují. Více než 30 zemí již uplatňuje daň z finančních transakcí a alespoň 21 zemí vybírá daň z letenek. Dokonce i drobné iniciativy, jako je Mezinárodní fond pro kompenzaci ropných znečištění, dokazují proveditelnost mechanismu pro mezinárodní redistribuci.
Začátkem roku 2025 veřejně představíme několik konkrétních návrhů s důkladnými hodnoceními dopadů. Ty budou škálovatelné – s potenciálem získat alespoň 100 miliard dolarů ročně.
V případě globálních solidárních odvodů je nutná pouze ambiciózní vůdčí role dostatečného počtu zemí. Nechť se desáté výročí Pařížské klimatické dohody stane momentem, kdy se globální komunita spojila a implementovala solidární odvody, čímž poskytla finanční nástroje potřebné k řešení největší výzvy naší doby.“
Friederike Roderová z organizace Global Citizen uvedla: „Tyto odvody nabízejí nejúčinnější způsob, jak dosáhnout zásadního zlepšení financování grantů v krátkodobém horizontu a podpořit nejchudší a nejzadluženější země. Nová zpráva od Globální pracovní skupiny pro solidární odvody ukazuje nejen technickou proveditelnost několika druhů odvodů a jejich potenciální příjmy, ale také politickou podporu, která se za nimi rýsuje.“
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?